Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 118

Θέμα: Κουτιά:Αλουμίνιο - Γαλβανιζέ - Λαμαρίνα - Πλαστικά κτπλ...

  1. #101
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μία άλλη επιλογή για τον εξαερισμό θα ήταν μία γρίλια, υπάρχουν φτηνές πλαστικές/μεταλλικές και το μόνο που θα χρειαστεί είναι μία μεγάλη τρύπα στο σασί...
    Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάτι θα σου άρεσε οπτικά, αλλά σίγουρα είναι κάτι πολύ πιο εύκολο στην υλοποίηση.




    Πχ κάτι τέτοιο το παίρνεις έτοιμο και απλά το βιδώνεις στον πάτο:
    https://www.e-shop.gr/akasa-grm140-a...r-p-PER.816482


    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ποντάρεις μια τέτοια επιφάνεια διακόσιες πενήντα φορές, πριν αρχίσεις να την τρυπάς την έχεις παραμορφώσει από τις πονταρισιές.
    Ενημερωτικά για την περίπτωση που θα χρειαστεί να κάνεις άλλες έστω και λίγες τρύπες με αυτό τον τρόπο, ο λόγος που σου παραμορφώθηκε η λαμαρίνα είναι γιατί από κάτω είχες κάποια μαλακή επιφάνεια π.χ. ξύλο. Αν από κάτω έχεις σκληρή επιφάνεια, χοντρή σιδερένια πλάκα ή ίσως μαρμάρινη πλάκα (δεν το έχω δοκιμάσει) τότε η λαμαρίνα δεν παραμορφώνει καθόλου όσο δυνατά και να χτυπήσεις (δοκιμασμένο στη δουλειά).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (09-06-21)

  4. #103
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα κάποιον ο οποίος θα τις έκανε με laser αλλά ζητούσε ένα εξωφρενικό ποσό.
    Ποσο σου ζητησε ?
    Γινετε να ξερεις και με υδραυλικη πρεσα ειτε cnc ειτε χειροκινητη μηχανικη ειτε τελειως χειροκινητη και τις καταληλες μητρες-κοπτικα
    ακομα και με χειροκινητη υδραυλικη πρεσσα εχεις αποτελεσμα εργοστασιακο με φτηνα εργαλια.
    (σαν αυτο κατι https://www.youtube.com/watch?v=ZAjeYmLFU1c)
    Το τρυπανι ειναι λαθος τροπος για αυτες τις λεπτες λαμαρινες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 09-06-21 στις 20:52

  5. #104
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο σου ζητησε ?
    Γινετε να ξερεις και με υδραυλικη πρεσα ειτε cnc ειτε χειροκινητη μηχανικη ειτε τελειως χειροκινητη και τις καταληλες μητρες-κοπτικα
    ακομα και με χειροκινητη υδραυλικη πρεσσα εχεις αποτελεσμα εργοστασιακο με φτηνα εργαλια.
    (σαν αυτο κατι https://www.youtube.com/watch?v=ZAjeYmLFU1c)
    Το τρυπανι ειναι λαθος τροπος για αυτες τις λεπτες λαμαρινες.
    Από ότι θυμάμαι Μάνο μου ζήτησε διακόσια euro. Επειδή πέρασε αρκετός καιρός δεν θυμάμαι εάν η τιμή ήταν για μια λαμαρίνα η για δυο. Γιατί ήθελα να τρυπήσω και την κάτω, βέβαια με λιγότερες τρύπες. Αλλά με την διαφορά ότι η λαμαρίνα θα ήταν ανοξείδωτη. Από ότι έμαθα αργότερα η διαφορά τιμής της λαμαρίνας θα ήταν περίπου 10 euro. Δηλαδή αυτήν που έχω την πήρα 2,5 euro και η ανοξείδωτη θα κόστιζε 12 euro περίπου. Τώρα για το βιντεάκι που παραπέμπεις οπωσδήποτε υπάρχουν και άλλοι τρόποι καλύτεροι που κάνουν δουλειά με απόλυτη ακρίβεια. Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς ότι υπάρχουν φτηνά εργαλεία. Δηλαδή να αγόραζα κάτι τέτοιο; Δεν νομίζω ότι θα μου έρχονταν πιο οικονομικά από τα διακόσια euro που μου ζήτησαν, και ακόμη πιο οικονομικά από τον τρόπο που τελικά έκανα τις τρύπες. Επαναλαμβάνω εάν κατάλαβα σωστά.
    Για το τρυπάνι δεν ξέρω γιατί το απορρίπτεις, το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό (φαίνεται στις φωτογραφίες) ίσως ο οικονομικότερος τρόπος για έναν που κάνει το χόμπι του μόνο που θέλει λίγο κόπο. Ο τρόπος που έχω περιγράψει παραπάνω πως γίνονται οι τρύπες είναι απλούστατος. Παιδεύτηκα εγώ βέβαια μέχρι να καταλήξω κάπου αλλά βρήκα μια άκρη. Εφόσον κάποιος θελήσει να κάνει κάτι παρόμοιο ας το έχει υπ όψιν του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #105
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Οικονομικο λεω να παρεις μια υδραυλικη χειροκινητη πρεσα κινεζικη που κανει απο 35 μεχρι 60 ευρω και βαζεις διαφορες μητρες/κοπτικα

    200ευρω σου ζητησε για κοπη ανοξειδωτο η σε σιδερο ? γιατι σε ανοξειδωτο το laser τρωει μια μπουκαλα αζωτου 50lt/200bar σε 10 λεπτα.
    Πολλα αλλα ειναι λογικο ποσο για 1 τεμαχιο(ακριβα αναλωσιμα/μηχανημα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #106
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οικονομικο λεω να παρεις μια υδραυλικη χειροκινητη πρεσα κινεζικη που κανει απο 35 μεχρι 60 ευρω και βαζεις διαφορες μητρες/κοπτικα

    200ευρω σου ζητησε για κοπη ανοξειδωτο η σε σιδερο ? γιατι σε ανοξειδωτο το laser τρωει μια μπουκαλα αζωτου 50lt/200bar σε 10 λεπτα.
    Πολλα αλλα ειναι λογικο ποσο για 1 τεμαχιο(ακριβα αναλωσιμα/μηχανημα).
    Ποια κανει 35€?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #107
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    τωρα δε κανει καμια..
    βρες μια σαν αυτη απο aliexpress ευρωπαικη αποθηκη με καμια 60-70αρα
    https://www.ebay.de/itm/194004471936
    εχει και τα κοπτικα μεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #108
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Εκτός του ότι βγαίνει 83 ευρώ μοιάζει για τελείως ακατάλληλο εργαλείο. Από ότι κατάλαβα κάνεις πρώτα μια τρύπα με το τρυπάνι και μετά προσαρμόζεις αυτή την πρέσα για να κάνεις μια μεγαλύτερη τρύπα. Η μόνη χρησιμότητα της μοιάζει να είναι για τις τρύπες από τους ανεμιστήρες.
    Ακόμη και αν κάνει μικρές τρύπες με το τρυπάνι θα κάνεις μια μέρα και με αυτό τρία χρόνια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι θυμάμαι Μάνο μου ζήτησε διακόσια euro.
    ΠΑΡΑ πολυ ακριβα... Στην υδροκοπη για τετοια μεγεθη συνηθως δινω κανενα 30ευρω αντε 40ευρω. για 2-3 συνηθως μου κανει ιδια τιμη γιατι τα βαζει μαζι.
    180 να φανταστεις εχω πληρωσει για ολοκληρο ταμπλω σε κονσολα κοτερου που ηταν απο ειδικο inox κι αυτο μαζι με το γυαλισμα που το αναλαβαν οι ιδιοι.

    Το κακο ειναι πως στη Θεσσαλονικη δεν παιζουν τιμες Πειραια γιατι δεν υπαρχει ιδιος ογκος εργασιας αλλα και παλι μου φαινεται ακριβο...

    btw εχω φτιαξει απειρα πραματα και με οτι υλικο μπορεις να φανταστεις και σε υδροκοπη και σε laser, και το δευτερο δε συμφερει αφου η ποιοτητα εργασιας δεν διαφερει οπτικα (μεχρι γυαλια και πορσελανες εχω κοψει σε υδροκοπη και το αποτελεσμα ηταν αριστο)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός του ότι βγαίνει 83 ευρώ μοιάζει για τελείως ακατάλληλο εργαλείο. Από ότι κατάλαβα κάνεις πρώτα μια τρύπα με το τρυπάνι και μετά προσαρμόζεις αυτή την πρέσα για να κάνεις μια μεγαλύτερη τρύπα. Η μόνη χρησιμότητα της μοιάζει να είναι για τις τρύπες από τους ανεμιστήρες.
    Ακόμη και αν κάνει μικρές τρύπες με το τρυπάνι θα κάνεις μια μέρα και με αυτό τρία χρόνια
    Αυτες οι πρεσσες τις χρησιμοποιουσαν παλια πινακαδες -μερικοι τις χρησιμοποιουν ακομα για ευκολες εφαρμογες που θελουν 1-2 τρυπες για οργανακια- και ΔΕΝ ειναι ουτε για πολυπλοκα κουτια ουτε για παραγωγη. Πριν καμια 30ρια χρονια ναι, τις χρησιμοποιουσαν απ οσο ξερω και για παραγωγη επειδη δεν υπηρχε ενα δυο υδροκοπες η laser σε καθε γειτονια, και οπου υπηρχαν ηταν πανακριβα αλλα πλεον ακριβως οπως λες δεν εχει κανενα απολυτως νοημα η χρηση τους. Στην περιπτωση που θες για ενα ανεμιστηρακι η ενα οργανακι ισως βολευει αν εχεις μια διαθεσιμη, αλλα μεχρι εκει. Την εποχη παντως που φτιαχναμε πομπους με λαμπες με σχεδια μοναστηρακιωτικα οταν καποιος μου ανοιξε σε ενα κουτι τρυπες με μια τετοια πρεσσα ενω εγω τις ανοιγα τρυπα τρυπα τοτε με το δραπανο ναι το ειχα θεωρησει ως την υψιστη τεχνολογια, και οταν ρωτησα ποσο εχει μου πεσαν τα δοντια (αν θυμαμαι καλα κοντα 200 χιλιαδες δρχ ειχαν τοτε). Εδω δε νομιζω να υπαρχουν πια (υδραυλικες πρεσσες φυσικα και υπαρχουν αλλα ειναι εντελως αλλο πραγμα. Οι κανονικες οπως αυτη στο βιντεακι που εβαλε πιο πανω ειναι αριστες, εχει συνεργατης μου και εχω δει πως τρυπαει σε ενα δευτερολεπτο χαλκο 20 χιλιοστα σα να ειναι βουτυρο αλλα φυσικα αυτες δεν κανουν 80 ευρω.... ουτε 800... ειναι επαγγελματικα μηχανηματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-06-21 στις 16:32

  11. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Φίλε ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, έχεις κάνει φοβερή δουλειά. Φαντάζομαι θα σου πήρε αρκετό χρόνο, αλλά αν κάποιος δεν βιάζεται και έχει αρκετό μπορεί να τα καταφέρει!

    Τι πάχος λαμαρίνας χρησημοποίησες?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουτιά από χυτό πλαστικό
    By elektronio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-16, 20:53
  2. Ψύκτρα απο λαμαρίνα
    By Dbnn in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-15, 17:14
  3. Τρύπες σε χοντρό αλουμίνιο
    By Danza in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 09:16
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 01:35
  5. Αλουμίνιο ή χαλκός?
    By GR_mitSOS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 22:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας