Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: <<Γονάτισμα>> κινητήρα

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγχος "δυναμό" άμεσα. Μπορεί να έχει φθαρεί (ρουλεμαν) υπερβολικά και να "σφηνώνει". Αν σπάσει θα μπλοκάρει τελείως
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!! Υποτίθεται ότι ο ηλεκτρολόγος μου έχει κάνει. Δεν θυμάμαι πότε. Πρέπει να είναι τον τελευταίο χρόνο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την πηγή του προβλήματος δεν έχω κάτι να πώ, πέρα από το οτι πρέπει να ελέγξεις το δυναμό. Για τη διαφορά αερίου και βενζίνης, υποπτεύομαι το συχνό φαινόμενο όπου το advance έχει σεταριστεί για το ένα καύσιμο, κι όχι για το άλλο. (τo advance μεταξύ βενζίνης και αερίου απέχει αρκετά). Αν στην περίπτωσή σου έχει σεταριστεί (περιέργως) για βενζίνη, στο αέριο μάλλον θα είναι πολύ καθυστερημένος ο σπινθίρας και θα μπουκώνει η απόδοση.
    Όπως είπα και πιο πάνω έχει ελεγχθεί το δυναμό. Πόσο καλά δεν μπορώ να ξέρω 🤷🤷
    Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω ηλεκτρολόγο και να ξαναελέγξω το δυναμό. Όσον αφορά το αβάνς που μου λες έχει πάει αμέτρητες φορές το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη μηχανικό. Έχει φτιάξει αμέτρητες φορές το χάρτη στον εγκέφαλο του αερίου. Και κάθε φορά κάνει μικροβελτιώσεις. Να σετάρει όπως λες για την βενζίνη μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Δεν έχει μπει στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Μόνο σε αυτόν του αερίου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή υπάρχουν πολλοί λόγοι για την συγκεκριμένη δυσλειτουργία
    και όλοι απλά μαντεύουμε προτείνω να ξεκινήσεις από την ανάφλεξη καί κυρίως από τά μπουζί σου.
    Όλως τυχαίως πριν δύο εβδομάδες ένα daihatsu sirion με τα ίδια προβλήματα
    απλά δεν είχε αλλάξει ποτέ μπουζί!!
    Έχουν αλλαχθεί φίλε μου!!! 🤷🤷🤷

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Τα αυτοκίνητα σήμερα βλέπουν τις στροφές και όταν για κάποιο λόγο πέφτουν τότε ανεβάζουν για να σταθεροποιήσουν την κατάσταση. Κι εμένα το αυτοκίνητο όταν βάλω A/C θα χαμηλώσει στροφές κι αμέσως θα ανέβουν πάλι. Κάθε φορτίο που θα δεχτεί ο κινητήρας και συμβεί πτώση στροφών αμέσως θα επανέλθει.Αυτό για να γίνει υπάρχει μία ομάδα εξαρτημάτων που το ένα είναι συνάρτηση του άλλου. Νομίζω ότι η αντιπροσωπεία με σύνδεση πάνω στο διαγνωστικό μόνο θα μπορούσε να δώσει σωστή και γρήγορη λύση. π.χ ποιός να γνωρίζει αν ο λάμδα λειτουργεί σωστά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αυτοκίνητα σήμερα βλέπουν τις στροφές και όταν για κάποιο λόγο πέφτουν τότε ανεβάζουν για να σταθεροποιήσουν την κατάσταση. Κι εμένα το αυτοκίνητο όταν βάλω A/C θα χαμηλώσει στροφές κι αμέσως θα ανέβουν πάλι. Κάθε φορτίο που θα δεχτεί ο κινητήρας και συμβεί πτώση στροφών αμέσως θα επανέλθει.Αυτό για να γίνει υπάρχει μία ομάδα εξαρτημάτων που το ένα είναι συνάρτηση του άλλου. Νομίζω ότι η αντιπροσωπεία με σύνδεση πάνω στο διαγνωστικό μόνο θα μπορούσε να δώσει σωστή και γρήγορη λύση. π.χ ποιός να γνωρίζει αν ο λάμδα λειτουργεί σωστά??
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως γράφω παραπάνω η πτώση στροφών δεν είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Ξέρω τι λες. Δεν είναι όμως αυτή η περίπτωση η νορμάλ. Όσο για τον "λ" αλλάχτηκε πριν 2 μήνες 🤷🤷🤷

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.039

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμη που νομίζω ότι είναι σημαντικές και νομίζω ότι δεν έχουν δοθεί μέχρι τώρα...
    - Μοντέλο και χρονολογία αυτοκινήτου.
    - Χιλιόμετρα που έχει γράψει
    - Συντηρείται τακτικά από συγκεκριμένο συνεργείο ή περιστασιακά και από διάφορα συνεργεία?
    - Το πρόβλημα εμφανίστηκε απότομα ή σταδιακά?
    - Μπορείς να προσδιορίσεις αν το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από κάποια βλάβη/αλλαγή/προσθήκη? Π.χ. μετά την μετατροπή σε υγραέριο?
    - Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα οι στροφές πέφτουν σε βαθμό που θα σβήσει τελικά ο κινητήρας?
    - 'Εχεις παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα? Π.χ. αυξημένη κατανάλωση, κάπνα από την εξάτμιση, δυσκολία στην εκκίνηση, κλπ.?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (16-11-20)

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμη που νομίζω ότι είναι σημαντικές και νομίζω ότι δεν έχουν δοθεί μέχρι τώρα...
    - Μοντέλο και χρονολογία αυτοκινήτου.
    - Χιλιόμετρα που έχει γράψει
    - Συντηρείται τακτικά από συγκεκριμένο συνεργείο ή περιστασιακά και από διάφορα συνεργεία?
    - Το πρόβλημα εμφανίστηκε απότομα ή σταδιακά?
    - Μπορείς να προσδιορίσεις αν το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από κάποια βλάβη/αλλαγή/προσθήκη? Π.χ. μετά την μετατροπή σε υγραέριο?
    - Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα οι στροφές πέφτουν σε βαθμό που θα σβήσει τελικά ο κινητήρας?
    - 'Εχεις παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα? Π.χ. αυξημένη κατανάλωση, κάπνα από την εξάτμιση, δυσκολία στην εκκίνηση, κλπ.?
    Το αυτοκίνητο είναι Suzuki splash του 2009.
    Χιλιόμετρα περίπου 280.000 αλλά έχω αλλάξει κινητήρα πριν ένα χρόνο περίπου γιατί ο παλιός είχε ταλαιπωρηθεί πολύ! Με την αλλαγή του κινητήρα πίστευα ότι θα λυθεί το πρόβλημα αυτό αλλά μπααααα!
    Η συντήρηση του οχήματος αν εξαιρέσουμε τα 2 πρώτα χρόνια που γινόταν στην αντιπροσωπεία τα υπόλοιπα 9 γίνεται σε ένα συγκεκριμένο συνεργείο. Στους προβλεπόμενους χρόνους.
    Είναι λίγο δύσκολο να προσδιοριστεί ο χρόνος που ξεκίνησε το πρόβλημα. Όχι δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα. Αλλά ξεκίνησε σταδιακά. Τώρα όμως νομίζω ότι είναι στην κορύφωσή του. Το περίεργο είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια. Για παράδειγμα το πήγα σε ένα άλλο συνεργείο την περασμένη εβδομάδα και δεν το έκανε!!! Το μόνο περίεργο που παρατήρησε ο καινούριος μάστορας μου είπε ότι το ρελαντί του ήταν σχετικά με άλλα αυτοκίνητα χαμηλά.
    Δεν σβήνει αλλά ναι σου δίνει την εντύπωση ότι θα σβήσει!!!
    Όχι δεν έχει αυξηθεί η κατανάλωση σε βαθμό που να είναι φανερή. Ούτως ή άλλως τα χιλιόμετρα που διανύει τα περισσότερα είναι μέσα στην πόλη σταμάτα ξεκίνα. Θέλω να πω δηλαδή ότι ούτως ή άλλως είναι μεγάλη η κατανάλωση. Γι αυτό και το έχω κάνει αέριο.
    Ούτε κάπνα στην εξάτμιση.
    Μια δυσκολία στην εκκίνηση είχε άλλα ήταν για άλλο λόγο. Είχε πρόβλημα η ανεπίστροφη βαλβίδα της αντλίας βενζίνης. Αποκαταστάθηκε όμως και τώρα όλα καλά.
    Ελπίζω να βοήθησα...... 🤷🤷🤷🤷🤷🤷

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.039

    Προεπιλογή

    Όλα τα αυτοκίνητα της γενιάς που ανήκει και το δικό σου, προκειμένου να πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές εκπομπής ρύπων, διαθέτουν ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης του κινητήρα το οποίο παρακολουθεί σχεδόν τα πάντα.
    Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός αισθητήρων σε διάφορα σημεία, ώστε ο "εγκέφαλος" να αποφασίζει κάθε στιγμή πόσο καύσιμο θα ψεκάσει και πότε θα δώσει σπινθήρα ώστε να επιτυγχάνει την βέλτιστη απόδοση με την χαμηλότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.
    Για να πάρει αυτήν τη απόφαση ο "εγκέφαλος" έχει στην μνήμη του "χάρτες" που προσδιορίζουν το ακριβές σημείο λειτουργίας βάσει των δεδομένων που έρχονται από τους διάφορους αισθητήρες.
    Το ίδιο ισχύει και για τη φάση του ρελαντί όπου ο "εγκέφαλος" γνωρίζει πόσες στροφές πρέπει να διατηρεί ο κινητήρας για να λειτουργεί σωστά.
    Όπως προανέφερε και κάποιος άλλος φίλος, όταν κάτι πάει να "ρίξει" τις στροφές του κινητήρα, ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνεται αμέσως μέσω των αισθητήρων του και αντιδρά έτσι ώστε να διατηρήσει τις στροφές εκεί που πρέπει να είναι.
    Αν αυτό δεν γίνεται σωστά πιθανόν έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας (άρα ο εγκέφαλος δεν αντιλαμβάνεται ότι έπεσαν οι στροφές) ή κάποια μονάδα που ανεβάζει τις στροφές (π.χ. τα μπεκ του ξεκασμού).
    Συνήθως όταν υπάρχει έναν τέτοιο πρόβλημα ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ότι κάτι κάτι του λείπει και εμφανίζει κάποια προειδοποίηση τύπου "check engine" στον οδηγό.
    Αυτό που περιπλέκει την κατάσταση στην δική σου περίπτωση είναι η εγκατάσταση του αερίου και η ύπαρξη - αν κατάλαβα καλά - παράλληλου εγκεφάλου ο οποίος δεν γνωρίζουμε πως "συνεργάζεται" με τον βασικό εγκέφαλο του κινητήρα.
    Λογικά, ένας έμπειρος μηχανικός που γνωρίζει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί εύκολα να ελέγξει την λειτουργία του κινητήρα μέσω του διαγνωστικού μηχανήματος του κατασκευαστή που συνδέεται και επικοινωνεί με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
    Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα εξουσιοδοτημένο service για το οποίο έχεις πληροφορίες ότι κάνουν καλή δουλειά (οι αξιολογήσεις πελατών που μπορείς να βρεις στο internet είναι πολύ χρήσιμες) και να τους εξηγήσεις με λεπτομέρειες τι ακριβώς συμβαίνει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα αυτοκίνητα της γενιάς που ανήκει και το δικό σου, προκειμένου να πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές εκπομπής ρύπων, διαθέτουν ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης του κινητήρα το οποίο παρακολουθεί σχεδόν τα πάντα.
    Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός αισθητήρων σε διάφορα σημεία, ώστε ο "εγκέφαλος" να αποφασίζει κάθε στιγμή πόσο καύσιμο θα ψεκάσει και πότε θα δώσει σπινθήρα ώστε να επιτυγχάνει την βέλτιστη απόδοση με την χαμηλότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.
    Για να πάρει αυτήν τη απόφαση ο "εγκέφαλος" έχει στην μνήμη του "χάρτες" που προσδιορίζουν το ακριβές σημείο λειτουργίας βάσει των δεδομένων που έρχονται από τους διάφορους αισθητήρες.
    Το ίδιο ισχύει και για τη φάση του ρελαντί όπου ο "εγκέφαλος" γνωρίζει πόσες στροφές πρέπει να διατηρεί ο κινητήρας για να λειτουργεί σωστά.
    Όπως προανέφερε και κάποιος άλλος φίλος, όταν κάτι πάει να "ρίξει" τις στροφές του κινητήρα, ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνεται αμέσως μέσω των αισθητήρων του και αντιδρά έτσι ώστε να διατηρήσει τις στροφές εκεί που πρέπει να είναι.
    ........
    Λογικά, ένας έμπειρος μηχανικός που γνωρίζει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί εύκολα να ελέγξει την λειτουργία του κινητήρα μέσω του διαγνωστικού μηχανήματος του κατασκευαστή που συνδέεται και επικοινωνεί με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
    Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα εξουσιοδοτημένο service για το οποίο έχεις πληροφορίες ότι κάνουν καλή δουλειά (οι αξιολογήσεις πελατών που μπορείς να βρεις στο internet είναι πολύ χρήσιμες) και να τους εξηγήσεις με λεπτομέρειες τι ακριβώς συμβαίνει.
    Σωστά. Έχω την εντύπωση δεν ειπώθηκε τίποτα για OBD2.

    - Αυτόν τον γνώστη - έμπειρο ψάχνουμε όλοι !!!!
    - Πού κρύβεται;
    - Στην αντιπροσωπεία στο service (απο τις μεγάλες) πήγαν να μου αλλάξουν το υδραυλικό υγρό, και αφαίρεσαν με ένα μηχανισμό αναρρόφησης μόνο το υγρό από το ποτήρι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα αυτοκίνητα της γενιάς που ανήκει και το δικό σου, προκειμένου να πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές εκπομπής ρύπων, διαθέτουν ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης του κινητήρα το οποίο παρακολουθεί σχεδόν τα πάντα.
    Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός αισθητήρων σε διάφορα σημεία, ώστε ο "εγκέφαλος" να αποφασίζει κάθε στιγμή πόσο καύσιμο θα ψεκάσει και πότε θα δώσει σπινθήρα ώστε να επιτυγχάνει την βέλτιστη απόδοση με την χαμηλότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.
    Για να πάρει αυτήν τη απόφαση ο "εγκέφαλος" έχει στην μνήμη του "χάρτες" που προσδιορίζουν το ακριβές σημείο λειτουργίας βάσει των δεδομένων που έρχονται από τους διάφορους αισθητήρες.
    Το ίδιο ισχύει και για τη φάση του ρελαντί όπου ο "εγκέφαλος" γνωρίζει πόσες στροφές πρέπει να διατηρεί ο κινητήρας για να λειτουργεί σωστά.
    Όπως προανέφερε και κάποιος άλλος φίλος, όταν κάτι πάει να "ρίξει" τις στροφές του κινητήρα, ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνεται αμέσως μέσω των αισθητήρων του και αντιδρά έτσι ώστε να διατηρήσει τις στροφές εκεί που πρέπει να είναι.
    Αν αυτό δεν γίνεται σωστά πιθανόν έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας (άρα ο εγκέφαλος δεν αντιλαμβάνεται ότι έπεσαν οι στροφές) ή κάποια μονάδα που ανεβάζει τις στροφές (π.χ. τα μπεκ του ξεκασμού).
    Συνήθως όταν υπάρχει έναν τέτοιο πρόβλημα ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ότι κάτι κάτι του λείπει και εμφανίζει κάποια προειδοποίηση τύπου "check engine" στον οδηγό.
    Αυτό που περιπλέκει την κατάσταση στην δική σου περίπτωση είναι η εγκατάσταση του αερίου και η ύπαρξη - αν κατάλαβα καλά - παράλληλου εγκεφάλου ο οποίος δεν γνωρίζουμε πως "συνεργάζεται" με τον βασικό εγκέφαλο του κινητήρα.
    Λογικά, ένας έμπειρος μηχανικός που γνωρίζει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί εύκολα να ελέγξει την λειτουργία του κινητήρα μέσω του διαγνωστικού μηχανήματος του κατασκευαστή που συνδέεται και επικοινωνεί με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
    Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα εξουσιοδοτημένο service για το οποίο έχεις πληροφορίες ότι κάνουν καλή δουλειά (οι αξιολογήσεις πελατών που μπορείς να βρεις στο internet είναι πολύ χρήσιμες) και να τους εξηγήσεις με λεπτομέρειες τι ακριβώς συμβαίνει.
    Συμφωνώ με όλα αυτά. Σε αυτό το κλίμα έγινε η δημοσίευσή μου. Σκέφτομαι καταρχάς να πάω στην αντιπροσωπεία. Δεν βοηθάει η φάση που περνάμε τώρα με την καραντίνα. Απλώς ήθελα να εκμεταλλευτώ αυτές τις μέρες της απραξίας με αυτόν τον τρόπο. Συλλέγοντας δηλαδή γνώμες και πληροφορίες για το πρόβλημά μου μήπως και εντοπίσω προς τα πού πρέπει να κινηθώ. Αέριο; Βενζίνη; Μηχανικό; Ηλεκτρολόγο; Γιατί πίστεψέ με έχω πελαγώσει!!! Μιλάμε για ατελείωτες ώρες στο συνεργείο. Τι να σου λέω τώρα; Η τελευταία προσπάθεια "διάγνωσης" από τον μάστορα που συνεργαζόμουν ήταν να "διαβάσουμε" τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και αν μπορούμε να κάνουμε μέσω αυτού κάποιες διορθώσεις!!! Αυτός όμως που θα "διάβαζε" τον εγκέφαλο έχει τόσο πολύ δουλειά που έχει περάσει ένας μήνας από την κουβέντα μας και ακόμα δεν ξέρει πότε θα έχει χρόνο να το δει!!! 🤷🤷🤷
    Και ΑΝ θα το δει 😂😂😂 Έλεος!!! Τέλος πάντων. Αυτά τα λίγα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο την κουβέντα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ahis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-11-20)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ισχύς κινητήρα
    By alesgeo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-18, 22:30
  2. Ψάχνω κινητήρα Σ.Ρ.
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 15:44
  3. Επιλογή κινητήρα
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 14:26
  4. Ισχύ σε Κινητήρα
    By GREG11 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-10, 23:24
  5. οδήγηση ac κινητήρα
    By ironman in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-10, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας