Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Κεντρικό κλείδωμα Polo GTi 6N2

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή Κεντρικό κλείδωμα Polo GTi 6N2

    Καλημέρα σας.
    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα του αυτοκινήτου μου βασικά είναι νεκρό, δεν λειτουργεί καθόλου. Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν πάω στην αγορά μεταχειρισμένου, μήπως και γλυτώσω τα 80 ευρώ που έχει στην αγορά.

    Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται. Το δικό μου κεντρικό κλείδωμα δεν είναι με ντιζα είναι με τρόμπα αέρα που τις ανεβάζει ή τις κατεβάζει με ένα μοτερ το οποίο γεμίζει με αέρα ένα κύκλωμα και τις πετάει επάνω ή αντίθετα τον τραβάει κώι τις κατεβάζει.
    Με τα προηγούμενα κρύα στην Αθήνα μία μέρα καθώς πήγαινα στην δουλειά ενώ ήμουν μέσα άρχισαν οι κλειδαριές να ανέβω κατεβαίνουν και να δουλεύουν σαν τρελές. Κάποια στιγμή λοιπόν σταμάτησαν να δουλεύουν και όπως πολύ θα καταλάβετε σταμάτησε να δουλεύει και το κύκλωμα το ηλεκτρικό. (ευτυχώς δουλεύουν manual).

    ΕΛΕΓΧΟΣ:
    Αρχικά βρήκα την ασφάλεια που αντιστοιχεί στο κεντρικό κλείδωμα και δεν είχε καεί.

    Μετά βρήκα πίσω στο πόρτ μπακαζ στην δεξία πλευρά την κεντρική πλακέτα του μέσα σε ένα κουτί το οποίο περιείχε και το μοτέρ μου συμπιέζει τον αέρα. Βγάζω την φύσα και βλέπω τίγκα στην υγρασία με χρώμα πράσινο αυτός της οξείδωσης. Το αποσυνδέω από το αυτοκίνητο όλο το κουτί, και πρώτα πράγμα που κάνω είναι να καθαρίσω την πλακέτα, το κάνω αυτό την ξαναβάζω επάνω αλλά και πάλι δεν δούλευε.

    Αμέσως μετά τσεκάρω με το τροφοδοτικό του εργαστηρίου εάν παίζει το μοτέρ και δούλευε μια χαρά.

    Συμπέρασμα πρώτο: κάτι είχε βραχυκυκλώσει επάνω στο main board του συστήματος, η οποία είναι της ΗΕLLA με κωδικό D10789/3. Παρακάτω θα σας αναφέρω τα βασικά εξαρτήματα που έχει επάνω και θέλω την γνώμη σας για το τι να αλλάξω κατά προτεραιότητα και ένα παίζει να έχουν καεί, συμπτώματα εξωτερικά καψίματος δεν υπάρχουν.


    1) ΡΕΛΕΣ της NEC τύπου EP2-N5 (κοίταξα ότι αυτοί είναι τύπου αυτοκινήτου, ίσως λοιπόν να έχει κολλήσει)

    2) ολοκληρωμένο της ST το ULN2003A (ολοκληρωμένο με πύλες όπως είδα στο Datasheet) κάποια στιγμή είχα διαβάσει μέσα εδώ ότι καίγονται για πλάκα, ισχύει?

    3) Regulator low voltage το LP2951

    4) 3 τρανζίστορ το ένα είναι το C547Β και τα άλλα δύο φαίνονται θα το δώ στο ηλεκτρονικό μεγ. φακό σήμερα.

    5) Και δύο πυκνωτες μεταλικούς long life ο ένας 100μf στα 25v και ο άλλος 47μf στα 50v \

    6) και τέλος υπάρχει ένα ολοκληρωμένο με 20 ποδαράκια και αυτό της ST το οποίο αναφέρει επάνω Μ99050115Β το οποίο δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι είναι ? Μπορείτε να ρίξετε μία ματιά σε κάτι πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα ή site που ίσως έχετε?

    Σημειώστε ότι ακόμα δεν έχω βάλει την πλακέτα πάνω στο αυτοκίνητο και να ξεκινήσω τις μετρήσεις διότι δεν έχω και manual (έψαξα αλλά δεν βρήκα), θα το κάνω όμως στα τυφλά και εμπειρικά μήπως και πετύχω κανένα ΕΥΡΗΚΑ!!!

    Ξέρω ότι το θέμα είναι μεγάλο και σας κούρασα, όποιος γνωρίζει όμως το οτιδήποτε θα με βοηθήσουμε πολύ να πάρω την σωστή κατεύθυνση.

    Καλή συνέχεια σε όλους και ευχαριστώ.2015-02-18 09.43.07.jpg2015-02-18 09.43.23.jpg2015-02-18 09.43.39.jpg2015-02-18 09.43.14.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNR : 18-02-15 στις 22:51
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Nα ρωτήσω κάτι, παλιά στο εργαστήριο που δούλευα πιτσιρικάς είχαμε ένα υγρό που καθαρίζαμε τις πλακέτες και τις έκανε μπόμπα, πώς λέγεται αυτό? γνωρίζετε?

    Ήταν διαφανείς και μάλιστα είχε αναθυμιάσεις, γνωρίζετε απο που μπορώ να το προμηθευτω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Apostoliz
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα, επειδή τυγχάνει να έχω το ίδιο αυτοκινήτο (άλλη έκδοση ) να σου αναφέρω πως για ενα ανεξήγητο λόγο οι φύσες μαζεύουν υγρασία. Το γιατρικό καθαρισμός της φύσας και του ακροδέκτη με WD-40 και καθάρισμα με πινελάκι. Οσον αφορά το υγρό εγω το πέρνω απο ένα μαγαζί στην θεσσαλονίκη. Μυριζει σαν αλκοόλη και ειναι για πλακετες που έπεσε νερό. Θα το δω αυριο πως λέγεται και θα σε ενημερώσω. Οσο για την πλακέτα το κεντρικό σου κλείδωμα ειναι με τηλεχειρισμό ή κλειδί; Τάσεις μέτρησες αν ερχονται πάνω στην πλακέτα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostoliz : 28-02-15 στις 02:16
    __***__Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.___***___

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτήσω κάτι, παλιά στο εργαστήριο που δούλευα πιτσιρικάς είχαμε ένα υγρό που καθαρίζαμε τις πλακέτες και τις έκανε μπόμπα, πώς λέγεται αυτό? γνωρίζετε?

    Ήταν διαφανείς και μάλιστα είχε αναθυμιάσεις, γνωρίζετε απο που μπορώ να το προμηθευτω?
    Ισοπροπυλικη αλκοολη.απο φαρμακειο συνηθως την προμηθευονται αλλα ψαξε και για ιντερνετικο μαγαζι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Apostoliz
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Αυτός εισαι patsialos

    0 Not allowed! Not allowed!
    __***__Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.___***___

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Apostoliz για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (02-03-15)

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Για αρχή έλεγξε προσεκτικά τη γραμμή τροφοδοσίας "+" μήπως έχει κοπεί πουθενά λόγω ηλεκτρόλυσης, μετά μέτρα αν φτάνει τροφοδοσία σε όλα τα ζωτικά σημεία (ολοκληρωμένα, σταθεροποιητές κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Ρευμα στην πλακέτα έρχεται, σήμερα θα αδειάσω λιγο και θα τσεκάρω μέχρι που φτάνει.

    Για καλό και για κακό μιας και ήμουν το Σαββατο στον Φανό αγόρασα 2 πυκνωτες long life που έχει επάνω καθώς και το ολοκληρωμένο regulator όπως και το UN με τις πύλες.

    θα ασχοληθώ λίγο ακόμα και θα σας πω νέα.

    Το σύστημα είναι με κλειδί και το κύκλωμα δουλευει με αέρα. Την καθάρισα πάντως την πλακέτα και την ξαναπέρασα με κόλληση στα σημεία που είχε πιάσει υγρασία.

    Ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έβαλα την πλακέτα του κεντρικού κλειδώματος στην φύσα του αυτοκινήτου και με το πολυμετρο ακολούθησα την τάση του ρευματος, όπως παραπάνω λέει ο Παναγιώτης, όντως είχε κοπεί σε δύο σημεία o χαλκός απο την ηλεκτρόλυση σε πάρα πολύ μικρή γραμμή χαλκού και τόσο ελάχιστα που απλά είχε επάνω ένα στίγμα πάρα πολύ μικρο, έκανα λοιπον την ένωση με κόλληση ώστε να συνεχίζει το κύκλωμα.

    Την έβαλα επάνω όλο χαρά ότι θα δούλευε αλλά τίποτα και πάλι.

    Άλλαξα και τον πυκνωτή στην είσοδο που ήταν στο σημείο με την περισσότερη υγρασία για να είμαι σίγουρος και μετά έβαλα επάνω στο τροφοδοτικό την πλακέτα και έκανα μετρήσεις. Είδα ότι το Regulator low voltage το LP2951 φτάνουν επάνω του τα 12βολτ αλλά βγάζει στην έξοδο του 6 volt, είναι σωστό? στο Datasheet λέει ότι πρέπει να βγάζει 5volt το συγκεκριμένο ( βέβαια λέει το data sheet ότι είναι προγραμματίζεται με αντιστάσεις και βγάζει απο 1,24-29volt).

    Tι λέτε έχει καεί? Να το αλλάξω?

    Έχετε κάτι άλλο κατα νού να αλλάξω, το UN που είναι με πυλες απο ότι διάβασα καίγεται ? να το αλλάξω προοληπτικά? κάθε βοήθεια δεκτή.


    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αν γράφει σκέτο l2951 σημαίνει ότι η έξοδος του είναι ρυθμιζόμενη απο κάποιες αντιστάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Άκη καλημέρα.

    Γράφει LP2951, άρα πρέπει να βγάζει 5volt και όχι 6? Λες να το αλλάξω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεντρικό κλείδωμα.
    By antonis in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:27
  2. SOS για Κλειδαριά-Κεντρικό Κλείδωμα Fabia
    By geo1962 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-16, 22:24
  3. Κεντρικό κλείδωμα αυτοκινήτου Honda HRV (2000 year)
    By billtech in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-14, 20:14
  4. Κεντρικό Κλείδωμα σε honda civic μοντέλο 2000
    By mrpatentas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 20:12
  5. GTI Racing με μεγαλο delay
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-06, 01:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας