Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θεωρείτε ότι οι ασύρματες συσκευές είναι επικίνδυνες για την υγεία;;;

Ψήφισαν
117. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι,είναι επικύνδινες.

    77 65,81%
  • Όχι,δεν είναι επικύνδινες.

    18 15,38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    22 18,80%
Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 45

Θέμα: Κινητά - Ασύρματα τηλέφωνα - Laptop. Πόσο επικίνδυνη είναι η ακτινοβολία τους;

  1. #31
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη akir
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πολύγωνο
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλύτερα ακόμα να φτιάξουμε την πανοπλία του Αρθούρου από μολύβι!!



    το διασκεδάζω, αν και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα όλα χωρίς να
    χρησιμοποιούσαμε όλα αυτά τα μπλιμπλικια!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Σχετικά με την παραπάνω ιστοσελίδα, η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχε τόσο έντονο στυλ (χρώματα, fonts, κείμενα) θα την παίρναμε περισσότερο στα σοβαρά. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν λέει αλήθειες.
    Τον τελευταίο καιρό έχω βρει πάρα πολλές πηγές (άρθρα, βιβλία, έρευνες, κανονισμοί, νομοθεσίες κλπ) που συνηγορούν δυστυχώς στο ότι η ασφάλεια που νοιώθαμε νομίζοντας ότι γνωρίζουμε καλά τους κινδύνους των ακτινοβολιών αυτών είναι πλασματική.
    Ένα βιβλίο π.χ. που καλύπτει εκτεταμένα το θέμα στα Ελληνικά, είναι το βιβλίο "Βιολογικές Επιδράσεις της Ηλεκτρομαγνητικής Ακτινοβολίας" του Κ.Θ.Λιολιούση. Αν θέλετε ένα και μόνο σύγγραμα που να εξηγεί τα πάντα, ψάξτε να το βρείτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός σε λίγο θα μας πεί να γειώσουμε το κεφάλι μας με αλουμινόχαρτο.


    Το κινητό μου εγώ το έχω μονίμως κλειστό όσο βρίσκομαι στην Πάτρα! Δεν μου έλειψε ποτέ! Υπάρχει το σταθερό, υπάρχει ο msn, υπάρχει το skype(!), υπάρχουν τα mail, υπάρχουν τα ΕΛΤΑ! Το ανοίγω αν χρειαστεί για κάποιο λόγο και μετά πάλι κλειστό!

    Επιπλέον, σε κάνει πιο συνεπή! Αν κανονίσεις κάτι για τις 7 και ξέρεις οτι δεν έχει κινητό ο άλλος να τον ειδοποιήσεις θα προσπαθήσεις να είσαι στην ώρα σου εκτός βέβαια αν υπάρχει σοβαρός λόγος (όχι οτι σου τελείωσε ο ζελές για τα μαλλιά και πρέπει να πας να πάρεις) πράγμα που δεν είναι συχνά εμφανιζόμενο!!

    Πάντα έχω και μια τηλεκάρτα μαζί και όλα κομπλέ! Βέβαια τι είναι πιο επιβλαβές, η ακτινοβολία ή το "καθαρό" καρτοτηλέφωνο?!!!

    Ακόμη, ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ!! Με την δικαιολογία "αφού το έχεις ανοιχτό είσαι ξύπνιος"!!!!!!!!! Ξέρω άτομα που το έχουν όλη την νύχτα ανοιχτό και μόλις χτυπήσει πετάγονται και τρέχουν να δουν τι είναι, ακόμη και αν είναι sms! Έλεος!!

    Επιπρόσθετα (μόλις μου τελειώσουν οι εισαγωγικές λέξεις θα σταματήσω να γράφω!), είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πιο εύκολα μπορείς να γράψεις κάτι σε ένα sms παρά να το πεις αυτοπροσώπως σε κάποιον! Ειδικά όταν πρόκειται για κοπέλα! Μήπως αυτό μας κάνει πιο κλειστούς?! Να κρυβόμαστε πίσω από ένα κινητό?!

    Τέλος (ξέμεινα!), ένα περιστατικό, που είχε αναφέρει καθηγητής στην αίθουσα, σχετικά με μια παρέα νέων σε μια καφετέρια που έπινε τον καφέ της! Καθόντουσαν, λοιπόν, τα παιδιά επί μισή ώρα χωρίς να βγάλει κουβέντα κανείς και παίζανε ο καθένας με το κινητό του!

    Αυτό που μου μένει εμένα, είναι να το καταργήσω και όταν βρίσκομαι στην Αθήνα!! Που θα πάει, θα γίνει και αυτό!!

    Τάδε έφη λοιπόν, όχετω! \m/

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Ο Καθηγητής Μαργαρίτης μια χαρά τα λέει, και καλώς πρώτα βάζει την "μεγάλη πληγή" το κινητό. Φυσικά το να είναι ενημερωμένος ο κόσμος δεν σημαίνει πως ειναι και υποχρεωμένος να προστατέψει τον εαυτό του και τα παιδιά του. Ουτε βέβαια λέει κάπου πως πλέον ο κόσμος πρέπει να επικοινωνεί παραδοσιακά. Ο κόσμος έξω δεν κατανοεί πώς θα αλλάξει μια λάμπα, το να του πει πως το πεδίο αποδυναμώνεται σε "ασφαλή" επίπεδα 50 πόντους ή ένα μέτρο απο την πηγή, του δείχνει τον δρόμο να προστατευτεί. Και καλά κάνει.

    Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να απορρίψει αυτή την μελέτη και να θεωρήσει πιο αξιόπιστη αυτή των εταιριών κινητής τηλεφωνίας που λέει πως τα κινητά "μεγαλώνουν γερά παιδιά"!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο του καθηγητή Κώστα Λιολιούση με τίτλο "Κινητό Τηλέφωνο και Υγεία" από τις εκδόσεις "Δίαυλος". Περιέχει συνοπτικά τα αποτελέσματα επιστημονικών μελετών για το γνωστό θέμα καθώς και σειρά προτάσεων. Σας παραθέτω αποσπάσματα από το βιβλίο αυτό και σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να το μελετήσετε. Μετά από αυτό ίσως να γίνουμε πιο προσεκτικοί...
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Να σας πω και κάτι άλλο: Αλλιώς σκέφτεται κάποιος ατομικά και άλλες τακτικές έχει όταν λειτουργεί συλλογικά. Αν κάποιος θέλει να κοιμάται αγκαλιά με το κινητό του, με το ασύρματο router του ή με μια (ασθενή) ραδιενεργό πηγή και να υποστεί τις συνέπειες είναι δικαίωμά του αλλά δεν έχει δικαίωμα να ρυπαίνει ηλεκτρομαγνητικά τη γειτονιά του. Εδώ χρειάζονται αυστηροί νόμοι και προδιαγραφές για την προστασία του κοινού που είναι εκτεθειμένο 24 ώρες το 24-ωρο στο μικροκυματικό πεδίο, και, βέβαια, να εφαρμόζονται οι νόμοι και να μη μένουν στα λόγια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    klain main koukouroukoy...
    εγω καλεσα την αστυνομια να ερθει σπιτι μου να με σωσει αποτο wifi του γειτονα αλλα το μονον που με ρωτησαν ηταν αν το εχει ξεκλειδωτο... τους ειπα ναι και μου απαντησαν "καλα μλκς εισαι? γιατι δεν μπαινεις ιντερνετ?"

    παντος λεει το αλουμινοχαρτο.. εγω μαλιστα σκεφτομαι να φερω ενα κοντεϊνερ στην αυλη μου να το γειωσω και οταν εχω πονοκαιφαλο να πηγαινω να κλειδωνομε εκει μεσα και θα γινομαι περδικη σε 10λεπτα...
    οι κινεζοι γυρνανε με τις μασκες και εμεις θα ειμαστε με τα κατσαρολικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #38
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    klain main koukouroukoy...
    εγω καλεσα την αστυνομια να ερθει σπιτι μου να με σωσει αποτο wifi του γειτονα αλλα το μονον που με ρωτησαν ηταν αν το εχει ξεκλειδωτο... τους ειπα ναι και μου απαντησαν "καλα μλκς εισαι? γιατι δεν μπαινεις ιντερνετ?"
    .
    Χαχαχαχαχαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Να βάλεις κερματοδέκτη, θα έρχομαι και εγώ να το ταίζω.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Δε θέλω να γίνω κριτής κανενός, όμως μια πρόχειρη αναζήτηση με το Κ. Lioliousis στο scholar.google.com έβγαλε μόνο δύο αναφορές, από τις οποίες οι μία είναι άσχετη με το θέμα και η άλλη είναι ένα παλαιότερο βιβλίο του στα αγγλικά. Ο αριθμός hit στο scholar είναι ένας αρκετά αξιόπιστος δείκτης εγκυρότητας και παραγωγικότητας κάθε ερευνητή. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν υπάρχει ούτε μία δημοσιευμένη έρευνά του σε έγκυρο επιστημονικό περιοδικό του εξωτερικού. Απορώ πως απέκτησε διδακτορικό και πολύ περισσότερο πως έγινε επίτιμος επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθήνας, όταν βγάζει μόνο δύο hits.

    Αν τον γνωρίζει τον άνθρωπο κάποιος, ας αποκαταστήσει τη φήμη του, εγώ δεν μπόρεσα...

    Από την άλλη υπάρχει και ένα ενδιαφέρον site, το www.fasmaprogram.gr το οποίο το υπογράφει ο καθηγητής Σάχαλος του ΑΠΘ (για να καταλάβετε διαφορά, στο scholar έχει 677 hits...). Βέβαια όπως θα δείτε η χρηματοδότηση έγινε από την WIND, όμως δεν γίνεται μελέτη των επιπτώσεων, αλλά της τήρησης των μέγιστων από τη νομοθεσία ορίων ασφάλειας. Με άλλα λόγια το site αυτό δεν αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία, αλλά ότι η υπάρχουσα ακτινοβολία δεν ξεπερνά τα θεσπισμένα όρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fmav : 01-12-09 στις 00:23

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. είναι επικίνδυνη η ηλεκτροσυγκοληση?????
    By Panοs in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 20:50
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-09, 11:49
  3. Κινητά τηλέφωνα Made in China
    By waverunner in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-09, 20:01
  4. Aσύρματα τηλέφωνα
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-05, 02:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας