Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Ολοκληρωμένο από ηλεκτροκόλληση inverter!!!

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.967

    Προεπιλογή

    9 ευρώ TNY.... έχουν ξεφύγει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.353

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνω 38 ευρώ και παίρνω την ίδια καινούρια(τόσο την βρίσκω από αλι.Ελλάδα την έχουν από 72 ως 120 ευρώ!!).
    επρεπε ΗΔΗ να εχεις παραγγείλει!!
    και οταν έρθει με το καλό την ανοιγεις και μας λυνεται ολους η απορια για το περιβοητο ολοκληρωμένο. φτιάχνεις την παλια και πουλας σε αγγελία την νεα στα 45!!


    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (10-05-24)

  4. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    853


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Στα χαρακτηριστικά της λέει ότι είναι 250Α αλλά λιώνει μεχρι 2,5 mm ηλεκτρόδιο.Στο ιντερνετ βλέπω ότι μηχανες 140Α λιώνουν και 3,2 ηλεκτρόδιο. Στα 250Α θα έπρεπε να λιώνει και 6mm ηλεκτρόδιο, κοινώς ο Κινέζος το τερματισε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (09-05-24), mikemtb (10-05-24)

  7. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.031

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω τη νοοτροπία σου.

    Είναι λόγος το να δοκιμάζεις διάφορα πιθανώς άσχετα υλικά, το γεγονός ότι τα πήρες φτηνά; Άμα είναι έτσι, βάλε στη θέση του καμμένου ολοκληρωμένου κανένα 555, φτηνό είναι. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;

    Είναι προσέγγιση στην επισκευή το στυλ "Να είναι φτηνό το ανταλλακτικό, έτσι ώστε να έχω το - οικονομικό - περιθώριο να κάψω 6 ... 7 κομμάτια μέχρι να πετύχει η επισκευή"; Να πάρεις μέτρα ώστε να ΜΗΝ καεί! Ναι, δεν θα πετυχαίνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές θα πετύχει!

    Περιέγραψες μερικές δικές σου εμπειρίες με ανταλλακτικά και τιμές. Εγώ δεν λέω ότι λες ψέμματα. Όλοι έχουμε πάρει κάποτε υλικά από ebay - aliexpress για διάφορους λόγους (προσωπικά ποτέ επειδή είναι πιο φτηνά, αλλά επειδή δεν μπορούσα να τα βρω πουθενά αλλού). Αυτό τί σημαίνει; Ξέρεις πόσα από αυτά μου βγήκαν ψεύτικα; Εσένα δεν σου έτυχε ποτέ σκάρτο;

    Όσο για το κόστος της ηλεκτροκόλλησης που τώρα μας αποκάλυψες, μόνο οι ηλεκτρολυτικοί που πρέπει να αλλάξεις, αν είναι σοβαροί (για παλμοτροφοδοτικά), πιστεύω θα έχουν γύρω στα 10 με 15€ ο ένας (όχι από ebay). Και τώρα μας είπες ότι δεν είναι δύο, αλλά τρεις. Επομένως αυτοί και μόνο φτάνουν το κόστος της καινούριας ηλεκτροκόλλησης!

    Αλήθεια, γιατί δεν κάνεις αυτό που σου είπαν; Πάρε μια καινούργια και έτσι θα δεις και ποιο είναι το IC (βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα η καινούρια να έχει άλλη version πλακέτας οπότε δεν θα βοηθήσει)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 10-05-24 στις 09:45

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (10-05-24)

  9. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Eχω τετοια κολληση LNK626PG ειναι.
    Την εχω μετατρεψει σε tig με HF-HV arc start και κουμπι οχι scratch... 3.2mm λιωνει οριακα τα ampere ειναι fake μεχρι 130-140 παει.
    Eπισης οι πυκνωτες στο DC BUS της κολλησης ειναι fake ειναι καπου 100-200uF και γραφουνε τριπλη τιμη δεν εχει soft start και ριχνει ασφαλειες απο inrush current.

    Επισης δεν καηκε μαλον λογω της γενητριας γιατι και εμενα καηκε μια με παρομοιο τροπο το ιδιο chip(εσκασε) οταν εκανα τις πατεντες να την κανω tig
    με HF-HV arc ignition.Δεν εχει χαλασει μονο αυτο πηρε και αλλα πραματα μαζι πχ γεφυρα.. εγω δεν μπηκα στη διαδικασια να την φτιαξω απλα πηρα τα εξαρτηματα της
    οθονη ποτενσιομετρο διακοπτη μ/σ κτλπ

    Απο το αλι τα εξαρτηματα παιζουνε αν και ειναι fake...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 10-05-24 στις 16:14

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-05-24)

  11. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    853

    Προεπιλογή

    Πάλι με πρόλαβες.

    Ναι μπορεί να έχουν αλλάξει version πλακέτας οι κινέζοι και να ναι διαφορετική η πλακέτα.Όπως ξέχασα να σας πω ότι πουλάνε και την πλακέτα ολόκληρη με 27 περίπου ευρώ,αλλά έχει πολλές versions και δεν έβρισκα την δικιά μου,αν και έλεγαν ότι ήταν για το δικό μου μοντέλο!!

    Επίσης από έξω μόνο μια φορά πήρα ελατωματικά,κάτι lm338 5A,τα οποία δεν έδιναν ρεύμα πάνω από 1,5 αμπέρ,ενώ ο κινέζος δήλωνε 5Α!!το παραδέχτηκε και μου έδωσε πίσω τα χρήματα μου.
    Τις περισσότερες φορές παραγγέλνω από έξω,εκτός λόγου του κόστους που προανάφερα από την μια,αλλά και από την άλλη,επειδή δεν τα βρίσκω πουθενά Ελλάδα ή Ευρώπη.


    Όλα αυτά γίνονται για τη χαρά της επισκευής και για να μαθαίνω κιόλας κάτι καινούριο.Τα ηλεκτρονικά είναι το hobby μου και αν μπορώ με 6 ευρώ να την κάνω να ξαναδουλέψει,καλό θα μου κάνει.Και ξέρω ότι μπορεί μετά από καιρό να χαλάσει,να χει ''αρπάξει'' κάτι που τώρα δεν το δείχνει.Αλλά δεν με πειράζει.

    Επίσης πυκνωτές έχω λίγο μικρότερης χωρητικότητας αλλά στα 450V.Επίσης μπορεί να μου τους δώσει φίλος ηλεκτρονικός τζάμπα.

    Τέλος 3 χρόνια που την είχα τα έβγαλε τα λεφτά της.Έχω στην άκρη και μία χαλκού ,αλλά είναι ασήκωτη.
    Άμα πάρω καινούρια θα πάρω μάλλον κάτι 3 σε 1 mig/tig/mma

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andreasmon για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (10-05-24)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Inverter Ηλεκτροκόλληση
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-22, 06:28
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-20, 22:37
  3. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 13:15
  4. Καλώδια για ηλεκτροκόλληση inverter
    By NIkos t in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 17:06
  5. Προβλημα με ηλεκτροκόλληση Inverter
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας