Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Απορία για ενισχυτή και subwoofer.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Απορία για ενισχυτή και subwoofer.

    Γεια σας, έχω κάποιες ερωτησούλες μιας κι εγώ δεν κατέχω πολύ τέτοια θέματα...
    Έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής Sony XM4020 και κοιτάζοντας το Manual του που βρήκα εδώ μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

    α) Κάπου λέει maximum 90watt per channel minimum RMS at 4 ohms και 200watt monaural (από ότι κατάλαβα αν δουλέψει με ένα κανάλι στη γεφυρωμένη έξοδο που έχει από μόνος του)
    αλλά στη σελίδα 10 του manual πάνω πάνω λέει Power output and total harmonic distortion 40watts per channel minimum continuous average power into 4ohms
    Πόσα watt είναι τελικά; Και πόσα ohm; Γιατί στα specification γράφει 2 to 8ohm.

    β)Έχει από πίσω ένα ποτενσιομετρο που λέει Level Adjustment control που από ότι κατάλαβα ρυθμίζει κάτι για την είσοδο. (2V έως 0,1V) Αυτό τι ακριβώς κάνει και πως θα πρέπει να το ρυθμίσω;

    Αυτά για τον ενισχυτή. Επίσης εκτός από τον ενισχυτή απέκτησα και ένα Majestic subwoofer το οποίο γράφει: Dual voice coil subwoofer 240W. (Το μοντέλο του δε φαίνεται γιατί έχει σκιστεί το αυτοκόλλητο του σε εκείνο το σημείο.)

    Το πρόβλημα μου είναι το ότι δε ξέρω τι γίνεται με τα δύο πηνία που έχει. Τι διαφορά έχει το ένα πηνίο με το άλλο; Στην κούτα πάνω στα βίσματα γράφει High Range και Low Range. Επίσης τα 240W είναι συνολικά ή σε κάθε πηνίο;

    Τέλος, μπορώ να συνδέσω το woofer στον παραπάνω ενισχυτή; Και αν ναι με ποιο τρόπο; (με μπερδεύουν τα δύο πηνία του woofer βασικά )
    Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, έχω κάποιες ερωτησούλες μιας κι εγώ δεν κατέχω πολύ τέτοια θέματα...
    Έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής Sony XM4020 και κοιτάζοντας το Manual του που βρήκα εδώ μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

    α) Κάπου λέει maximum 90watt per channel (μάλλον για 2 κανάλια ) minimum RMS at 4 ohms και 200watt monaural (μάλλον bridge δηλαδή για 1 κανάλι )(από ότι κατάλαβα αν δουλέψει με ένα κανάλι στη γεφυρωμένη έξοδο που έχει από μόνος του)
    αλλά στη σελίδα 10 του manual πάνω πάνω λέει Power output and total harmonic distortion 40watts per channel minimum continuous average power into 4ohms (πιθανότατα να λέει ότι στα 40w έχεις μια παραμόρφωση λιγότερο από 0,08%)
    Πόσα watt είναι τελικά; Και πόσα ohm; Γιατί στα specification γράφει 2 to 8ohm.

    β)Έχει από πίσω ένα ποτενσιομετρο που λέει Level Adjustment control που από ότι κατάλαβα ρυθμίζει κάτι για την είσοδο. (2V έως 0,1V) Αυτό τι ακριβώς κάνει και πως θα πρέπει να το ρυθμίσω προφανώς είναι η ευαισθησία εισόδου και πρέπει να ρυθμίσει έτσι ώστε να μην κλιπάρει
    Αυτά για τον ενισχυτή. Επίσης εκτός από τον ενισχυτή απέκτησα και ένα Majestic subwoofer το οποίο γράφει: Dual voice coil subwoofer 240W. (Το μοντέλο του δε φαίνεται γιατί έχει σκιστεί το αυτοκόλλητο του σε εκείνο το σημείο.) προφανώς πρέπει να μάθεις την αντίσταση τον πηνίων και να δις αν θα τα βάλεις παράλιλα η σε σειρά

    Το πρόβλημα μου είναι το ότι δε ξέρω τι γίνεται με τα δύο πηνία που έχει. Τι διαφορά έχει το ένα πηνίο με το άλλο; Στην κούτα πάνω στα βίσματα γράφει High Range και Low Range. Επίσης τα 240W είναι συνολικά ή σε κάθε πηνίο;

    Τέλος, μπορώ να συνδέσω το woofer στον παραπάνω ενισχυτή; λογικά ναι Και αν ναι με ποιο τρόπο; έτσι ώστε η αντίσταση του ηχείου να είναι στα όρια τής αντίστασης του ενισχυτή 2-8 Ω (με μπερδεύουν τα δύο πηνία του woofer βασικά )
    Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα!
    αν αναφέρω κάτι λάθος κάθε διόρθωση δεκτή και εγώ τώρα μαθαίνω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 17-10-12 στις 22:39

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση, κάτσε να προσπαθήσω να μετρήσω την αντίσταση στο woofer. (αν τα καταφέρω :P)
    Edit: νομίζω το μέτρησα. Το ένα πηνίο μου δείχνει 3,9Ω και το άλλο 4.

    Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω για πηγή ένα Pioneer DEH-P40MP και είμαι σε σκέψεις τι να συνδέσω στον ενισχυτή.
    Τα οβάλ ηχεία που έχω πίσω; (μη με βρίσετε ξέρω το έχω σκοτώσει το ραδιοφωνάκι. Βoschmann 700W, 350rms αν θυμάμαι καλά)
    Ή το wooferaki που μιας που το έχω μη πάει χαμένο;

    Τα δύο πηνία του woofer πρέπει απαραίτητα να συνδεθούν στο ίδιο κανάλι; (άσχετος! πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου διπλοπηνικό ηχείο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσεις τα πηνία σε 2 κανάλια αλλά όπως είπα νομίζω

    έχουμε και λέμε έχουμε 2 πηνία από 4ωμ το καθένα αν τα βάλουμε σε σειρά θα το sυb θα γίνει 8ω (δεν μας συμφέρει σε ισχύ ) αν τα βάλουμε παραλιλα θα γίνει 2ωμ (μπορεί όμως ο ενισχυτής στο bridge να οδηγήσει 2 ωμ ηχείο ?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Μακάρι να ήξερα τι μπορεί να οδηγήσει ο ενισχυτής... Το manual όσο το διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Στα specifications λέει Maximum output 200Watt (monaural) at 4ohms οπότε λογικά όχι δε θα μπορεί στα 2... Αλλά τα 8 θα μπορεί ή και πάλι υπάρχει πρόβλημα?
    Επίσης λέει και Maximum 90watt per channel minimum RMS at 4ohms. Αυτό δε καταλαβαίνω καθόλου... Τελικά αυτό που λέει: Use speakers with an impedance of 2 to 8ohms γιατί το λέει αφού πιο κάτω παντού αναφέρετε σε 4Ω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    όντος το μάνουαλ είναι ότι να νε

    όσο για τα 8 ομ κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα θα αποδίδει 100w κάτσε να δούμε τι θα απαντήσουν και οι πιο έμπυροι και βλέπουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το σύνδεσα Είμαι ανυπόμονος και δεν περίμενα απαντήσεις κι από άλλους οπότε ελπίζω να μην πάρω φωτιά
    Σύνδεσα σε σειρά τα δύο πηνία του sub και όλο αυτό πλέον 8Ω sub στην μονοφωνική έξοδο του ενισχυτή που λέει ότι βγάζει 200W στα 4Ω. Προς το παρόν παίζει μια χαρά, απλά έχω περιέργεια αν είναι σωστά έτσι ή παίζει να έχω πρόβλημα μελλοντικά. Επίσης αναφέρετε στο manual πως για να παίξεις με την mono έξοδο θέλει μόνο το right channel για είσοδο. Εγώ που έχω και τα δύο κανάλια στην είσοδο συνδεδεμένα υπάρχει πρόβλημα? Να ξεσυνδέσω το αριστερό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (20-10-12)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Νικο, σωστα εχεις βαλει σε σειρα τα πηνια.

    Σε αλλη περιπτωση (παραλληλα) θα ειχες 2Ω αλλα αν ο ενισχυτης σου ηταν οπως τωρα (γεφυρωμενος),

    θα τον επαιρνες στο χερι γιατι θα "εβλεπε" 1Ω αντισταση εξοδου.

    Τωρα, βλεπει 4Ω το καθε καναλι, οποτε παιζει και ανετα, και χωρις μεγαλες καταναλωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ultra για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (20-10-12)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Κώστα. Παίρνω το θάρρος και ρωτάω και κάτι άλλο.
    Αν συνδέσω το ένα πηνίο του woofer στο left και το άλλο πηνίο στο right channel θα στείλω αδιάβαστο το ηχείο? (κουφές ερωτήσεις του περίεργου )
    Και το level adjustment που λέει 2V-0.1V και στη μέση Sony standard (που είναι εκεί γυρισμένο) να το πειράξω? Δε ξέρω τι ακριβώς κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Κώστα. Παίρνω το θάρρος και ρωτάω και κάτι άλλο.
    Αν συνδέσω το ένα πηνίο του woofer στο left και το άλλο πηνίο στο right channel θα στείλω αδιάβαστο το ηχείο? (κουφές ερωτήσεις του περίεργου )
    Και το level adjustment που λέει 2V-0.1V και στη μέση Sony standard (που είναι εκεί γυρισμένο) να το πειράξω? Δε ξέρω τι ακριβώς κάνει.
    Το manual είναι ξεκάθαρο.
    Καλύτερα να τα συνδέσεις έτσι. Ο ενισχυτής θα βλέπει 4Ω στο κανάλι(ενώ μπορεί να κατέβει μέχρι 2Ω). Μόνο πρόσεχε τις πολικότητες.
    Πρέπει να ρυθμιστεί εκεί που πρέπει για να μην κλιπάρει όταν θα έχεις στο r/cd σου την ένταση τέρμα. Έχει κάποιο λαμπάκι ο ενισχυτής όταν κλιπάρει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για υλικά σε ενισχυτή
    By jokar in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 15:57
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 13:13
  3. Βοήθεια σύνδεσης ενισχυτη και SUBWOOFER
    By turboallani in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:56
  4. Σχέδια και απορίες για λαμπάτο ενισχυτή
    By h@ris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-09, 15:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας