1) To rbpi4 στηρίζεται στο linux και στο LinuxCNC που δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό γιατί πρέπει να μάθω αλλο εναν τόνο γνώσης επιλέον. Τουλάχιστο όχι τωρα . ειναι καλύτερο από το Mach3 και λειτουργεί καλά για φρέζες , τόρνους και όλα τα αυτόματα μηχανήματα που χρησιμοποιούν Gcode.
To οικονομικό δεν είναι και "τόσο θέμα" είπαμε είναι hobby και το Hobby το πληρώνουμε.

2) Το γνωρίζω ότι το μηχανημα μου είναι μικρό και επιλέον ελαστικό. Για μοντελιστικά "πράματα" είναι μια χαρά. εξ άλλου δεν έχω μεγαλύτερες ανάγκες. Θα προσθέσω ένα επιλέον αξεσουάρ στο τορνάκι μου.
Τελικά θα έχω ένα φιατάκι με ηλεκτρονικά Φεράρι!

3) Δεν είναι τρεις αναφορές στο ίδιο πράμα. Η 1η δημοσίευση αφορά Ολοκληρωμένη κατασκευή DRO δηλ ηλεκτρονικό μέρος και ράβδους μέτρησης
Η 2η αναφορά αφορά ολοκληρωμένη κατασκευή μιας εναλακτικής ράβδου "φτηνοκατασκεύη" που μπορεί να αποτελέσει εναλακτική των μαγνητικών ταινιών , εφοσο μπορείς με 30 ευρώ να φτιάξεις μια ράβδο πάνω απο 6 μέτρα Σε ορισμένους μπορεί να φανεί χρήσιμη - με δεδομένη την αναοχή που έχει κτλ
Η 3η αναφορά (αυτή εδώ) όντως δεν είναι ολκληρωμένη, ξεκινά τώρα. Και ίσως οι διαχειριστές να την μεταφέρουν στην κατάλληλη θέση μέχρι να ολοκληρωθεί.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί καμία παρατήρηση ή αναφορά.