Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Ερώτηση για σπουδές σε ΙΕΚ στον τομέα των ηλεκτρονικών

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mixalis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω ούτε τα ΙΕΚ ούτε τον τρόπο που διδάσκουν απλά χωρίς να έχω εμπειρία νόμιζα πως θα υπήρχε μεγαλύτερη βαρύτητα στην πρακτική από ότι στην θεωρία. Συνήθως ξέρω από το λύκειο πως ακόμα και εργαστήρια να έχεις κάνεις περισσότερο θεωρία και λιγότερο πρακτική και περίμενα πως στο ΙΕΚ θα ήταν τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ την σχολή θέλω να βγάλω και να μπορώ με όσα θα έχω μάθει να κάνω την δουλειά ενός τεχνικού σωστά. Αν με την θεωρία που θα μου διδάξουν στο ΙΕΚ και την εμπειρία που θα αποκτήσω από την πρακτική μπορέσω να γίνω ένας ηλεκτρονικός της προκοπής και να έχω ελπίδες για δουλειά τότε δεν έχω θέμα ούτε με την θεωρία ούτε με την πρακτική. Τα ηλεκτρονικά μου αρέσουν για αυτό και παρόλο που μου λένε πως είναι μια δουλειά με λίγες προοπτικές εγώ συνεχίζω να θέλω να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη ειδικότητα.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Απο τον "γραφικό σου χαρακτήρα" φαίνεται οτι θα μπορούσες να υποστηρίξεις και κάτι θεωριτικότερο των ΙΕΚ.
    Όχι οτι τα υποτιμάμε, απλά όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλές (θεωρητικά) οι προοπτικές αργότερα.
    Το άκρως θεωρητικό κομμάτι όπως και τα μαθηματικά, δεν είναι σίγουρο οτι οπωσδήποτε θα χρειαστούν αργότερα στην πράξη, στην επισκευή, όμως είναι μέρος της ακαδημαϊκής μόρφωσης της κάθε σχολής.
    Όσο περισσότερα γνωρίζεις ακόμα και πέρα απο την ειδικότητα, τόσο ποιο καλός τεχνικός μπορεί να γίνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως μπερδεύεις το Η/Υ (ηλεκτρονικός υπολογιστής) που το σχετικό επάγγελμα είναι "τεχνικός υπολογιστών και δικτύων" το οποίο ασχολείται με αντικαταστάσεις hardware (εξαρτημάτων) και εγκατάσταση software (προγραμμάτων) με το επάγγελμα του ηλεκτρονικού που ασχολείται με την επισκευή ή και κατασκευή ηλεκτρονικών πλακετών (και συσκευών κατ επέκταση).

    Ότι και να μάθεις απο κάποιο ΙΕΚ θα σε βοηθήσει στο να κατανοήσεις καλύτερα το επάγγελμα που θα επιλέξεις. Μη το βλέπεις σαν πτυχίο, αλλά σαν γνώση.
    Πρακτικά, για να βρεις δουλειά παίζουν πολλά ρόλο.. όπως η ζήτηση στη περιοχή που μένεις και άλλοι αστάθμητοι παράγοντες.. όπως το βύσμα.. η τύχη κτλ!

    Για να ανοίξεις δικό σου κατάστημα πρέπει να επιλέξεις κάποιο επαγγελμα που δεν θα χρειάζεται απαραίτητα την ύπαρξη κάποιου πτυχίου.
    Νομίζω πως για να ανοίξεις κατάστημα επισκευών (ηλεκτρονικού) δεν αρκεί το πτυχίο του ΙΕΚ, ενώ για το επάγγελμα του τεχνικού υπολογιστών δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.
    Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται προυπηρεσία σε συνδυασμό με το πτυχίο του ΙΕΚ. Όλα αυτά στα λέω με επιφύλαξη, γιατι οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια! Πρέπει να ρωτήσεις κάποιο λογιστή για να είσαι σίγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη dpa2007
    Όνομα
    Δημος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MixalisLol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω σε ΙΕΚ την ειδικότητα τεχνικός Η/Υ. Θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζεται σχετικά με το θέμα.
    Με τους υπολογιστές τα πάω καλά και μπορώ να λύσω έναν υπολογιστή και να τον χτίσω εύκολα όμως έχω μεγάλο θέμα με τα μαθηματικά. Από ότι είδα υπάρχει ένα μάθημα η ηλεκτροτεχνία και κάποια άλλα τα οποία έχουν πολλά μαθηματικά. Τι μου προτείνετε να κάνω? Σε περίπτωση που δοκιμάσω στην συγκεκριμένη ειδικότητα θα έχω θέμα με τα μαθηματικά? Γνωρίζει κάποιος τι μαθήματα δίνει για πιστοποίηση ένας τεχνικός υπολογιστών?
    Ευχαριστώ.

    ΣΕ επίπεδο ΙΕΚ τα πράγματα είναι πιο απλά ακόμη και από ένα ΤΕΙ
    Δεν έχουν επίπεδο ΑΕΙ-ΤΕΙ,είναι κατάρτιση και αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν μαθηματικά ως ξεχωριστά μαθήματα όπως βρίσκεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
    Ότι χρειαστεί βάση προγράμματος σπουδών (και περισσότερα αν κάτι λείπει...) θα στο δώσουν.
    Όσον αφορά τα ΤΕΙ ασφαλώς και έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις,τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιώσει το πρόγραμμα σπουδών τους και καλό θα είναι να ξέρεις κάποια πράγματα στα Μαθηματικά για να πάρεις πτυχίο ΑΤΕΙ Ηλεκτρονικού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    IEK κ μαθηματικα δε γινεται,δε θαχουν το επιπεδο ΑΕΙ ηλεκτρονικης.Απο κει κ επειτα.Βρες κατι που να εχει ψωμι να φας κ ξεχωρισε το απτο χομπι.Η αγαπη για τα ηλεκτρονικα σημερα δεν εχει ψωμι,τουλαχ οσο περιμενε κανεις με την εκταση των ηλεκτρονικων/αυτοματισμων παντου.
    Οσο για το τεχνικος υπολογιστων ειναι λιγο κουκουρουκου επαγγελμα μιας κ εξαντλειται στο περιεχομενο ενος ιεκ η μερικων σεμιναριων.Τα ελαχιστα δηλ για να μπορει να χορηγηθει "πτυχιο" αλλα ποιος δε ξερει σημερα να φτιαξει το pc του αν κανει νουμερα.Ετσι κ αλλιως ντεμεκ παραμετροποιηση ειναι,δε μπορεις να κουμπωσεις κατι λαθος κ να χαλασει,η να μη δουλεψει.Με λιγο προσωπικο ενδιαφερον εχεις μαθει τα βασικα.

    Στη τελικη ενα φορματ τα λυνει ολα.Κ αν δε ξερω εγω ξερει ο φιλος μου.Κ αν δε μπορει ο φιλος μου θα βρω οδηγιες στο ιντερνετ.Πριν 10-15 χρονια ισως ειχε ψωμι.

    Γνωμη μου.Σπουδασε τουριστικα.Η κατι με εστιαση.Αυτα τα δυο καταναλωνονται στη χωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Άνοιξε ένα σουβλατζίδικο, μιά κρεπερί, ή μιά καφετέρία, σε ενα καλό σημείο, με τα λεφτά που θα ξόδευες για σπουδές, και θα είσαι άρχων!
    Κάνε χόμπυ τα ηλεκτρονικά με τα φράγκα που θα βγάζεις από το συβλατζίδικο, κρεπερί, καφετέρια, και θα δεις ότι ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, το να είσαι πτυχιούχος και εξειδικευμένος σε τεχνολογία κλπ... είναι ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟ, και τιμωρείται ΑΥΣΤΗΡΑ κάθε προσπάθεια επί αυτού!
    εκτός... και στοχεύεις στην αναχώρησή σου από εδώ, όσο είσαι ΝΕΟΣ! Αλλά σε αυτήν την περ'ιπτωση, πήγαινε και σπούδασε ΕΞΩ να σπουδάσεις και ΣΟΒΑΡΑ και όχι στα "παραμύθια" των ΙΕΚ που από "ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης" με δευτεροβάθμιας συνάφειας αξία, κατά το 70, 80, 90, που το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΡΑΤΙΚΟ Τεχνικό Λύκειο ήταν 'ανώτερο" αφού ΔΕΝ χρειαζόταν ΚΑΙ εξετάσεις στο ανάλογο Υπουργείο όπως από αυτά για να ισχύει ο τίτλος σου... και μας έγιναν αίφνης "ΜΕΤΑ-ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ" εκπαίδευση, και μερικά μάλιστα αυτοαοποκαλούνται και "ανωτέρας"!

    4 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    IEK κ μαθηματικα δε γινεται,δε θαχουν το επιπεδο ΑΕΙ ηλεκτρονικης.Απο κει κ επειτα.Βρες κατι που να εχει ψωμι να φας κ ξεχωρισε το απτο χομπι.Η αγαπη για τα ηλεκτρονικα σημερα δεν εχει ψωμι,τουλαχ οσο περιμενε κανεις με την εκταση των ηλεκτρονικων/αυτοματισμων παντου.
    Οσο για το τεχνικος υπολογιστων ειναι λιγο κουκουρουκου επαγγελμα μιας κ εξαντλειται στο περιεχομενο ενος ιεκ η μερικων σεμιναριων.Τα ελαχιστα δηλ για να μπορει να χορηγηθει "πτυχιο" αλλα ποιος δε ξερει σημερα να φτιαξει το pc του αν κανει νουμερα.Ετσι κ αλλιως ντεμεκ παραμετροποιηση ειναι,δε μπορεις να κουμπωσεις κατι λαθος κ να χαλασει,η να μη δουλεψει.Με λιγο προσωπικο ενδιαφερον εχεις μαθει τα βασικα.

    Στη τελικη ενα φορματ τα λυνει ολα.Κ αν δε ξερω εγω ξερει ο φιλος μου.Κ αν δε μπορει ο φιλος μου θα βρω οδηγιες στο ιντερνετ.Πριν 10-15 χρονια ισως ειχε ψωμι.


    Γνωμη μου.Σπουδασε τουριστικα.Η κατι με εστιαση.Αυτα τα δυο καταναλωνονται στη χωρα.
    Σωστά όσα αναφέρεις αλλά για περίπτωση ιδιώτη.....

    Στις επιχειρήσεις όταν χαλάσει κάποιος υπολογιστής (ανάλογα βέβαια και με την δουλειά που κάνει) τρεχάτε ποδαράκια μου να μην σας....λος. Δεν υπάρχει εταιρία να βασίζεται στο φίλο που κάτι ξέρει ή να λύνει το πρόβλημα με format. Άσε που άμα χαλάσει ο Server μένουν ένα σωρό υπάλληλοι να κοιτιούνται.

    Όσο για το format ακόμα και ιδιωτικά εγώ το αποφεύγω τελείως και προτιμώ να πληρώσω για επαναφορά του μηχανήματος, παρά να περάσω από την αρχή όλα τα προγράμματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για καταστήματα ηλεκτρονικών
    By spacejes in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 21:07
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-13, 21:14
  3. Ξεκίνημα στον κόσμο των ηλεκτρονικών
    By rwmsof in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-09, 19:17
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-09, 19:09
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 03:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας