Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να εγκαταστήσω ρελέ διαφυγής σε οικία η οποία ειναι 80+ ετών με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση να είναι 40-45 ετών. Το σπίτι δεν έχει την προβλεπόμενη γείωση (Το σπίτι "γειώνεται" πιθανώς στους σωλήνες ύδρευσης και το παρατήρησα από θερμοσίφωνα ο οποίος είχε διαρροή και όταν λειτουργούσε, αισθανόμασταν ένα τίναγμα όχι αρκετά δυνατό σε βρύσες του σπιτιού. εννοείται ότι ο θερμοσίφωνας αλλάχθηκε γιατί είχε πρόβλημα). Ο πίνακας, ο οποίος υπάρχει στο σπίτι, πρέπει να είναι στα τέλη δεκαετίας '80 με ραγοδιακόπτες Geyer, Siemens, Pilux και Lindner. Συγκεκριμένα έχει από ασφάλειες: στην πρώτη σειρά: Γενική ασφάλεια Siemens 40A, ασφάλεια τήξεως 25Α μεγέθους Ε27, λαμπάκι 0,5W Hager, διπλός διακόπτης(κενός), διακόπτης 32Α με ενδεικτική λυχνία (Lindner) για τον θερμοσίφωνα. Δεύτερη/πάνω σειρά: Ασφάλεια Pilux (νομίζω), στα 16Α για το a/c 9000 btu, 2 geyer 16A για τα δωμάτια, το σαλόνι και την τραπεζαρία και έναν πάλι geyer νομίζω 20Α(τα στοιχεία έχουν σβηστεί από τον καιρό) ο οποίος διακόπτει την φάση που πηγαίνει στον περιστροφικό διακόπτη του φούρνου. Ξέρω ότι η εγκατάσταση είναι απαρχαιωμένη, απλώς επειδή αυτή η περίπτωση με αυτήν την γείωση θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να εγκαταστήσω το ρελέ. Ή αν χρειαστεί να φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο για να γίνει πρώτα σωστή γείωση στο σπίτι και μετά να μπεί το ρελέ . Επίσης ζητώ συγγνώμη, διότι δεν έχω πρόχειρη φωτογραφία του πίνακα