Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Αλλαγή απο ΔΕΗ σε ιδιωτική εταιρεία !

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    Λουτράκι
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Αλλαγή απο ΔΕΗ σε ιδιωτική εταιρεία !

    Καλησπέρα στην ομάδα ! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αλλαγή που θελω να κανω απο τη ΔΕΗ σε καπια απο τις νέες ιδιωτικές εταιρείες ρεύματος ! Με ενδιαφέρει για το κατάστημα μου και για το σπίτι μου !
    Τι μου προτείνεται κατα την γνώμη σας ? Στο μαγαζί με ενδιαφέρει να εχω φτηνο ρεύμα πρωινές ωρες και στο σπίτι μεσημεριανές ωρες και βράδυ.
    Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Electricman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην ομάδα ! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αλλαγή που θελω να κανω απο τη ΔΕΗ σε καπια απο τις νέες ιδιωτικές εταιρείες ρεύματος ! Με ενδιαφέρει για το κατάστημα μου και για το σπίτι μου !
    Τι μου προτείνεται κατα την γνώμη σας ? Στο μαγαζί με ενδιαφέρει να εχω φτηνο ρεύμα πρωινές ωρες και στο σπίτι μεσημεριανές ωρες και βράδυ.
    Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων !!
    Από δική μου έρευνα και αλλαγή παρόχου δεν ωφελείσαι παραπάνω από 4 € τον μήνα.
    Βασική ερώτηση αν χρεώνουν παγιο και πόσο ;;; Συνήθως ειναι 2-4€ τον μήνα, οπότε είναι σαν να έχεις κάψει αρκετές Kwh, εάν κάνεις οικονομία δεν συμφέρει, αν εισαι σπάταλος τότε αρχίζει να συμφέρει αν σου χρεώνουν κοντά στην τιμή νυχτερινού.
    Υπολόγισε ότι η τιμή δέλεαρ αφορά μόνο το 1/3 της αξίας που πληρώνουμε, τα άλλα 2/3 είναι φιξαρισμένα ....

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Μετά την αλλαγή παρόχου στο εξοχικό,
    η ΔΕΔΔΗΕ μου έστειλε ένα γράμμα με το οποίο μου ζητάει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.
    Από μία αναζήτηση στο διαδίκτυο αυτό κοστίζει από 30€.
    Φυσικά όσο ήμουν στην ΔΕΗ αυτό δεν το χρειάζονταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Το πιστοποιητικό αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τη νομοθεσία του 2011 πρέπει να βγαίνει περιοδικά ανάλογα τον χώρο και τη χρήση του:

    * Για οικίες, κάθε 14 χρόνια.
    * Για επαγγελματικούς χώρους, κάθε 7.
    * Αν υπάρχουν εύφλεκτα υλικά, κάθε 2.
    * Σε χώρους ψυχαγωγίας, που συγκεντρώνεται κόσμος γενικά, εγκαταστάσεις στην ύπεθρο, κάθε έτος.

    Τυπικά δηλαδή ο ΔΕΔΔΗΕ δεν κάνει σωστά τη δουλειά του! Έπρεπε να έχουν έρθει σε όλους ανεξερέτως ραβασάκια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ρώτα τη τιμή της kwh και αν υπάρχει αλλαγή τιμής ανάλογα με τη κατανάλωση
    Στη ΔΕΗ από ότι ξέρω υπάρχει αλλαγή τιμής ανάλογα με τη κατανάλωση
    Και ενώ πληρώνεις έναντι στο τέλος υπολογίζονται όλες οι kwh χωρίς να έχουν αφαιρεθεί οι kwh που έχει πληρωσει τηη αξία τους έναντι ώστε να υπολογίζονται μόνο οι υπόλοιπες.
    Υπάρχει και το ενοχλητικό sms δηλαδή ενώ ο λογαριασμός γράφει εξόφληση 1/4 αρχίζουν 10 μέρες πριν και στέλνουν email και sms ότι έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και είναι απλήρωτος
    Εμένα αυτό με ενοχλει, άσε πρώτα να περάσει η ημερομηνία και αν δεν στον πληρώσω στέλνεις μυνήματα. Αν δεν θέλω να σε πληρώσω οσα μηνυματα και να στείλεις το ίδιο κάνει
    Κεν έχω και το.λεω
    Επισεις υπάρχει και ένα επιπλέον ποσό που δεν θυμαμαι πως το λένε, θα το περιγράψω.
    Οι πάροχοι παράγουν δικό τους ρεύμα αλλά έχουν περισσότερη κατανάλωση από τη παραγωγή τους .
    Αναγκάζονται να αγοράσουν το επιπλέον από τη ΔΕΗ τη διαφορά λοιπόν τη σπροχνουν στο πελάτη
    Και ενώ εσύ νομιζεις ότι πληρώνεις π.χ 50 λεπτά με το καπάκι πάει π.χ στα 80 και έτσι σου μένει μόνο η ταλαιπωρία της αλλαγής παρόχου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την αλλαγή παρόχου στο εξοχικό,
    η ΔΕΔΔΗΕ μου έστειλε ένα γράμμα με το οποίο μου ζητάει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου.
    Από μία αναζήτηση στο διαδίκτυο αυτό κοστίζει από 30€.
    Φυσικά όσο ήμουν στην ΔΕΗ αυτό δεν το χρειάζονταν.
    οσο και να μας φαινεται 'προστιμο' αυτο το πιστοποιητικο και εισπρακτικο μεσο,προσπαθει να διαφυλαξει την δικη σου ασφαλεια(κατι σαν ζωνη-κρανος στα οχηματα).
    Δινοντας 30€ κανεις εναν ανθρωπο 'πλουσιοτερο' και το 'προστιμο' πληρωθηκε.
    Δινοντας 100€ ,εισαι ησυχος οτι η εγκατασταση σου λειτουργει σωστα .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com
    Ρώτα τη τιμή της kwh και αν υπάρχει αλλαγή τιμής ανάλογα με τη κατανάλωση
    Στη ΔΕΗ από ότι ξέρω υπάρχει αλλαγή τιμής ανάλογα με τη κατανάλωση
    Και ενώ πληρώνεις έναντι στο τέλος υπολογίζονται όλες οι kwh χωρίς να έχουν αφαιρεθεί οι kwh που έχει πληρωσει τηη αξία τους έναντι ώστε να υπολογίζονται μόνο οι υπόλοιπες.
    Υπάρχει και το ενοχλητικό sms δηλαδή ενώ ο λογαριασμός γράφει εξόφληση 1/4 αρχίζουν 10 μέρες πριν και στέλνουν email και sms ότι έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και είναι απλήρωτος
    Εμένα αυτό με ενοχλει, άσε πρώτα να περάσει η ημερομηνία και αν δεν στον πληρώσω στέλνεις μυνήματα. Αν δεν θέλω να σε πληρώσω οσα μηνυματα και να στείλεις το ίδιο κάνει
    Κεν έχω και το.λεω
    Επισεις υπάρχει και ένα επιπλέον ποσό που δεν θυμαμαι πως το λένε, θα το περιγράψω.
    Οι πάροχοι παράγουν δικό τους ρεύμα αλλά έχουν περισσότερη κατανάλωση από τη παραγωγή τους .
    Αναγκάζονται να αγοράσουν το επιπλέον από τη ΔΕΗ τη διαφορά λοιπόν τη σπροχνουν στο πελάτη
    Και ενώ εσύ νομιζεις ότι πληρώνεις π.χ 50 λεπτά με το καπάκι πάει π.χ στα 80 και έτσι σου μένει μόνο η ταλαιπωρία της αλλαγής παρόχου.
    Γενικά αποφέυγω να έρχομαι σε αντιπαράθεση σε forum, αλλά πρέπει να επισημάνω οτι πρώτη φορά βλέπω να γράφονται τόσες πολλές ασυναρτησίες και παραπληροφόρηση όσο στο μήνυμα αυτό.
    Ειδικά στο τελευταίο οτι "τη διαφορά τη σπρώχνουν στον πελάτη" και ανεβαίνει η τιμή, θέλεις να μας εξηγήσεις πώς γίνεται αυτό ενώ οι τιμές είναι συγκεκριμένες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σχετικά με το θέμα του πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου είναι υποχρεωτικό ακόμα εάν κάνεις αλλαγή από την μάνα στο παιδί εάν έχουν περάσει τα χρόνια που πρέπει και αναφέρθηκαν παραπάνω δεν έχει σχέση ότι έφυγες από την δεή , οι πάροχοι όλοι υπόσχονται πολλά αλλά όταν χρειαστείς να κάνεις μια ρύθμιση για χψ λόγο δυστυχώς δεν κάνουν , δεν έχουν κοινωνικό τιμολόγιο , ένα άλλο μείον είναι ότι και για 43 ευρό εάν ξεχάσεις να τα πληρώσεις σε βγάζουν σε διακοπή αμέσως (όχι όλοι οι πάροχοι ) το ρεύμα είναι μπέρδεμα δεν έχεις μεγάλο όφελος εάν ο ίδιος δεν κάνεις από μόνος σου κάτι πχ λάμπες οικονομίας κτλ ,τις καλές εκπτώσεις τις παίρνουν οι μεγάλες επιχειρήσεις ξενοδοχεία ,βιοτεχνίες κτλ στο σπίτι δεν θα δεις διαφορά εξάλλου για να βγάλεις συμπέρασμα πρέπει να περάσει ένας χρόνος για να γίνει κανονικός κύκλος χειμώνας καλοκαίρι , τέλος το καλύτερο είναι ο μηνιαίος λογαριασμός σου μοιράζει δια 4 το ποσό περίπου και στον εκκαθαριστικό έρχεται χαμηλός πχ 150 και όχι 480 αφού κάθε μήνα πληρώνεις 60 η 65 η 70 ευρό αυτό γίνεται εδώ και καιρό και στα σπίτια .Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και μεγάλο ρίσκο να αλλάξεις εάν ο καθένας μασ δεν κοιτάει να κάνει σωστή διαχείριση ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ράμα
    Δες το λογαριασμό σου στο πίσω μέρος να δεις τι γράφει
    Και μετά μου λες για ασυναρτησίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις πως δουλεύει ο έναντι και ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, θα μου πείς να ψάξω το λογαριασμό μου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονικοs μετρητηs Gama300 απο τη ΔΕΗ
    By GIORGOPAP in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 00:23
  2. Πως γίνεται η αλλαγή μετρητη της ΔΕΗ
    By info@kalarakis.com in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 22:55
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 12:32
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 16:00
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 20:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας