Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Επιλογή laptop - βοήθεια!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι αρκετά με επισκευές σε λάπτοπ με μητρικές και κάρτες γραφικών κτλ.
    Να αναφέρω μερικά πράγματα για τα λάπτοπ που μερικοί ίσως να γνωρίζουν.
    Πρώτα από όλα το 90% από τα λάπτοπ κατασκευάζεται όχι από τις γνωστές εταιρίες που φέρουν το όνομα τους πχ HP acer toshiba sony-vaio κτλπ
    αλλά από 5-6 εργοστάσια που βγάζουν φασόν παραγωγή και σχεδιασμό για όλους τους παραπάνω κατασκευαστές. Μερικά εργοστάσια από αυτά που θυμάμαι πρόχειρα είναι οι hannstar compal clevo και μερικά ακόμη και όλα από τα βάθη τις Κίνας. Άρα ένα υπερτιμημένο SONY με ένα υποτιμημένο ACER (σαν όνομα)είναι πολύ πιθανόν να φτιάχτηκαν στο ίδιο εργοστάσιο από τους ίδιους σχεδιαστές εργάτες και μηχανήματα. Άρα το θέμα μάρκα είναι σχετικό και μάλλον μύθος. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα παρτίδας.
    πχ η HP ένας από τους ποιο αξιόπιστους κατασκευαστές κατέστρεψε το όνομα τις με τις σειρές dv-6000 dv-9000 χάρις στα γνωστά προβληματικά GPU και γενικά τα chipset τις nvidia. Όπως και πολλές άλλες μάρκες με τα εν λόγο chip. Οι κατασκευαστές που προτίμησαν διαφορετικά chip και gpu όπως πχ τα ATI στάθηκαν ποιο τυχεροί και αμέσως θεωρήθηκαν ποιο αξιόπιστοι.
    Εγώ θα αναφέρω ποια είναι αυτά που χαλάν ποιο συχνά σύμφωνα με αυτά που έχουν έρθει στα χέρια μου για επισκευές αλλά νομίζω πως η επιλογή σου πρέπει να βασίζεται κυρίως στο ποιο λάπτοπ έχει την μεγαλύτερη εγγύηση γιατί αν λήξει η εγγύηση κλάφτα ....
    Από τα γνωστά και εμπορικά λάπτοπ το νούμερο ένα στις βλάβες είναι τα fujitsu siemens ακολουθεί η HP με μικρή διαφορά και μετά τα acer και τέλος τα toshiba.
    βέβαια και αυτό είναι σχετικό γιατί η acer έχει τις περισσότερες πωλήσεις και τα πάει αρκετά καλά (σημαντικά λιγότερες βλάβες) σε σχέση με εταιρίες που έχουν αισθητά χαμηλότερες πωλήσεις και θεωρούνται ποιο αξιόπιστες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ξέχασες την Inventec (HP) και την Quanta (dell) που είναι απο μεγαλύτερους.
    Επίσης αν ψάχνεις για σχέδια μητρικής, αντί να ψάχνεις schematics της HP μπορείς να ψάξεις π.χ. για inventec και σίγουρα κάτι θα βρείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    @takisegio: Εννοείς όχι από το e-shop.gr ή γενικά από όχι από ηλεκτρονικά μαγαζιά;

    @badsak: Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου! Ευχαριστώ πολύ! Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

    @leosedf: Δεν κατάλαβα και πολύ το τελευταίο post! χαχαχα Τι ακριβώς εννοείς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    @takisegio: ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

    ;
    μήπως κάνεις κάποιο λάθος .
    ρώτησες για dell . ?
    on site εγγύηση (στο σπίτι σου μέσα σε 2 ημέρες )
    μακραν πολυ μακραν η καλυτερη καλυψη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες την Inventec (HP) και την Quanta (dell) που είναι απο μεγαλύτερους.
    Επίσης αν ψάχνεις για σχέδια μητρικής, αντί να ψάχνεις schematics της HP μπορείς να ψάξεις π.χ. για inventec και σίγουρα κάτι θα βρείς.
    Κωνσταντίνε έχω δει και πολλά HP φτιαγμένα από την hannstar και μερικά φτιαγμένα από την compal.
    Με αυτούς δεν βγάζεις άκρη. Επίσης έχω δει και αρκετά ίδια μοντέλα board φτιαγμένα από διαφορετικούς κατασκευαστές.
    Εγώ πιστεύω πως τα μόνα κριτήρια σε μια αγορά λάπτοπ πρέπει να είναι πρώτα η εγγύηση και έπειτα τα επιμέρους χαρακτηριστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως κάνεις κάποιο λάθος .
    ρώτησες για dell . ?
    on site εγγύηση (στο σπίτι σου μέσα σε 2 ημέρες )
    μακραν πολυ μακραν η καλυτερη καλυψη.
    Η dell δίνει 2 χρόνια. Η toshiba έχει και αυτή 2 χρόνια, αλλά έχει το ότι κι αν συμβεί. Μπορώ να πάρω το laptop και να το πετάξω κάτω μπροστά στα μάτια του αντιπροσώπου. Είναι υποχρεωμένος να μου το αλλάξει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    @takisegio: Εννοείς όχι από το e-shop.gr ή γενικά από όχι από ηλεκτρονικά μαγαζιά;

    @badsak: Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου! Ευχαριστώ πολύ! Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

    @leosedf: Δεν κατάλαβα και πολύ το τελευταίο post! χαχαχα Τι ακριβώς εννοείς;
    αν καταληξεις στο eshop ελεγξε την εγγυηση να καλυπτεται απο την Ελλαδα!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Οπότε Απόστολε πήρες την απάντηση σου: Μην πάρεις laptop...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    353


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η dell δίνει 2 χρόνια. Η toshiba έχει και αυτή 2 χρόνια, αλλά έχει το ότι κι αν συμβεί. Μπορώ να πάρω το laptop και να το πετάξω κάτω μπροστά στα μάτια του αντιπροσώπου. Είναι υποχρεωμένος να μου το αλλάξει!
    εγώ αυτό που λέω ισχύει στο σπίτι σου σε 2 ημέρες
    εσύ πόσο σίγουρος, είσαι γιατί στην εταιρία μου έχουμε τελείως διαφορετική εντύπωση όπως και οι πελάτες μας που έχουν όλων των ειδών τα laptop
    για τα toshiba κάποια φορά σε κάποιο κατάστημα (πληροφορικής) παρακαλούσε την αντιπροσωπία για driver

    οποιος θελει περισοτερες πληροφοριες για αυτο το περιστατικο η για το dell ρωτάει για περισσότερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή dvr βοήθεια
    By sm2013 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 17:57
  2. Επιλογή ειδικότητας βοήθεια
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:09
  3. Βοήθεια σε επιλογή τροφοδοτικού
    By strattsiou in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 02:18
  4. Βοήθεια σε επιλογή πυκνωτή.
    By markosagia in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-11, 16:52
  5. Βοήθεια σε επιλογή τροφοδοτικού
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 01:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας