Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Σύνδεση κινητού με μικροελεγκτή για κατασκευή απομακρυσμένης ζυγαριάς μελισσοκόμου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή Σύνδεση κινητού με μικροελεγκτή για κατασκευή απομακρυσμένης ζυγαριάς μελισσοκόμου

    Φίλος μου μελισσοκόμος μου ζήτησε να ασχοληθώ με την κατασκευή μιας ζυγαριάς για κυψέλες, η οποία θα συνδέεται με κινητό τηλέφωνο ώστε να του στέλνει με sms σε τακτά χρονικά διαστήματα τις μετρήσεις από το βάρος της κυψέλης. Η κατασκευή δεν είναι κάτι πρωτότυπο και έχει δημοσιευτεί πριν χρόνια σε μελισσοκομικό περιοδικό. Ο κατασκευαστής είχε χρησιμοποιήσει τότε μικροελεγκτή PIC και κινητό τηλέφωνο Nokia. Τις μετρήσεις βάρους τις έπαιρνε από ποτενσιόμετρο συνδεδεμένο με τον pic.

    Έχω ασχοληθεί λίγο με Arduino, οπότε λέω να ξεκινήσω από κει τα πειράματά μου. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόνομα το AVR ώστε να το προγραμματίσω επάνω στην πλακέτα του Arduino και μετά να το χρησιμοποιήσω σε άλλο PCB, ώστε να μειωθεί το κόστος της κατασκευής, μιας και θα φτιαχτούν αρκετά κομμάτια. Αν έχω καταλάβει καλά, μπορώ να πάρω το chip και έναν εξωτερικό κρύσταλλο, να το τροφοδοτήσω και να δουλέψει όπως πάνω στο Arduino. Η κάτι μου διαφέυγει;
    Αν το παραπάνω ισχύει, θάθελα επιπλέον κάποια κατεύθυνση για το πως θα περάσω το firmware του Arduino στο AVR, ώστε να χρησιμοποιήσω άδεια chip και να μην παραγγέλνω έτοιμα. Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για αυτό το σκοπό αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω, ως αρχάριος. Θάθελα να το μάθω και για δικές μου μελλοντικές κατασκευές.

    Επίσης δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κινητά τηλέφωνα και τις συνδέσεις τους, οπότε δεν ξέρω ποιό κινητό (οικονομικό) να διαλέξω για να κάνω τα αρχικά πειράματα. Φαντάζομαι ότι ιδανικά το κινητό θα πρέπει να έχει pins για σειριακή επικοινωνία στο βύσμα του, ώστε να το συνδέσω με το μικροελεγκτή. Σωστά το σκέφτομαι;

    Τέλος, έχω στα χέρια μου ένα πολύ φθηνό Samsung E1080, για το οποίο δεν μπορώ να βρω καθόλου πληροφορίες για το βύσμα του και τα μόνα καλώδια που βλέπω στην αγορά είναι USB. Αν ξέρει κανείς για το συγκεκριμένο μοντέλο, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία στα θέματα αυτά!

    Αν έχω δημοσιεύσει το θέμα σε λάθος κατηγορία, παρακαλώ κάποιον διαχειριστή να το μεταφέρει στην κατάλληλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ξέχνα τα κινητά αγοράζεις αυτό, ειναι gsm modem που επικοινωνεί σηριακά με τον μΕ , του στέλνεις Εντολές ΑΤ και αυτό εκτελεί,
    θα παίρνει μέτριση και θα στέλνει sms
    Oi εντολές ΑΤ στέλνονται με UART όπως λέει και το module , έχει έτοιμα όλα τα pin.
    http://cgi.ebay.com/GSM-TC35-SMS-Mod...item4154c3286a

    επίσης όταν λές πρέπει να φτιαχτούν πολλά? εννοείς για κάθε μελίσσι? η για διαφορετικούς παραγωγούς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό! Είχα δει αυτό εδώ http://www.hwkitchen.com/products/gsm-playground/, αλλά αυτό που έβαλες είναι και αρκετά φθηνό. Το μελετάω ήδη.

    Όταν λέω αρκετά κομμάτια εννοώ για κάθε μελίσσι. Αρχικά ένα θα φτιάξω βέβαια για να το δοκιμάσουμε, αλλά αν μπορώ να κρατήσω το κόστος αρκετά χαμηλά θα μπορεί να φτιάξει όσα θέλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Κώστα, καλησπέρα.
    Σε ό,τι αφορά την χρήση Arduino για την εφαρμογή που σκέφτεσαι, νομίζω πως έχεις κάνει τη σωστή προσέγγιση στο θέμα. O Arduino είναι απλά μια πλακέτα με έναν μC AVR και τα παρελκόμενα για τη λειτουργία του και συνεννόηση με τον έξω κόσμο (τροφοδοτικό, USB to serial converter on board, ακιδοσειρές διασύνδεσης), ο οποίος έχει φορτωμένο έναν bootloader και με τη βοήθεια ενός USB μπορείς να τον προγραμματίζεις πανεύκολα. Αν τώρα καταλήξεις με την κατασκευή σου σε μια τελική μορφή, μπορείς να φτιάξεις μια πλακέτα, να φορτώσεις τον bootloader στον μC και να τον προγραμματίσεις σειριακά με τον ίδιο εύκολο τρόπο. Μάλιστα, θα σε βολέψει αργότερα, γιατί θα έχεις τελική μορφή στο προϊόν, θα το προγραμματίζεις εύκολα και γρήγορα και αν χρειάζεται, θα κάνεις και γρήγορα updates.
    Τώρα, για το θέμα της τηλεμετρίας, μπορείς αντί να ασχοληθείς με κινητό τηλέφωνο, να χρησιμοποιήσεις ένα φθηνό GSM modem και με εντολές ρεπερτορίου ΑΤ να κάνεις πανεύκολα τη δουλειά σου. Μιλάς με αυτό σειριακά με τον μC και υπάρχουν πολλά παραδείγματα κώδικα στο διαδίκτυο. Συν τοις άλλοις, αποφεύγεις τις "εγχειρήσεις" στο κινητό, ενώ αν καταλήξεις σε μαζική παραγωγή, θα πετύχεις και καλύτερη τιμή για τα modem.

    http://www.telit.com/en/products/gsm...p_ac=show&p=93

    Κάνε μια ερώτηση στη Superchip για τιμές, έχω την εντύπωση οτι τα φέρνει. Επειδή είναι σχετικά νέο προϊόν, δεν μπορώ να βρώ τιμή. Μια ερώτηση θα σε πείσει...


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Μάνο, χτύπησα ήδη ένα τέτοιο http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=280603058947 από τους Κινέζους για μια πρώτη δοκιμή.
    Το link που έβαλες είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως. Ενσωματωμένο TCP/IP stack και Python interpreter; Θα το μελετήσω.

    Για το firmware του AVR βρήκα αυτό εδώ το tutorial: http://arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoToBreadboard και θα το δοκιμάσω σύντομα, κάποια στιγμή είχα πάρει μερικά ATMega328 και μερικούς κρυστάλλους και τα είχα βάλει στο συρτάρι για δοκιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο, χτύπησα ήδη ένα τέτοιο http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=280603058947 από τους Κινέζους για μια πρώτη δοκιμή.
    Κώστα, νομίζω οτι το συγκεκριμένο evaluation board είναι λίγο υπερβολικό για τη χρήση που το θέλεις γιατί έχει ενσωματωμένη λειτουργία προσαρμογέα φωνής (είναι ένα κανονικό κινητό τηλέφωνο δηλαδή). Βέβαια για τους πειραματισμούς σου κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά όταν θα τελειώσεις το όλο θέμα κατασκευής, θα χρειαστείς μόνο το modem.

    Το link που έβαλες είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως. Ενσωματωμένο TCP/IP stack και Python interpreter; Θα το μελετήσω.
    H Telit είναι φημισμένη για εξαρτήματα GMS-GPRS-GPS όλα-σε-ένα! Και με καλή υποστήριξη s/w.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Αν είναι υπερβολικό, φαντάζομαι θα βρω σιγά σιγά μια λύση πιο απλή και κομψή. Προς το παρόν πρέπει να κάνω μερικές δοκιμές όμως, οπότε είπα να το δοκιμάσω.

    Μπορείς να αναφέρεις κανένα παράδειγμα τι μπορεί να κάνει το chip της Telit για να καταλάβω; Γιατί έχει python interpreter ενσωματωμένο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Μάνο. Έχει να πέσει διάβασμα μπόλικο αργότερα ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    H καλύτερη μέθοδος!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για κατασκευή Ηχείου Κινητού Τηλεφώνου
    By midakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 20:27
  2. Κατασκευή ζυγαριάς
    By automatismos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 13:13
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 22:53
  4. Αναζήτηση: LED driver για σύνδεση με μικροελεγκτή PIC.
    By Stergios_[.gr] in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 22:45
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-11, 18:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας