για μια ακόμα φορά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να "ποστάρω" εδώ καθώς το θέμα είναι και ηλεκτρονικό αλλά και ηλεκτρολογικό. ζητώ συγνώμη αν είμαι λάθος.
το θέμα μου είναι το εξής: προ αμνημονεύτων ετών είχα φτιάξει ένα touch dimmer από την smart kit. το χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια σε ένα δωμάτιο χωρίς πρόβλημα. κατόπιν το μετέφερα σε άλλο σπίτι και το έβαλα να ελέγχει τα φώτα του μπαλκονιού. ακριβώς όμως από πάνω από το κουτί του dimmer είναι και το κουτί του διακόπτη που ανεβάζει / κατεβάζει την τέντα. και καλώς ή κακώς παίρνουν από την ίδια φάση. όσο δεν "παίζω" με την τέντα όλα είναι καλά. αν ομως την χρησιμοποιήσω τότε το dimmer συμπεριφέρεται όπως μετά από διακοπή ρεύματος. κάνει reset και πάει στην χαμηλότερη φωτεινότητα. και τότε πρέπει να ξανανεβάσω την φωτεινότητα εκεί που την θέλω. τίποτα δύσκολο. απλά ενοχλητικό (σε κανονικές συνθήκες το dimmer ανεβάζει την φωτεινότητα κρατώντας την μία επαφή και την κατεβάζει με την άλλη. και αν αγγίξεις στιγμιαία κάποια από τις δύο τότε σβήνει ή ανάβει αλλά χωρίς να αλλάζει φωτεινότητα)
αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει κάποια λύση. ίσως κάποιου είδους φίλτρο ή ????
ευπρόσδεκτη κάθε ιδέα ή σκέψη