Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Τροφοδοτικό Ακριβείας 0-35V 3A απο το ΕΛΕΚΤΟΡ

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο το IC LM723 αποτελεί οδηγό και ίσως κάποια μεγέθη αντιστάσεων ..... Πάντως, ακριβώς σε αυτό βασίστηκα και έκανα μια δυο ψιλομετατροπές .....

    το κατω μερος μπορεις να μαυρισει σε περισσοτερα σημεια ωστε η αποχαλκωση να γινει σε λιγοτερα σημεια .
    αν βρω τις διαστασεις του lm723 στα πινς μπορω να το ανεβασω σε Pdf με σωστη διασταση που δε μπορει να γινει η εκτυπωση λαθος.
    τα κυκλακια στις γωνιες πρεπει να ειναι fix διαμετρου ισως 5mm?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εχω ολα ετοιμα απο το παλιο τροφοδοτικο μου 0-30 0-3Α της σμαρτ κιτ που πεθανε ενα 3055 (αλουμινενιο κουτι με προσοψη , αναλογικα οργανα,μπορνες , μετασχηματιστης , ποτενσιομετρα κτλ) , το εκανα μετατροπη με ολες τις τροποποιησεις που βρηκα σε γνωστο φορουμ (πρεπει να διαβασα ισως και 50 σελιδες ποστ) αλλα δεν καταφερε ποτε να δουλεψει. (αν θες να πληρωθεις να μου βρεις τι εχω κανει λαθος πολυ ευχαριστως γιατι ηταν ξοδευτηκε παραλογο ποσο χρονου και χρηματος για να μην δουλεψει ποτε του-το αστειο ηταν οτι πριν τις τροποποιησεις δουλευε)
    οποτε σκεφτηκα να κρατησω τα παντα και να στησω αυτη την πλακετα και να την βαλω μεσα στο κουτι του. θα βαλω μονο 2 εξτρα μπορνες για το current sense.
    Δεν χρειάζεται να πληρωθεί κανείς, (ειδικά εγώ που δεν ειμαι επαγγελματίας ) για έλεγχο μιας πλακέτας. Μάλλον έχει καεί και το 2ο 3055 .... ή κάποια άλλη αστοχία. Το κύκλωμα αυτό έρχεται πλέον από Κίνα (πετάς όλα τα εξαρτήματα καλόύ κακού και κρατάς την πλακέτα μόνο) με 5 € .... Το έχω και δούλεψε ικανοποιητικά ως τα 23-24 βολτ, μετά κυλάει προς τα κάτω .... Έτσι μπήκα στο ψάξιμο και κατέληξα σε αυτό που σου δείχνω και δουλεύει πολύ πιο άρτια και ψηλότερα !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Το αν θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο μαυρο plane από κάτω είναι δική σου υποθεση, εγω το κατάργησα για να μπορώ να κάνω μια μικροπαρέμβαση ( και κάνω συχνά τέτοιες ) .... τα τρυπάκια 5 mm ίσως ειναι υπερβολή αλλά όχι το κυρίαρχο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να πληρωθεί κανείς, (ειδικά εγώ που δεν ειμαι επαγγελματίας ) για έλεγχο μιας πλακέτας. Μάλλον έχει καεί και το 2ο 3055 .... ή κάποια άλλη αστοχία. Το κύκλωμα αυτό έρχεται πλέον από Κίνα (πετάς όλα τα εξαρτήματα καλόύ κακού και κρατάς την πλακέτα μόνο) με 5 € .... Το έχω και δούλεψε ικανοποιητικά ως τα 23-24 βολτ, μετά κυλάει προς τα κάτω .... Έτσι μπήκα στο ψάξιμο και κατέληξα σε αυτό που σου δείχνω και δουλεύει πολύ πιο άρτια και ψηλότερα !!!!
    ενα εχει και τοχω αλλαξει.δουλευει καλα μεχρι μια ταση και μετα σιγα σιγα ανεβαινει μονο του μεχρι τα 30 βολτ λες και "φορτιζεται" ενας πυκνωτης καπου. οταν επεμβαινει το κυκλωμα για το Overcurrent συνηθως μενει κολλημενο στα 3αμπερ. εχω αναλογα βιντεο του τι παρουσιαζει γραμμενο στον παλμογραφο.μεχρι τα 24 βολτ θα μου ηταν μια χαρα , ο λογος που θελω να το φτιαξω ειναι για να μην πανε χαμενα ολα τα υλικα και για να μπει "στο ραφι" λειτουργικο , να κλεισει μια επισκευη δηλαδη με επιτυχια.
    ξερω οτι το τροποποιησαν οι κινεζοι και το πουλανε σαν κιτ , οι αμερικανοι ελεγαν οτι και αυτο εχει προβληματα και θελει μερικες τροποποιησεις ωστοσο. πιο πολυ εχει συναισθηματικη αξια , ημουν 14 χρονων οταν το εφτιαξα με το χαρτζιλικι μου τοτε και ηταν καπου 1995 αν δεν κανω λαθος. δεν ειχε κοστισει και λιγο . ευχαριστως να σου το βγαλω απο το κουτι και να στο φερω δε με ενοχλει να πληρωθεις για τη δουλεια που θα κανεις. εχω και ενα κουτι με εξαρτηματα που εχουν βγει-μπει, spare εξαρτηματα και εκτυπωμενες ολες οι οδηγιες σε χαρτι αναλυτικα. δεν ειμαι ηλεκτρονικος χομπιστας απο τα 10 απλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο μαυρο plane από κάτω είναι δική σου υποθεση, εγω το κατάργησα για να μπορώ να κάνω μια μικροπαρέμβαση ( και κάνω συχνά τέτοιες ) .... τα τρυπάκια 5 mm ίσως ειναι υπερβολή αλλά όχι το κυρίαρχο θεμα.

    νομιζω τωρα ειναι οκ
    https://we.tl/t-iwqlhE61bA

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω τωρα ειναι οκ
    https://we.tl/t-iwqlhE61bA
    Στάσου γιατί χάθηκα, πες το νούμερο του Smartkit που είχες φτιάξει , νομίζω ότι είναι δυο διαφορετικά κυκλώματα .... άλλο του Ελέκτορ κι άλλο της Smartkit ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάσου γιατί χάθηκα, πες το νούμερο του Smartkit που είχες φτιάξει , νομίζω ότι είναι δυο διαφορετικά κυκλώματα .... άλλο του Ελέκτορ κι άλλο της Smartkit ....

    ειναι εντελως διαφορετικα απλα μιας και το εφερε η κουβεντα σου εξηγησα γιατι εχω ολα τα υλικα για το νεο τροφοδοτικο γιατι πρακτικα ολα ειναι απο το παλιο του σμαρτ κιτ που ειναι χαλασμενο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι εντελως διαφορετικα απλα μιας και το εφερε η κουβεντα σου εξηγησα γιατι εχω ολα τα υλικα για το νεο τροφοδοτικο γιατι πρακτικα ολα ειναι απο το παλιο του σμαρτ κιτ που ειναι χαλασμενο
    Δεν ξέρω αν αξιζει τον κόπο να ψαχτεί ένα κύκλωμα μετά από μετατροπές ....
    Παρε εδώ όπως υποσχέθηκα το κύκλωμα του ΕΛΕΚΤΟΡ αλλά στην αρχική μορφή χωρίς τροποποιήσεις αλλά κατοπτρικό (Element view )
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  LM723 PSU Elektor Total.jpg Εμφανίσεις:  96 Μέγεθος:  96,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  LM723 PSU Elektor Top.jpg Εμφανίσεις:  86 Μέγεθος:  128,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  LM723 PSU Elektor Elem.jpg Εμφανίσεις:  113 Μέγεθος:  83,3 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Άλλο ενα τροφοδοτικό από το ΕΛΕΚΤΟΡ
    By airgeorge in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-20, 14:45
  2. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτου 2χ50watt απο ΕΛΕΚΤΟΡ
    By Nikos Anagnostou in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-12, 19:15
  3. Τροφοδοτικό 1,5V-35V-(3A)
    By mariosinsuex in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 09:21
  4. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτη απο ελεκτορ αξιζει
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 19:03
  5. ANAZHTΗΣΗ ΤΡΟΦ/ΚΟΥ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ ΕΛΕΚΤΟΡ
    By stathis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 23:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας