Nαι έχω πολύ χρόνο. Oι "έξω δουλειές" έχουν κόψει τελείως. Τώρα που τα παιδιά έχουν μεγαλώσει όλα τα απογεύματα είναι ελεύθερα. Μπορώ να δαπανήσω ώρες ολόκληρες . Αν βαρεθώ το αφήνω για αύριο. ΕΙΝΑΙ για να περνά η ώρα.
Πάντως τα project που ξεκινώ τα ολοκληρώσει όλα. Πληρούν όλες τις απαιτήσεις που έχω θέσει. Το DRO για το τορνάκι μου δεν έχει backlash, έχει offsets, X1/Χ2 για τον Υ, το έχω μετρήσει , δες το αντίστοιχο λήμμα στο hackster.io
την ράβδο 1μετρου το έκανα πειραματικά να δω αν γίνεται εξ ου και το πρόχειρο hardware.
Η electric screew , όπως έχω αναφέρει παραπάνω, δεν μου είναι απαραίτητη , για το ένα δυο σπειρώματα που θα κόψω , με το πιθανότερο να είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
Θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή μπορώ, να περάσει η ώρα δημιουργικά -αντί να σαπίζω στον καναπέ τηλεόραση - και αν δε βαρεθώ θα φορτίσω τον πομπό να πάω για καμία πτήση το Σαββατοκύριακο. Την ερχόμενη Τετάρτη θα βάψω ,παρέα με τον Αναστάση , την αποθήκη στο μοντελοδρόμιοι Ανωπόλεως Ηρακλείου.
Την ίδια λογική έχω για τον αερομοντελισμό. Ενώ το έτοιμο κιτ στοιχίζει χχ χρήματα , προτιμώ να φτιάξω ένα μοντέλο από τα σχέδια εν γνώση μου ότι θα στοιχίσει τουλάχιστο διπλάσια χρήματα. Πειραματίζομαι σε δικά μου σχέδια, σε ιδέες και υλικά που θα δω στο internet. βελτιώνω τις κατασκευές μου.
Οι εξωτερικές δουλειές έχουν κόψει , οι κατασκευές ηλεκτρονικά κτλ έχουν καλυφθεί από τους Κινέζους, όπως χαρακτηριστικά φαίνεται σε προαναφερθέντα links και όλος ο απογευματινός χρόνος είναι για δημιουργική δαπάνη