Σελίδα 57 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 7 47 55 56 57 58 59 67 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 561 έως 570 από 747

Θέμα: ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος

  1. #561
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Θα σας πω μιά ιστορία.

    Ένας φίλος μου ξενερωμένος από την κατάσταση στην χώρα( κυρίως για την ανεργία ) πηγαίνει σε μία καφετέρια.
    Η καφετέρια ήταν παραλιακή και είχε πάρα πολύ πελατεία. Όλο το προσωπικό έτρεχε να πάρε/φέρει παραγγελίες.
    Στον μπουφέ γινόταν χαμός.

    Ο φίλος μου πάει στον ιδιοκτήτη και του λέει:

    - Θα ήθελα να δουλέψω. Έχετε θέση για έναν τεμπέλη? Είμαι ο καλύτερος τεμπέλης στον Βόλο.
    - Τι? Τι να σε κάνω? Λέει ο ιδιοκτήτης. Τι λες ρε φίλε?
    - Είμαι ο καλύτερος τεμπέλης. Μπορώ να πίνω καφέ όλο το 8ωρο και να μην κουνηθώ ρούπι από την καρέκλα. Είμαι πολύ καλός τεμπέλης. Δεν θα αγχωθώ καθόλου όση δουλειά και να έχει.
    Γιατί σας βλέπω που τρέχεται πέρα-δώθε και πιστεύω χρειάζεστε έναν τεμπέλη. Όλοι οι υπάλληλοι σας είναι πιεσμένοι, τρέχουν και δεν φτάνουν και χρειάζονται κάποιον να τους ηρεμεί ώστε να είναι παραγωγικοί.
    - (Γέλασε ο ιδιοκτήτης.) Αγόρι μου με έκανες και χαμογέλασα. Έλα να σε κεράσω έναν καφέ να τα πούμε.

    Δεν θα σας πω αν τον πήρε για δουλειά ή όχι. Το αφήνω στην φαντασία σας.

    Η ζωή θέλει ρίσκα. Με ηττοπάθεια δεν μπορείς να φτάσεις σε καταστάσεις που φαντάζεσαι στα όνειρά σου.
    Τα παραπάνω τα λέω γενικά. Δεν απευθύνονται στον Σπύρο. Μην τα πάρει κάποιος προσωπικά.
    Σκοπός της ιστορίας ήταν να σας κάνω να χαμογελάσετε.
    Εγώ είμαι πολύ τεμπέλης. Βαριέμαι να μείνω σε μιά δουλειά ρουτίνας. Θέλω να δουλέψω σε RnD.
    Σκέφτομαι να το εφαρμόσω σε συνέντευξη...
    Είμαι τόσο τεμπέλης που θέλω τόσο πολύ να δουλέψω σε RnD...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #562
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι πολύ τεμπέλης. Βαριέμαι να μείνω σε μιά δουλειά ρουτίνας. Θέλω να δουλέψω σε RnD.
    Σκέφτομαι να το εφαρμόσω σε συνέντευξη...
    Είμαι τόσο τεμπέλης που θέλω τόσο πολύ να δουλέψω σε RnD...
    Ελλάδα δεν νομίζω να έχεις πολλές ελπίδες. xD

    Στο εξωτερικό όμως σκέψου, θα πας εσύ και άλλοι 50 κουστουμάτοι με μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία και χίλια 2.
    Έρχεται η σειρά σου και σκας μύτη casual ντύσιμο με μία πλακετούλα δικιάς σου κατασκευής (να περιέχει μία γκάμα του τι γνωρίζεις) χωρίς 1 πάκο χαρτιά και τους εξηγείς πως λειτουργεί.
    Τους αφήνεις κόκαλο εξηγώντας τους πως εξίσου σημαντικές με τις γνώσεις είναι το καθαρό μυαλό ("τεμπελιά"), λες και λίγο για αρχαίους Έλληνες που είχαν τους δούλους και αυτοί ασχολούνταν με την φιλοσοφία και τα μαθηματικά.

    Το σίγουρο είναι πως θα έχεις κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση! συν το ότι οι σκέψη σου διαφέρει σε σχέση με το μεγαλύτερο ποσοστό.
    Τι ποιο δημιουργικό από έναν 'παλαβό' μηχανικό που έχει γνώσεις?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #563
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η ζωή θέλει ρίσκα.
    Το να πετάξεις και μια ατάκα σε ένα υποψήφιο εργοδότη δεν το λες και ρίσκο.
    Ρίσκο είναι να ανοίξεις επιχείρηση και μάλιστα τις σημερινές εποχές με τα χρηματάκια σου που έβγαλες με κόπο. Να πληρώνεις τους πάντες που τα παίρνουν αραχτά και να μην περισσεύει να βάλεις στην τσέπη σου, με την ελπίδα ότι τελικά θα σου βγει.

    8 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #564
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίσκο είναι να ανοίξεις επιχείρηση και μάλιστα τις σημερινές εποχές με τα χρηματάκια σου που έβγαλες με κόπο. Να πληρώνεις τους πάντες που τα παίρνουν αραχτά και να μην περισσεύει να βάλεις στην τσέπη σου, με την ελπίδα ότι τελικά θα σου βγει.
    αυτο δεν είναι ρίσκο , αυτό είναι ισο με το να είσαι πιλότος καμικάζι και να ελπίζεις οτι θα γυρίσεις το μεσημέρι σπίτι :P :P

    4 Not allowed! Not allowed!

  5. #565
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα καλα εχω και δευτερη την τριτη απο αλλη εταιρια ,,πολλεσ συνεντευξεις το αποτελεσμα δεν ερχεται γαμωτο
    Δεν λες που σε καλουνε για συνεντευξεις αλλοι στελνουν 500 βιογραφικα και δεν χτυπαει τηλ...
    Η συνεντευξη ειναι μια αρχη κοιταξε μονο να βελτιωσεις αυτα που λες στην συνεντευξη γιατι ισως να κοβεσαι εκει...
    Περα απο αυτο ομως οπως εχουμε πει χιλιες φορες 90% πρεπει να εχεις γνωστο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  6. #566
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    490

    Προεπιλογή

    δεν εχω μπαρμπα μονος μου παλευω

    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  7. #567
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Εψαχνα για καποιο διαστημα (μεγαλο) δουλεια στο αντικειμενο μου... Ουτε καν χτυπαγε το τηλ. Ρε γαμωτο λεω.. 18 χρονια εμπειριας εχω... και ειμαι 34 μιας και δουλευω σαν τεχνικος απο μικρος.. Μια μερα χτυπαει το τηλεφωνο και ειναι ενας γνωστος που ηθελε να στησει 2 μαγαζια και με ηθελε σαν τεχνικο να του φτιαξω δικτυα , ηχητικα, καποια μονιτορ για το κοινο κτλ.. Αφου τελειωσα τη δουλεια μου μου ζητησε να πηγαινω να ανοιγω τον εξοπλισμο μιας και ειναι επαγγελματικος και χρειαζεται καποιος που να γνωριζει απ αυτα... επειτα μου εδωσε κλειδια και αυτη τη στιγμη διαχειριζομαι και το πρωσοπικο. Φυσικα οσα κανω εκει πλεον δεν εχουν να κανουν σε καμια περιπτωση με τεχνικη εξυπηρετηση. Ηρθε ο καιρος ομως να αποχωρησω και σε λιγο καιρο θα φυγω εχοντας ομως παρει πολλες εμπειριες... Αυτο που θελω να πω σε ολους ειναι να μην ειστε "κλειστοι" σε καμια δουλεια.. Σ εμενα αναγνωριστικε η εχεμυθια και μου δειξαν απολυτη εμπιστοσυνη και φυσικα αναγνωριστικαν πολλα στοιχεια του χαρακτηρα μου. Πλεον αρχισα να βλεπω με αλλο ματι ολα τα επαγγελματα και αυτο ειναι καλο να το βλεπουν ολοι ετσι.

    Στάλθηκε από το SM-G350 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    6 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (08-04-16), gethag (08-04-16), Nightkeeper (10-04-16)

  9. #568
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εψαχνα για καποιο διαστημα (μεγαλο) δουλεια στο αντικειμενο μου... Ουτε καν χτυπαγε το τηλ. Ρε γαμωτο λεω.. 18 χρονια εμπειριας εχω... και ειμαι 34 μιας και δουλευω σαν τεχνικος απο μικρος.. Μια μερα χτυπαει το τηλεφωνο και ειναι ενας γνωστος που ηθελε να στησει 2 μαγαζια και με ηθελε σαν τεχνικο να του φτιαξω δικτυα , ηχητικα, καποια μονιτορ για το κοινο κτλ.. Αφου τελειωσα τη δουλεια μου μου ζητησε να πηγαινω να ανοιγω τον εξοπλισμο μιας και ειναι επαγγελματικος και χρειαζεται καποιος που να γνωριζει απ αυτα... επειτα μου εδωσε κλειδια και αυτη τη στιγμη διαχειριζομαι και το πρωσοπικο. Φυσικα οσα κανω εκει πλεον δεν εχουν να κανουν σε καμια περιπτωση με τεχνικη εξυπηρετηση. Ηρθε ο καιρος ομως να αποχωρησω και σε λιγο καιρο θα φυγω εχοντας ομως παρει πολλες εμπειριες... Αυτο που θελω να πω σε ολους ειναι να μην ειστε "κλειστοι" σε καμια δουλεια.. Σ εμενα αναγνωριστικε η εχεμυθια και μου δειξαν απολυτη εμπιστοσυνη και φυσικα αναγνωριστικαν πολλα στοιχεια του χαρακτηρα μου. Πλεον αρχισα να βλεπω με αλλο ματι ολα τα επαγγελματα και αυτο ειναι καλο να το βλεπουν ολοι ετσι.

    Στάλθηκε από το SM-G350 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κατα την προσωπική μου αποψη, αν δεν ειναι το καλυτερο post σ'αυτο το thread, ειναι σιγουρα αναμεσα στα κορυφαία.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #569
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Εχει κουρασει αυτο που ταχα ειμαστε καλοι σε ολα.Να πας στο εξωτερικο να συναγωνιστεις ποιον για μια δουλεια;Ειδικα τωρα που παντου εσφηξαν τα πραγματα.

    Φιλος καλος με πτυχιο ηλεκτρονικης 9.1 στη Θεσσαλονικη (!!!!) πηγε με υποτροφια για μεταπτυχιακο στην Αγγλια (System on Chip) επειδη εδω δεν εβρισκε σταθερη δουλεια.Θελετε να ανεβασω εργαστηρια και οργανα ή το τι μαθαινουν;Και θα πας στο εξωτερικο σαν τσομπανος (οχι οτι εχει κατι το επαγγελμα) σε μεγαλη εταιρια να τους πεις τι;


    Κατι παιδια που διαπρεπουν στις ειδησεις κτλ ειναι 1 στα 100.Δεν θα πατε εξωτερικο και θα πιασετε τον παππα ...




    Πανω απο 40-50% των αποφοιτων ΔΕΝ ασχολειται με το αντικειμενο που σπουδασε.Αυτο γινεται για ολους τους κλαδους..ή νομιζετε ειναι λιγοι μηχανικοι (ακομα και Πολυτεχνειου) που πηγαν εξωτερικο και δεν εκαναν τιποτα ή δουλευουν σε αλλο αντικειμενο;



    Y.Γ Αυριο εαν παω στο ΤΕΙ Θεσσαλονικης...μπω στα τμηματα Ηλεκτρονικης και Αυτοματισμου και ρωτησω "πως δουλευει ενα τρανζιστορ;" ...σωστη απαντηση θα παρω απο το 5%.Αυτό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #570
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εντάξει Σάββα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα , έχω άπειρα παραδείγματα μέτριων φοιτητών που τα πάνε μία χαρά έξω , απλά εκεί υπάρχουν ευκαιρίες , επίσης οι εταιρειες είναι μεγάλες και παίρνεις γνώσεις και το πιο σημαντικό know how ,σε χίλια 2 πράγματα.


    Κοιταχτε δουλειά στη Βουλγαρία
    Ο srf είχε πει ότι ανοίγουν εργοστάσια με ηλεκτρονικά αυτοκινήτων στη Βουλγαρία

    http://m.kariera.gr/el/jobs/jht5jt77..._JobMat_JobDet

    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 57 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 7 47 55 56 57 58 59 67 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΛΤΡΟΛΟΓΟΣ
    By thespyros in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 10:10
  2. ηλεκτρολογος
    By makis 20 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-15, 02:31
  3. ηλεκτρολογος
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 22:16
  4. τι δουλεια μπορω να κανω??
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 23:21
  5. ηλεκτρονικος Τ.Ε.Ι. ηλεκτρολογος Τ.Ε.Ι.
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 11:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας