Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Νέο laptop με win XP-Eίναι εφικτόν ?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εσύ είσαι ο σχετικός ε? μη τα πεις πουθενά αλλού αυτά φίλε γιατί εδώ είμαστε καλά παιδιά αλλα αλλού πετάνε ντομάτες
    Σχετικός είμαι. Όχι ειδικός όμως. Και ότι έχω να πω για τα vista και τα seven το λέω μέσα από την εμπειρία μου και όχι γιατί ο τάδε συμμαθητής μου που την ψάχνει, ο γιόκας μου που γνωρίζει, ο ένας ο άλλος μου σφύριξε το μυστικό, ότι δηλαδή τα vista είναι svista. Αυτό δεν θα πει αυτομάτως ότι τα vista πχ είναι "καλά". Αλλά το αναφέρω γιατί ειπώθηκε το τι έλεγε η υφήλιος. Τώρα αν ο Κυριάκος εννοεί τι λένε οι ειδικοί ανά την υφήλιο αλλάζει (αν και αυτοί δεν συμφωνούν μεταξύ τους).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λες εσυ τα αγόρασες τα vista απο επιλογή? Τα διάλεξες δηλαδή ή σου τα φόρτωσαν με το καινούργιο laptop ?
    Ναι. Ένας από τους λόγους που περίμενα πώς και πώς να πάρω το λάπτοπ ήταν γιατί θα είχε μέσα και τα vista (δεν χρειαζόταν να τα αγοράσω από πριν νομίζω). Τι θα πει τώρα αυτό; Ότι είμαι άβουλο ον; Σε πληροφορώ ότι στην αρχή είχα κάνει dual boot ώστε να έχω και τα xp μαζί, καθώς φοβόμουν ακόμη μήπως υπάρξουν ασυμβατότητες. Πού να ήξερα ο καημένος ότι οι ασυμβατότητες θα ερχόντουσαν κατόπιν, με τα φανταστικά seven και όχι με τα κακά vista.

    Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό Δημήτρη. Το ότι είπα τι λέει "ο πολύς ο κόσμος" βάζοντας τον εαυτό μου λίγο πιο ψηλά; Ο κόσμος δεν χωρίζεται σε άσχετους και ειδήμονες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    οχι φίλε μου, το μήνυμα σου ακούστηκα κάπως προσβλητικό λέγοντας ο κάθε άσχετο κτλ
    Ναι δεν το είπαν μόνο οι άσχετοι οτι τα σβηστα είναι πατάτα αλλα και οι σχετικοί και οι ειδικοί και όλος ο πλανήτης. Απο την άλλη έχεις δίκιο να λες οτι τα πολυαγαπημένα, πολυαναμενόμενα και πολυπαινεμενα 7 είναι "vista βελτιωμένα" και έχει προσπαθήσει κάποιος (η μικομαλακι?) πριν ακόμα βγουν να μα ς πείσει οτι είναι σουπερ. Ε ναι δεύτερη εμπορική αποτυχία δεν θα την σήκωναν.
    Τώρα σχετικά με συμβατότητες, πισωγυρίσματα και τα σχετικά είχα πει σε ένα άλλο θέμα οτι στήνω μηχάνημα με 2x ΧP, 2xLinux, 1 win7 (και ίσως και mac os x). Δεν αναρωτιέσαι γιατί στήνω μηχάνημα με 2 ΧP pro και χωρίς καθόλου να σκεφτώ τα ΣΒΗΣΤΑ?? ??
    Νομίζω οτι η microsoft δίνει δυνατότητα υποβάθμισης τον win7 σε winXP και έδωσε και δύο φορές παράταση για την υποστήριξη των XP οχτώ χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Ε όλα αυτά κάτι λένε. Και καθόλου "σπηλιά" δεν είναι τα XP!!! ΔΕΝ τους λείπει τίποτα απολύτως εκτός και αν ψαρώνεις με τα διαφανές παράθυρα (που πρωτοφορέθηκαν στα Linux )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Ναι, συγνώμη για το "άσχετοι" αλλά σίγουρα θα ξέρεις πόσο κουραστικό είναι το ότι όλοι ΞΕΡΟΥΝ...

    Κοίτα, σαν επαγγελματίας που είσαι (αν θυμάμαι καλά) κάτι θα ξέρεις και στήνεις 2 XP. Όμως έχει σημασία πάντα τι εφαρμογή έχουμε. Σε μία επιχείρηση πχ δεν μπορείς να βάλεις ένα λειτουργικό που δεν έχει κλείσει χρόνο καλά-καλά. Ούτε μπορείς να βάλεις κάτι πιο σύγχρονο σε έναν μεσήλικα που είτε δεν θα αντέξει να δει (και πάλι) κάτι καινούργιο είτε δεν τραβάει ο PCς του. Στο σπίτι σου όμως μπορείς όχι μόνο να το βάλεις, αλλά να το εκμεταλλευτείς και στο φούλ. Πιστεύω με καταλαβαίνεις.

    Πάντως επιμένω ότι τουλάχιστον σε επίπεδο οικιακής χρήσης τα μετάXP λειτουργικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Και όταν λέω οικιακή χρήση δεν εννοώ πασιέτζα. Απλά εξαιρώ συμπεριφορές σε μεγάλα δίκτυα, θέματα που αφορούν domains, policies κλπ εγγλέζικα.

    Και κάτι ακόμα αν και μακρυγόρησα ήδη. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να γραφτούν τα windows από την αρχή για γίνουν πιο χρηστικά. Οι διάφορες "μικρές" αλλαγές που εμφανίζουν κάνουν τη ζωή μας αισθητά πιο εύκολη. Και μόνο η αλλαγές του explorer που έχουν γίνει στα vista-seven είναι αρκετές για να τα προτιμήσω...

    ΥΓ: Τα διάφανα παράθυρα που ανέφερες μου τη δίνουν και τα κατάργησα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επιμένω ότι τουλάχιστον σε επίπεδο οικιακής χρήσης τα μετάXP λειτουργικά είναι η μέρα με τη νύχτα.
    Θα αλλάξεις την λέξη επιμένω , με την λέξη πιστεύω..
    Στην συνείδηση σου ..

    Διότι εάν επιμένεις , όσο και να επιμένεις , η βάση του 80% εγκατεστημένα WIN XP , τα οποία δεν το κουνάνε ρούπι για αλλαγή , θα σε βγάλει ψεύτη .

    Αλλά είναι μικρο το κακό να τσουγκρίζουμε τις μύτες μας, τα δυό μας .

    Την Πλάκα που έχει πάθει η Microsoft , ή οποία , ούτε τα 7αρια δεν μπορεί να σπρώξει με μορφή αναβάθμισης λειτουργικού , που είναι γρήγορο εύκολο χρήμα , διοτι το να πάρεις μηχάνημα , είναι ποιο μεγάλο το έξοδο ,
    και δεν βγάζει φράγκα .... έδωσε τις άδειες BULK ..

    Την πλάκα αυτή ... δεν την έπαθε , ούτε ο Δράμαλης στα Δερβενάκια ..

    Είπαμε τι κάνει το λειτουργικό .... είναι ένα ζωνάρι , για να κρατάει το παντελόνι, και τίποτα άλλο.

    Το Όποιο κολπάκι στον explorer , είναι ένα προγραματάκι , μια προσθήκη χωρίς τεράστια αξία ..

    XP = ελαφριά - γρήγορα - και καίει ο υπολογιστής και λιγότερο ρεύμα.
    Και αντίστοιχά τα λαπτοπ, ανεβάζουν αυτονομία ..

    Αυτά .. και περαστικά ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    ανακρίβειες , πολλές ανακρίβειες !
    έχω να πώ τα εξής
    1) τα xp ηταν επιτυχημένο λειτουργικό και όχι σοβαρό λειτουργικό
    2) τα Vista ήταν αποτυχημένο λειτουργικό και όμως σοβαρό λειτουργικό
    3) τα 7 είναι επιτυχημένο λειτουργικό και σοβαρό λειτουργικό !

    πριν με φάτε ζωντανό λοιπόν ας εξηγηθώ πιάνοντας ένα ένα και τα τρία !

    τα xp στην εποχή τους γάζωναν !!! ήταν ταχύτατα , ήταν φιλικά , έπαιζαν παιχνίδια , είχαν τρούπες όμως , πολλές τρούπες , πολλά κενά ασφαλείας , πολλά κολλήματα , πολλές μπλέ οθόνες ..και πολλές φορές ΜΗ προβλέψιμη συμπεριφορά που ήταν το χειρότερο απο όλα !

    τα vista ήταν σοβαρό λειτουργικό σοβαρότατο ! το μεγαλύτερο πρόβλημα τους ήταν η διαχείρηση πόρων του συστήματος ! εκεί ξεκίνησε όλο το βρισίδι, ήταν μελετημένα για βαρβάτα μηχανήματα ! δέν κράσαραν δεν εβγαζαν μπλέ οθόνες δεν έτρωγες restart (πολύ σημαντικό) μπορεί να σου έσπαγε τα νευρα η θολή εικόνα του κολλημένου προγράμματος αλλα δεν έπεφτε ολο το σύστημά ! δέν πούλησαν και ήταν λογικό μιας και ήταν βαριά , έκαναν το μηχάνημα αργό και στις αρχές είχαν πρόβλημα με παιχνίδια ! αλλα δέν μπορούμε να τα καταγπρήσουμε για αστάθεια , ούτε και για συμπτώματα γεράσματος λειτουργικού μέσα σε λίγους μήνες , πράγμα που συνέβαινε στα xp και μέρα με την μέρα γίνονταν πιο βαριά, ειδικά όταν έσβηνες και έστεινες προγράμματα συχνά !

    τα 7 απλά ήρθαν να κληρονομήσουν όλα τα καλά των vista και να διορθώσουν τα κακά κείμενα με τις επιδώσεις !!! είναι σταθερά , αξιόπιστα , και υποστηρίζουν σχεδόν τα πάντα !!!!!

    όσο οι υπολογιστές προχωράνε σε hardware πρέπει να υπάρχει και εξέλιξη σε software δέν μπορείς να πάρεις το τέρας pc και να βάλείς 98αρια ! ΄δεν μπορείς να θέλεις 4g ram και 1g gpu και να πάς σε xp , δεν μπορείς να θέλεις 6 πυρήνες και να πας σε xp.οχι οτι δεν θα δουλέψει αλλα δεν θα δείς διαφορά απο ενα βαρβάτο hyperthreating p4!

    περι σταθερότητας , άν ήταν αυτό μόνο το κρητίριο ας γυρίσουμε σε winNT4 που είναι απο τα πιο συμπαγή και σταθερά OS που έχω πιάσει ! άντε σε win2000 επίσης σταθερότατα ! η ακόμα στης server διανομές ! δέν γίνεται όμως , οι απαιτήσεις αναιβαίνουν και αυτά δεν μας καλύπτουν !

    συνοπτικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ αλλα το καταλληλότερο ! πές μας τη hardware έχεις , τί θέλεις να κάνεις και αποφασίζουμε , αυτό είναι ένα βήμα που χάνουμε όλοι ! το να βρούμε ποιές είναι οι ανάγκες μας !

    Σίγουρα διαφωνίες θα υπάρξουν ! είναι αδύνατο να πείς σε κάποιον που ασχολείτε με ηλεκτρονική μουσική να παρατήσει το mac του, είναι αδύνατον να ψήσεις κάποιον που θέλει να στήσει σοβαρή ασφάλεια να αφήσει τα linux του κλπ κλπ !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    382

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορείς να θέλεις 4g ram και 1g gpu και να πάς σε xp , δεν μπορείς να θέλεις 6 πυρήνες και να πας σε xp.οχι οτι δεν θα δουλέψει αλλα δεν θα δείς διαφορά απο ενα βαρβάτο hyperthreating p4!
    Για να μην ανοίξω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας.
    Έχω ΧΡ και τοο pc μου έχει 2 M RAM και επεξεργαστή Intel διπύρηνο 2.5 Giga 800 FSB με 512 μνήμη cashe και θέλω να βάλω άλλα 2 Μ μνήμη και επεξεργαστή διπύρηνο 3 Giga με 1333 FSB και 6 Μ cashe.Το κόστος είναι από 200 εως 300 ευρώ.Υπάρχει το σκεπτικό με άλλα 200 ως 300 να πάρω ένα καινούργιο pc με I 7 και Windows 7.Δεν χρησιμοποιώ βαριές εφαρμογές και αυτό που έχω τώρα με ικανοποιεί απόλυτα.Το σκεπτικό μου είναι να μου κρατήσει άλλα 2 χρόνια τουλάχιστον.
    Ποια είναι η γνώμη σας?Πιστεύω ότι θα είναι πιο γρήγορο αν το αναβαθμίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  7. #27
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Άστο όπως είναι ..

    Έκτος εάν κάνεις μετατροπές βίντεο , για παραγωγή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    382

    Προεπιλογή

    Δεν χρησιμοποιώ βαριές εφαρμογές οπότε μάλλον έτσι θα μείνει και δεν θα μπω και σε έξοδα.Παρεπιπτόντως εγώ τα vista τα έσβησα ευτυχώς.Όταν πήρα το pc τα λεβαλα, τα κράτησα μία βδομάδα χωρίς να τα ενεργοποιήσω και ευτυχώς το κατάστημα απ' όπου το πήρα δέχτηκε να τα αλλάξω με ΧΡ και να μου δώσει πίσω την διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Η καλυτερη λυση για μενα ειναι να παρεις το laptop με 7αρια και να βαλεις τα σπασμενα ΧΡ. Τα 7 φαινεται οτι ηρθαν για να μεινουν πολυ καιρο.Οποτε μπορει αυτα τα εμπορικα προγραμματα που εχεις στο μελλον να αναβαθμιστουν για να τρεχουν σε 7αρια.
    Μονο μια σημειωση ... Προσοχη στην επιλογη λαπτοπ, να εχει και οδηγουσ για ΧΡ.
    Ειδικα αν εχει raid controller θα αναγκαστεις να κανεισ κατι (ευκολες) μαμουνιες με το CD των ΧΡ για να μπορεσεις να κανεις ινσταλ.
    Θα πρεπει να περασεις τους οδηγους για τον RAID cont μεσα στο CD των windows για μπορεσεις να κανεις την εγκατασταση, αλλα ειναι μια ευκολη διαδικασια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε.
    Θα πρέπει να κοιτάξεις στις προδιαγραφές του laptop, αν γίνεται downgrade se xp. Άν εχει την αυτή την δυνατότητα, τότε θα βρείς ακρη με drivers. Αν όχι, τότε καλύτερα ξεχασέ το...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. win 8.1 tablet
    By finos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 02:25
  2. Win XP language pack ;
    By Phatt in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 08:59
  3. UAC σε WIN 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-11, 15:04
  4. WIN 7
    By phoenix_2007 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 08:03
  5. dual boot με win XP και win 7
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 16:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας