Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: 15΄ subwoofer

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, το τρυπάνι περνάει μέσα από το άσπρο "χερούλι" (που έχει μεγαλύτερη τρύπα) και με αυτό τραβάς (σέρνεις) το τρυπάνι για να κάνεις την στρογγυλή τρύπα, αλλά δεν είναι καλό αυτό για το ρουλεμάν του τσοκ, τρυπάνι είναι, όχι φρέζα/ρούτερ.
    Πάντως αφού το τρυπανάκι είναι μικρό φαντάζομαι και η δύναμη που έβαζες θα ήταν μικρή, αλλιώς θα το έσπαγες.

    Μπράβο για την κατασκευή!


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ωραια κατασκευη, αλλα μια απορια: παει για επαγγελματικο και θες τη σιτα?
    Αν ειναι για προσωπικη χρηση δε μπορουσε να προστατευτει πιο παθητικα? (ας πουμε βαζοντας το σε καποιο πιο δυσπροσιτο η ασφαλεστερο σημειο).
    Δεν ειμαι απ τους γραφικους που λενε οτι ακουνε βιδες, σιτες, καλωδια και φωνες μες το κεφαλι τους, αλλα γενικα αυτη τη σιτα αν δεν ειναι για PA ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα την απεφευγα.
    Κατα τα αλλα η επιλογη μικρης καμπινας σιγουρα δινει πιο αμεσο ξερο χτυπημα (στα δικα μου προγραμματα δεν ειδα να εχει το συγκεκριμενο μεγαφωνο αλλα με ενα αδερφακι του ειδα πως οντως δε παει πολυ χαμηλα και θελει τετοιες μικρες καμπινες, ενω σε μια δοκιμη για να κατεβει στα 25Hz με +3db με το συγκεκριμενο μεγαφωνο βγαζει ενα νουμερο πανω απο 2000 λιτρα )
    αυτο δεν ειναι κακο βεβαια καθολου, κι ειχα σκεφτει κι αλοτε μηπως σε ενα συστημα με 2 sub ειναι καλυτερα να μπαινει ενα ογκωδες που να βουταει πολυ χαμηλα κι ενα πιο στακατο ωστε να βγαζει ρεαλιστικοτερα καποια πραγματα (πχ σκηνες εκρηξεων) αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα κατι τετοιο
    btw συγχαρητηρια για την κατασκευη



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 26-03-19 στις 10:50

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Κατα κοινη ομολογια η γριλλια ειναι αντιαισθητικη τοσο, που αδικει το συνολο,
    ενω μια υφασματινη θα το ομορφαινε.
    Αποριες: Πως και δεν βρεθηκε μια σεγα απλη ερασιτεχνικη για το ανοιγμα του κυκλου;
    Ηχοαπορροφητικο υλικο χρησιμοποιειται στα σωθικα του;
    Υπαρχει σκεψη να γινει ενεργο ενσωματωνοντας τον LFE ενισχυτη ;(class D να υποθεσω);
    Ο χωρος ακροασης για τον οποιο προοριζεται τι διαστασεις εχει ; Ποια τα κυρια ηχεια του setup;
    Κατα τα φαινομενα δεν εχεις μαθητευσει διπλα σε λουστραδορο , για αρχη βεβαια καθολου ασχημα,
    ενω οσον αφορα το ξυλουργικο δεν βλεπουμε εσωτερικα δεσιματα - νευρωσεις ,που θα προσεδιδαν
    περισσοτερη ακαμψια.
    Εισαι σε καλο δρομο ,συνεχισε την εξελιξη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, το τρυπάνι περνάει μέσα από το άσπρο "χερούλι" (που έχει μεγαλύτερη τρύπα) και με αυτό τραβάς (σέρνεις) το τρυπάνι για να κάνεις την στρογγυλή τρύπα, αλλά δεν είναι καλό αυτό για το ρουλεμάν του τσοκ, τρυπάνι είναι, όχι φρέζα/ρούτερ.
    Πάντως αφού το τρυπανάκι είναι μικρό φαντάζομαι και η δύναμη που έβαζες θα ήταν μικρή, αλλιώς θα το έσπαγες.

    Μπράβο για την κατασκευή!

    γιαννη πολυ σωστα κατάλαβες...
    το εκανα ετσι για να βγει ωραία στρογγυλή η τρυπα..
    ναι μικρο ηταν..4 χιλιοστα τρυπανι ειχα βαλει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια κατασκευη, αλλα μια απορια: παει για επαγγελματικο και θες τη σιτα?
    Αν ειναι για προσωπικη χρηση δε μπορουσε να προστατευτει πιο παθητικα? (ας πουμε βαζοντας το σε καποιο πιο δυσπροσιτο η ασφαλεστερο σημειο).
    Δεν ειμαι απ τους γραφικους που λενε οτι ακουνε βιδες, σιτες, καλωδια και φωνες μες το κεφαλι τους, αλλα γενικα αυτη τη σιτα αν δεν ειναι για PA ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα την απεφευγα.
    Κατα τα αλλα η επιλογη μικρης καμπινας σιγουρα δινει πιο αμεσο ξερο χτυπημα (στα δικα μου προγραμματα δεν ειδα να εχει το συγκεκριμενο μεγαφωνο αλλα με ενα αδερφακι του ειδα πως οντως δε παει πολυ χαμηλα και θελει τετοιες μικρες καμπινες, ενω σε μια δοκιμη για να κατεβει στα 25Hz με +3db με το συγκεκριμενο μεγαφωνο βγαζει ενα νουμερο πανω απο 2000 λιτρα )
    αυτο δεν ειναι κακο βεβαια καθολου, κι ειχα σκεφτει κι αλοτε μηπως σε ενα συστημα με 2 sub ειναι καλυτερα να μπαινει ενα ογκωδες που να βουταει πολυ χαμηλα κι ενα πιο στακατο ωστε να βγαζει ρεαλιστικοτερα καποια πραγματα (πχ σκηνες εκρηξεων) αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα κατι τετοιο
    btw συγχαρητηρια για την κατασκευη



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ναι νικο για pa το θελω...για αυτο και η σιτα....καλυτερα λιγο άσχημη σιτα-πλεγμα παρα να μου τρυπήσουν to μεγαφωνο....
    εξαλου δε ειναι και τοσο σημαντική η εμφάνιση για αυτη τη χρίση...
    ναι δεν υπήρχε λογος να παω σε μεγαλύτερη καμπίνα με το συγκεκριμένο μεγάφωνο...δεν κέρδιζα και πολλα....
    αυτο που λες με τα δυο sub το εχω δει στο speaker plans...αρκετοί το κάνουν...
    βαζουν μεγαλα taped horns κατω και απο πάνω τους kick box....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panοs : 26-03-19 στις 23:17

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα κοινη ομολογια η γριλλια ειναι αντιαισθητικη τοσο, που αδικει το συνολο,
    ενω μια υφασματινη θα το ομορφαινε.
    Αποριες: Πως και δεν βρεθηκε μια σεγα απλη ερασιτεχνικη για το ανοιγμα του κυκλου;
    Ηχοαπορροφητικο υλικο χρησιμοποιειται στα σωθικα του;
    Υπαρχει σκεψη να γινει ενεργο ενσωματωνοντας τον LFE ενισχυτη ;(class D να υποθεσω);
    Ο χωρος ακροασης για τον οποιο προοριζεται τι διαστασεις εχει ; Ποια τα κυρια ηχεια του setup;
    Κατα τα φαινομενα δεν εχεις μαθητευσει διπλα σε λουστραδορο , για αρχη βεβαια καθολου ασχημα,
    ενω οσον αφορα το ξυλουργικο δεν βλεπουμε εσωτερικα δεσιματα - νευρωσεις ,που θα προσεδιδαν
    περισσοτερη ακαμψια.
    Εισαι σε καλο δρομο ,συνεχισε την εξελιξη.
    γιωργο η υφασματινη με την πρωτη κλωτσιά απο ενα μεθυσμένο σε ενα μαγαζι που δε νιώθει τι κανει τρύπησε...
    σεγα εχω αλλα ηθελα να γίνει η τρυπα ωραία και ομοιομοφρη...
    οχι...δοκίμασα πετροβαμβακα που εχω και ειναι χειρότερα απο οτι χωρίς αυτον..
    δεν υπαρχει σκεψη να γινει ενεργο...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι νικο για pa το θελω...για αυτο και η σιτα....καλυτερα λιγο άσχημη σιτα-πλεγμα παρα να μου τρυπήσουν to μεγαφωνο....
    εξαλου δε ειναι και τοσο σημαντική η εμφάνιση για αυτη τη χρίση...
    ναι δεν υπήρχε λογος να παω σε μεγαλύτερη καμπίνα με το συγκεκριμένο μεγάφωνο...δεν κέρδιζα και πολλα....
    αυτο που λες με τα δυο sub το εχω δει στο speaker plans...αρκετοί το κάνουν...
    βαζουν μεγαλα taped horns κατω και απο πάνω τους kick box....
    οκ, αφου ειναι pa τοτε η σιτα η τεσπα κατι σκληρο κι ανθεκτικο ειναι απαραιτητη προσθηκη εστω κι αν του χαλαει την εμφανιση.
    Οτι εχουν φτιαξει τετοιο συνδυασμο δε το γνωριζα. Τωρα ειναι που ψηνομαι να το δοκιμασω στο HT (να κοψω στα 40-50 και να βαλω ενα σφιχτο 40-80 η 50-80)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ωραια κατασκευή, μιας και βλέπω οτι εχεις σέγα μπορεις να αγοράσεις λαμάκι ειδικο clean for wood και fine for wood ειδικά το τελευταίο παίζει να ειναι λεπτότερο και απο το τρυπάνι που είχες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    438

    Προεπιλογή

    Πανο ,μπορεις να κολλησεις ηχοπερατο αφρωδες μπροστα απο τη σιτα σου. Δεν θα φαινεται τιποτα και θα ειναι και καθαρο το γουφερ σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και βλέπω οτι εχεις σέγα μπορεις να αγοράσεις λαμάκι ειδικο clean for wood και fine for wood.
    αυτα ειναι του ενος χιλιοστου?



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με subwoofer
    By adok13 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 13:51
  2. κατασκευή subwoofer
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 17:06
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ SUBWOOFER
    By dannykostas in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 01:06
  4. SUBWOOFER
    By ΜΠΛΟΥΜΠΛΗΣ... in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 02:12
  5. Subwoofer box
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-06, 14:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας