Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κατασκευή πτυχιακής τηλεχειρισμός με κινητό

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Κατασκευή πτυχιακής τηλεχειρισμός με κινητό

    Καλησπέρα σε όλους,έλπιιζω να σας βρίσκω καλά όλους.Κάνω θερμή παράκληση σε όποιον γνωρίζει από s,να μου απαντήσει!Κατασκευάσω ως πτυχιακή κύκλωμα έλεγχου μέσω κινήτου μέσω φωτοαντίστασης,το πρόβλημα μου είναι να μπορώ να έχω κρατημένο το relay και αφου σταματήσει να χτυπάει το κίνητο.Έπειτα μόλις ξανακάλεσω το κινητό να αλλάξει κατάσταση το relay.Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μου δώσει κάποια λύση θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως,μιάς και πρόκεται για πτυχιακή και είναι απαραίτητο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, θα πρέπει πρώτα να ορίσεις πρώτα καλά τις προδιαγραφές του σήματός σου, κάνοντας κάποιες λογικές παραδοχές.
    Π.χ.:
    Κλήση έχουμε όταν υπάρχει φωτεινό σήμα στην φωτοαντίσταση έστω και για 0.1 sec.
    Διακοπή κλήσης έχουμε όταν δεν υπάρχει φωτεινό σήμα στην φωτοαντίσταση τουλάχιστο για 2 sec.

    Κατόπιν σχεδιάζεις το κύκλωμα που βάση των παραδοχών αυτών, θα σου βγάζει έναν παλμό με ξεκάθαρη αρχή και τέλος σε κάθε κλήση.
    Τα υπόλοιπα, είναι ένα flip-flop και ένα relay.

    Off topic: Μιχάλη, το τσουνάμι σου πήρε την απάντηση και στην έριξε εδώ στα βράχια βλέπω !
    Edit: Προσωρινό ήταν. Η απάντηση του Mihos επέστρεψε στο σωστό topic

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λέει ο Δημήτρης (ως σηνήθως...)! Όρισε με ακρίβεια πρώτα τις απαιτήσεις σου κια μετά άρχισε να ψάχνεις για λύση...

    Βέβαια (αν και δε μου πέφτει λόγος) πιστέυω ότι θα μπορούσες να διαλέξεις κάτι άλλο για πτυχιακή εργασία που να σου δώσει περισσότερα πράγματα... Να σου μάθει κάτι αξιόλογο. Απο την άλλη ότι χρειαστείς και στη συνέχεια εδώ είμαστε.

    @Lastid: Δημήτρη ναι! Το post μου έκανε το γύρο του forum αλλά τελικά πήγε στη θέση του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Δήμητρη και Μιχάλη για τις απαντήσεις.Σκέφτηκα οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ρελε με αυτοσυγκράτηση,ώστε να αλλάζει κατάσταση μόνον όταν υπάρχει φωτεινότητα στήν οθόνη του κινητού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Αν σε καλύπτει, γιατί όχι? Είναι κι αυτό μία λύση. Ούτως ή άλλως το κύκλωμα θα είναι πολύ απλό. Λίγο φιλτράρισμα στο σήμα από την φωτοαντίσταση και θα είσαι οκ. Κατόπιν, πολύ πειραματισμοί για σιγουριά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ένα ρελέ με επαφή αυτοσυγκράτησης δεν αρκεί. Πως θα το ελέγχεις; Σκέψου το ηλεκτρολογικό σχέδιο στο οποίο θέλεις ένα N.O. push button και ένα N.C. push button. Αυτά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα υλοποιήσεις με τρανζίστορ και κάποι λογικό κύκλωμα ελέγχου... Ο καλύτερος τρόπος είναι ένα Τ flip flop (ή ένα JK με ενομένες τις εισόδους) που θα οδηγέι ένα τρανζίστορ και το τρανζίστορ θα ελέγχει το ρελέ. Όλα αυτά αφου υποθέσουμε ότι έχεις πάρει ένα καθαρό παλμό από τη φωτοαντίσταση (Γιατί σκέψου ότι κάποια τηλ. αναβοσβήνουν όταν χτυπάν ή κάνουν διάφορα άλλα περίεργα...).

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Καθοδήγηση Επιλογής Πτυχιακής
    By kAfRiNiUs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 01:08
  2. Τηλεχειρισμός αυλόπορτας somfy απο κινητό;;
    By sga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 15:27
  3. Τηλεχειρισμός
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 12:52
  4. Απολαύστε την πορεία της πτυχιακής μου!
    By Hary Dee in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-10, 21:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας