Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Χονδρική lcd απο ΕΥΡΩΠΗ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή Χονδρική lcd απο ΕΥΡΩΠΗ

    Ξέρετε μαγαζιά, για lcd οθόνες ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα σε χονδρική, πχ 25 κομμάτια ?

    για παράδειγμα έχω βρει ένα σε Πολωνία
    https://www.maritex.com.pl/en/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη HliasX
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Θα σου πω δυο που λογικα ηδη θα τα γνωριζεις :
    http://www.alibaba.com
    http://www.tme.eu

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    το tme δεν ειναι για χονδρική.
    Τώρα το alibaba ..... είναι αρκετά επικίνδυνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρετε μαγαζιά, για lcd οθόνες ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα σε χονδρική...
    Οι διεθνείς διανομείς υλικού βρίσκονται σχετικά εύκολα: 2015 Top 25 Global Franchised Distributors
    Κάποιοι από αυτούς έχω παίξει ρόλο και στην τοπική αγορά: Avnet, Arrow, Future, Rutronik
    και είχαν ή "έχουν ξεμείνει" οι εκπρόσωποί τους, οι οποίοι όμως θα ήθελαν "ελληνικά ποσοστά κέρδους" ή "ευρωπαΙκές ποσότητες παραγωγής" για να σε εξυπηρετήσουν!
    Τοπικά έχουν ξεμείνει και κάποιοι "χονδρέμποροι" οι οποίοι σχεδόν όλοι είναι άσχετοι με το αντικείμενο (90% λογιστές) άρα και αυτοί ενδιαφέρονται μόνο για ξεστοκάριαμά τους ή όταν υπάρχει καλό ποσοστό κέρδους. Μη τους ρωτήσεις για το LCD bias duty cycle ή γωνία θέασης...

    Τους υπόλοιπους τους γνωρίζεις (mouser, RS, farnell, TME, ...). Εκεί μπορείς σίγουρα να ζητήσεις τιμές χονδρικής όταν αρχίσεις παραγωγή. Ηδη όλοι τους δίνουν ένα ποσοστό έκπτωσης 12-15% σε όσους κάνουν ενοποιημένες παραγγελίες για την "εξυπηρέτησή" σου. Η TME ίσως δίνει και κάτι παραπάνω, ενώ έχει τουλάχιστον έναν σκιώδη μεταπωλητή (eshop).

    Τελική προσπάθεια αν θέλεις να "ανοίξεις" την αγορά, να δεις για άλλους πρωην ανατολικούς: sos electronic components, comet, κλπ.
    Αγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους ξέχνα τους για τώρα!

    Ααα! Υπάρχει και η περίπτωση να βρεις παλιό στοκ από κατασκευαστή που δεν τα χρειάζεται! Εκεί η τιμή μπορεί να είναι κινεζική.
    Δώσε μας και τον τύπο του LCD που θα βάλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (13-06-15)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Γιώργο ο τελευταίος σοβαρός νομίζω ότι είναι ο Μπακής,
    κάτι άλλους που πήρα τηλέφωνο μου έδωσαν τιμές πιο ακριβές και απο λιανικής τι διάολο ρε για καθυστερημένους μας έχουν.
    Χωριά από εξυπηρέτηση 0,δες στο Σιτέ μου λέει ένας, τι να δω κάτι τιμές εξωφρενικες. Τα μαγαζιά λιανικής που πήρα είχαν καλύτερη εξυπηρέτηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 13-06-15 στις 13:45

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο ο τελευταίος σοβαρός νομίζω ότι είναι ο Μπακής,
    κάτι άλλους που πήρα τηλέφωνο μου έδωσαν τιμές πιο ακριβές και απο λιανικής τι διάολο ρε για καθυστερημένους μας έχουν.
    Χωριά από εξυπηρέτηση 0,δες στο Σιτέ μου λέει ένας, τι να δω κάτι τιμές εξωφρενικες. Τα μαγαζιά λιανικής που πήρα είχαν καλύτερη εξυπηρέτηση
    Είναι φανερό ότι δεν έχεις και πολύ σχέση με την χονδρική.
    Όταν πας σε κάποιον που πουλάει χονδρική και του λες, για σας θέλω να αγοράσω χονδρική αυτές τις οθόνες, καταλαβαίνει ότι είσαι κάποιος πελάτης λιανικής που απλά θέλεις καλή τιμή.
    Οι πωλητές χονδρικής δεν έχουν "πελάτες" για μια αγοραπωλησία. Έχουν συνεργάτες. Αρχικά πρέπει να είσαι κατάστημα ή κατασκευαστής (με ανοιγμένα βιβλία). Η ποσότητα δεν σε κάνει πελάτη χονδρικής. Όταν γίνεις συνεργάτης του πωλητή χονδρικής (ουσιαστικά του εισαγωγέα) είσαι για αυτόν ένας ετήσιος τζίρος. Όσο πιο μεγάλος είναι αυτός ο τζίρος τόσο πιο καλές είναι οι εκπτώσεις που θα πάρεις στις αρχικές τιμές (αυτές που θεώρησες εξωφρενικές).

    Πάμε τώρα στο πως γίνεσαι πελάτης χονδρικής. Αφού είσαι ήδη κατάστημα ή κατασκευαστής του λες ποιος είσαι και τι ποσότητες υπολογίζεις ότι θα καταναλώσεις. Αρχικά θα σου δώσει έναν τιμοκατάλογο (με τις εξωφρενικές τιμές) και θα σου πει με τι έκπτωση θα αγοράζεις, καθώς και με τι τρόπο θα πληρώνεις (αρχικά σίγουρα με μετρητά), οι εκπτώσεις που θα σου δώσει θα είναι οι βασικές και με αυτές τις τιμές πρακτικά δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τα μεγάλα ονόματα (αναφέρομαι για την περίπτωση που είσαι κατάστημα). Στην πορεία ανάλογα με τις ποσότητες που καταναλώνεις απαιτείς και μεγαλύτερες εκπτώσεις και διαφορετικό τρόπο πληρωμής.

    Χωρίς να είσαι κατάστημα ή κατασκευαστής μπορείς να εκμαιεύσεις τιμές χονδρικής μετά από συζήτηση ότι σκοπεύεις να κατασκευάσεις επαγγελματικά κάποια κατασκευή και θέλεις να βγάλεις κοστολόγιο. Εφόσον πάρεις τιμές (δεν είναι σίγουρο) οι εκπτώσεις θα είναι οι βασικές.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 13-06-15 στις 14:34

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (23-06-15)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Μα δεν ζητάω τιμές για μένα αλλά για την εταιρεία που εργαζομαι κάθε φορα. Ξέρω πως δουλεύει ή Τοπ για παράδειγμα , έχει δώσει τιμή πιο πάνω και από λιανική για εργαλείο αξίας 300ε , όχι σε μένα αλλά σε εταιρεία παραγωγής. Να μην πω για το τουπε τους.....Εκτός από το Μπάκη μου έκανε καλή εντύπωση και ή souperchip. O μπακης είναι πολύ καλός επαγγελματίας ,ξέρει και οι τιμές του είναι πολύ καλές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν ζητάω τιμές για μένα αλλά για την εταιρεία που εργαζομαι κάθε φορα. Ξέρω πως δουλεύει ή Τοπ για παράδειγμα , έχει δώσει τιμή πιο πάνω και από λιανική για εργαλείο αξίας 300ε , όχι σε μένα αλλά σε εταιρεία παραγωγής. Να μην πω για το τουπε τους.....Εκτός από το Μπάκη μου έκανε καλή εντύπωση και ή souperchip.
    Αν απ' ότι καταλαβαίνω το εργαλείο των 300ε το θέλετε για να το χρησιμοποιήσετε στην εταιρία παραγωγής στην οποία αναφέρεσαι, είναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Είστε πελάτης λιανικής για την αγορά αυτού του εργαλείου. (αγοράζω ένα εργαλείο και το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου = πελάτης λιανικής). Και 5000ε να έκανε πάλι πελάτες λιανικής θα ήσασταν. Αν το αγοράζετε για μεταπώληση τότε είστε πελάτης χονδρικής.
    Αν σας έδινε τιμή χονδρικής τότε όλοι οι "πραγματικοί" πελάτες χονδρικής που αγόρασαν το εργαλείο το στοκάραν στο μαγαζί τους και περιμένουν κάποια εταιρία σαν αυτή στην οποία αναφέρεσαι για να το αγοράσει θα του στέλναν όλα τα εμπορεύματα επιστροφή και δεν θα ξαναπαίρναν τίποτε από αυτόν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απ' ότι καταλαβαίνω το εργαλείο των 300ε το θέλετε για να το χρησιμοποιήσετε στην εταιρία παραγωγής στην οποία αναφέρεσαι, είναι απόλυτα φυσιολογικό.
    Είστε πελάτης λιανικής για την αγορά αυτού του εργαλείου. (αγοράζω ένα εργαλείο και το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου = πελάτης λιανικής). Και 5000ε να έκανε πάλι πελάτες λιανικής θα ήσασταν. Αν το αγοράζετε για μεταπώληση τότε είστε πελάτης χονδρικής.
    Αν σας έδινε τιμή χονδρικής τότε όλοι οι "πραγματικοί" πελάτες χονδρικής που αγόρασαν το εργαλείο το στοκάραν στο μαγαζί τους και περιμένουν κάποια εταιρία σαν αυτή στην οποία αναφέρεσαι για να το αγοράσει θα του στέλναν όλα τα εμπορεύματα επιστροφή και δεν θα ξαναπαίρναν τίποτε από αυτόν.
    Μα το κατάστημα δεν το είχε σε στοκ. Αλίμονο αν συνοικιακό κατάστημα είχε εργαλείο σε στοκ αξίας 350ε. Απλά δεν ήμασταν καλοί πελάτες σαν εταιρεία για αυτο., και φυσικά με τέτοιες συμπεριφορές αγοράστηκε εξοπλισμός από φαρνελ με εκτύπωση 15% που δίνει σε εταιρείες. Σε ένα φίλο που έχει eshop του είπαν κάνε μια παραγγελία 3000ε και μετά σου δίνουμε τιμές για χονδρική. Γελανε και οι πέτρες με τέτοιες συμπεριφορές. Αλλά με το μονοπολειο το καβαλησαν το καλάμι. Τελικά ο φίλος με το eshop βρήκε προμηθευτή στη Γερμανία κ του είπε τις τιμές χωρίς παραγγελία 3000ε .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 13-06-15 στις 15:39

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το κατάστημα δεν το είχε σε στοκ. Αλίμονο αν συνοικιακό κατάστημα είχε εργαλείο σε στοκ αξίας 350ε. Απλά δεν ήμασταν καλοί πελάτες σαν εταιρεία για αυτο., και φυσικά με τέτοιες συμπεριφορές αγοράστηκε εξοπλισμός από φαρνελ με εκτύπωση 15% που δίνει σε εταιρείες. Σε ένα φίλο που έχει eshop του είπαν κάνε μια παραγγελία 3000ε και μετά σου δίνουμε τιμές για χονδρική. Γελανε και οι πέτρες με τέτοιες συμπεριφορές. Αλλά με το μονοπολειο το καβαλησαν το καλάμι. Τελικά ο φίλος με το eshop βρήκε προμηθευτή στη Γερμανία κ του είπε τις τιμές χωρίς παραγγελία 3000ε .
    Φίλε Άκη,
    Μια και το μαγαζί μας δουλεύει μόνο χοντρική Ελλάδα και εξωτερικό (σε άλλο είδος), το ξέρω καλά το θέμα και ήθελα να σε βοηθήσω να κατανοήσεις πως δουλεύει η χοντρική.
    Δεν θέλω να νομίσεις ότι σε κάνω κόντρα σε αυτά που γράφεις. Μπορώ να σου εξηγήσω όλα αυτά που σου φαίνονται περίεργα ή εξωφρενικά.

    Για όλα τα πράγματα υπάρχει ένας τελικός χρήστης = πελάτης λιανικής. Αν ο πελάτης λιανικής αγοράσει από τον προμηθευτή του καταστήματος λιανικής τότε το κατάστημα λιανικής δεν έχει λόγο ύπαρξης. Ο προμηθευτής των καταστημάτων (εισαγωγέας) δεν μπορεί να κάνει τις πωλήσεις μόνος του αν δεν ανοίξει τουλάχιστον 100-200 μαγαζιά.
    (Το πελατολόγιο ενός εισαγωγέα, είναι πολύ μεγαλύτερο από το 200)
    Επειδή τα μαγαζιά δεν μπορούν να εισάγουν όλα τα είδη που πουλάνε χρειάζονται την χοντρική και η χοντρική χρειάζεται τα μαγαζιά για να προωθηθεί το εμπόρευμα.
    Πολλές φορές προσπαθήσαν να "πατάξουν" τους "μεσάζοντες" αλλά ποτέ αυτό δεν έγινε γιατί απλά είναι ένας απαραίτητος κρίκος στην αλυσίδα.

    Όταν ο φίλος σου με το eshop κληθεί να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στο εργαλείο που εισήγαγε από Γερμανία και σαν εισαγωγέας θα πρέπει να διαθέτει το κατάλληλο συνεργείο (που δεν διαθέτει) θα τρέξει σε κάποιον εισαγωγέα χονδρέμπορο και θα απαιτήσει επισκευή και μάλιστα σε εγγύηση (αν είναι σε εγγύηση).
    Αλλά ο χονδρέμπορος εισαγωγέας (ακόμη και αν θεωρείται αντιπρόσωπος) δεν είναι υποχρεωμένος να διαχειριστεί τις επισκευές που χρειάζονται οι ανταγωνιστές του εισαγωγείς.

    Όλοι οι εισαγωγείς μπορούν να κάνουν 15% έκπτωση (από τις εξωφρενικές τιμές καταλόγου) απλά μερικοί δεν ασχολούνται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (23-06-15)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 22:33
  2. lcd αμπερόμετρο απο ebay
    By picdev in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 19:12
  3. Σπασμενη lcd απο Toshiba
    By tomhel in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 14:00
  4. ΟΘΟΝΗ LCD απο KODAK!!!! HELP
    By stergeol in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-08, 19:39
  5. πομπός/δέκτης απο pic προς lcd
    By PeGaSuS in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 19:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας