Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ρύθμιση τάσης-έντασης σε ηλεκτροκόλληση inverter

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή Ρύθμιση τάσης-έντασης σε ηλεκτροκόλληση inverter

    Θέλω να μάθω με ποιον τρόπο ρυθμίζεται η ένταση σε τέτοια ηλεκτροκόλληση και τι θα γίνει αν ξετυλίξω μια σπείρα από το δευτερεύον του μετασχηματιστή

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alto2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μάθω με ποιον τρόπο ρυθμίζεται η ένταση σε τέτοια ηλεκτροκόλληση και τι θα γίνει αν ξετυλίξω μια σπείρα από το δευτερεύον του μετασχηματιστή
    Μάρκα ........ μοντέλο ....... αμπέρ ..... και αν είναι μονοφασική η τριφασική. Φωτογραφία οπωσδήποτε.Και μία+μία ερώτηση από εμένα....Γιατί να το κάνεις αυτό???Δεν σου άρεσε όπως φτιάχτηκε από το εργοστάσιο και θέλεις να φτιάξεις την δική σου μηχανή??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    αν βγαλεις σπειρα θα μειωθει η ταση δεν θα κανει τοξο ευκολα και δε θα κολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βγαλεις σπειρα θα μειωθει η ταση δεν θα κανει τοξο ευκολα και δε θα κολα.
    Ετσι θα γινόταν σε οποιονδήποτε μετασχηματιστή. Οταν σε μία Inverter αφαιρέσουμε την μία από τις συνολικά 4 σπείρες που έχει ο M/Σ παλμών αλλάζουν πολλά διότι σε εκείνο το σημείο υπάρχει παλμική συχνότητα πολλών εκατοντάδων Hertz που αντιστοιχεί σε έναν συγκεκριμένο αριθμό σπειρών πάνω στο πηνίο του M/Σ.Θέλω να πω ότι δεν είναι μία απλή αναλογία σπειρών όπως γίνεται σε όλους τους απλούς μετσχηματιστές. Αλλά εγώ ρώτησα τον Σπύρο πιο πάνω , γιατί να πρέπει να το κάνει κάποιος αυτό??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Αν ειναι inverter εχει feedback voltage ειναι συστημα κλειστου βρογχου και θα αντισταθμισει αν τα καταφερει o mcu
    που δεν θα τα καταφερει γιατι μιλαμε για πολλα ampere και μετασχηματιστη που παιζει σε συγκεκριμενες συχνοτητες και αν ανεβει παραπανω σε συχνοτητα δεν θα παιζει σωστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ερώτηση είναι εκπαιδευτικού (για μένα) χαρακτήρα. Η ηλεκτροκόλληση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/16336047/He...n-UNI-180.html. Είχα μια ξεχασμένη mig του ΄90 η οποία δεν δούλευε καλά. Ξήλωσα τον μετασχηματιστή και την ανόρθωση και χρησιμοποιώ αυτή την ηλεκτροκόλληση. Μετά από αρκετές δοκιμές έφερα τα αποτελέσματα (της κόλλησης) στα μέτρα μου. Ρωτάω λοιπόν αν μπορώ να χαμηλώσω την τάση για λίγη οικονομία στο υλικό (σύρμα) Η ηλεκτροκόλληση έχει τάση ανοικτού κυκλώματος 65v και όταν κολλάει η τάση πέφτει στα 20v

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alto2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ερώτηση είναι εκπαιδευτικού (για μένα) χαρακτήρα. Η ηλεκτροκόλληση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/16336047/He...n-UNI-180.html. Είχα μια ξεχασμένη mig του ΄90 η οποία δεν δούλευε καλά. Ξήλωσα τον μετασχηματιστή και την ανόρθωση και χρησιμοποιώ αυτή την ηλεκτροκόλληση. Μετά από αρκετές δοκιμές έφερα τα αποτελέσματα (της κόλλησης) στα μέτρα μου. Ρωτάω λοιπόν αν μπορώ να χαμηλώσω την τάση για λίγη οικονομία στο υλικό (σύρμα) Η ηλεκτροκόλληση έχει τάση ανοικτού κυκλώματος 65v και όταν κολλάει η τάση πέφτει στα 20v
    Αν είναι για εμπειρία τότε ΟΚ. Θα πρέπει όμως να συμβουλεύεσαι κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά. Η MIG αποδίδει ιδανικά σε ένα εύρος από τα 17V μέχρι τα 42v. Μπορεί να δουλέψει και υψηλότερα αλλά με κάποιες ανωμαλίες, οπότε δεν πρέπει να φύγεις μέσα από αυτό το όριο που σου ανέφερα.Λογικά λοιπόν αφού χρησιμοποιείς την πλακέτα της μηχανής Inverter το σύρμα λειτουργεί σε στυλ SPRAY ARC λόγω υψηλού Voltage.Δεν επικάθεται το σύρμα καλά πάνω στο μέταλλο και πρέπει να ρυθμίζεις σε μεγάλη ταχύτητα την προώθηση σύρματος. Σωστά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (05-07-20)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.957

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alto2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ερώτηση είναι εκπαιδευτικού (για μένα) χαρακτήρα. Η ηλεκτροκόλληση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/16336047/He...n-UNI-180.html. Είχα μια ξεχασμένη mig του ΄90 η οποία δεν δούλευε καλά. Ξήλωσα τον μετασχηματιστή και την ανόρθωση και χρησιμοποιώ αυτή την ηλεκτροκόλληση. Μετά από αρκετές δοκιμές έφερα τα αποτελέσματα (της κόλλησης) στα μέτρα μου. Ρωτάω λοιπόν αν μπορώ να χαμηλώσω την τάση για λίγη οικονομία στο υλικό (σύρμα) Η ηλεκτροκόλληση έχει τάση ανοικτού κυκλώματος 65v και όταν κολλάει η τάση πέφτει στα 20v
    Στην αρχική μηχανή (MIG) προφανώς θα είχε χαλάσει η ανόρθωση. Ο μετασχηματιστής ή καίγεται ή δουλεύει. Η ανόρθωση επισκευάζεται ή μπορεί να αντικατασταθεί και να δουλεύει σωστά η αρχική μηχανή.

    Οι τάσεις που μετράς είναι μια χαρά. Γιατί πιστεύει ότι αν χαμηλώσεις την τάση θα κάνεις οικονομία στο υλικό; Παρατηρείς κάποιο πρόβλημα κατά την κόλληση; Τα αμπέρ δεν είναι ρυθμιζόμενα από το inverter που έβαλες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    οι mig/mag ειναι CV και οι tig/mma ειναι CC

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι mig/mag ειναι CV και οι tig/mma ειναι CC
    Μια βοήθεια στην μετάφραση cv και cc είναι εύκολο?
    Γενικά νομίζω ότι θα κάνω την δουλειά μου για ψιλοδουλειές. Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω την αντοχή της κόλλησης στην πρέσα, μόλις το κάνω θα σας ενημερώσω.
    *( ......σε μεγάλη ταχύτητα την προώθηση σύρματος.)
    Σε χαμηλή ταχύτητα δουλεύω, σε μεγάλη δεν κολάει καλά. Η κόλληση Μάρκο βγαίνει στρωτή μετά από λίγες δοκιμές (να πάρει το χέρι). Τα αμπέρ εξόδου δεν πρέπει να είναι αυτά που λέει, γιατί μετρώντας με αμπεροτσιμπίδα για συνεχές δεν μου έδειχνε λιγότερα. Εκτός και δεν μπορεί η αμπεροτσιμπίδα να μετρήσει τα κανονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση επιπέδου έντασης ήχου σε στερεοφωνικό αυτοκινήτου.
    By ΝΙΚΟΛΑΣ66 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 09:40
  2. Ρύθμιση έντασης σε κύκλωμα τροφοδοτικου
    By Ιων in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 21:20
  3. Προβλημα με ηλεκτροκόλληση Inverter
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:48
  4. ρύθμιση έντασης σε ενισχυτή
    By snapster in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 14:40
  5. Βοήθεια σε ρύθμιση έντασης ήχου
    By staaronis3 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-06, 19:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας