Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Αγορά παλμογράφου

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή Αγορά παλμογράφου

    Καλημέρα/καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι για αγορά ψηφιακού παλμογράφου. Από κατασκεύαστή σε κατασκευαστή υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην τιμή των προϊόντων. Για παράδειγμα οι παλμογράφοι της ISO-TECH είναι πολύ πιο φθηνοί από αυτούς της Tektronix. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη σχετικά με το κατά πόσο είναι αξιόπιστοι οι παλμογράφοι της ISO-TECH και γενικότερα τι θα συνιστούσε κάποιος να προτιμήσω. Εχω καταλήξει στα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει ο παλμογράφος αλλά πάντα γίνεται ένας συμβιβασμός ανάμεσα στην τιμή και τις δυνατότητες. Απλά επειδή το ποσό που τελικά θα διατεθεί δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο θα ήθελα κάτι που τουλάχιστον να αποτελεί εγγύηση.
    Αν έχει κανείς γνώμη στο θέμα περι αγοράς παλμογράφου και περί αξιοπιστίας των συγκεκριμένων ή και άλλων εταιριών παρακαλώ θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.
    Ευχαριστώ

    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλύτερα να είσαι κατά προσέγγιση σωστός, παρά με ακρίβεια λάθος

    Τα δοκίμασες όλα και δε γίνεται τίποτα; Ακόμα και Ultrex;... χμ... μικροελεγκτή χρησιμοποίησες;;;;;;

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Για ποιο μοντέλο της iso-tech μιλάς (σε ποια τιμή είναι) και ποιο είναι το Site του κατασκευαστή?
    Αντιπρόσωπο έχει στην ελλάδα (βασικό αν θες εγγύηση και υποστήριξη)
    Η tektronix έχει εξαιρετικές τιμές γι αυτα που προσφέρει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Τι χαρακτιριστικά θέλεις? (οποισδηποτε θέλει και μπορεί να σε βοηθίσει πρέπει να ξέρει για τι μηχάνημα ενδιαφέρεσαι)
    Πρόσεξε αν το μηχάνημα που θα αγοράσεις συνοδεύεται από probes και με τι χαρακτιρισιτκά!!! (είναι συνιθισμένο να αγοράζεις παλμογράφο χωρίς probe ή με άχριστα probe και ένα καλό Probe είναι αρκετά ακριβό)
    Προφανώς με ένα φθηνό probe δεν κάνεις σωστή μέτρηση
    Πόση μνήμη χρειάζεσαι? Η tek (τουλάχιστον έτσι έκανε παλαιότερα) δεν είχε γρήγορο ADC (στα φθηνά μοντέλα) αλλα γρήγορη αναλογική μνήμη (custom chip από τη National Semiconductor) που έγραφε τα δείγματα. Για το σκοπό αυτό κανείς μικρός κατασκευαστής δεν μπορούσε να βγάλει αντίστοιχα φθηνά και καλά μοντέλα (με δειγματοληψία στα 1- 2,5 GS). Όμως κάτι τέτοιο την περιόριζε στον αριθμό δειγμάτων που μπορούσε να αποθυκεύσει. Γι αυτό λέω οτι οι τιμές της Tek είναι πολύ καλές!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Βασικά το μοντέλο της ISCO-TECH που έβαλα στο μάτι είναι το IDS710 που μετράει σήματα έως 150ΜΗz (1000 ευρώ περίπου).
    Το μοντέλο TDS1012 της Tektronix είναι πολύ πιο ακριβό (1600 ευρώ).
    Βέβαια εγώ είδα τιμές στην RS (Χαριτάτος Προμηθευτική) αλλά εκτιμώ ότι διαφορά θα υπάρχει και από άλλους προμηθευτές.
    Αντιπρόσωπο της ISO-TECH δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα. Ούτε για την Tektronix ξέρω.
    Αν γνωρίζεις αντιπρόσωπο της Tektronix σε παρακαλώ δώσε μου στοιχεία του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλύτερα να είσαι κατά προσέγγιση σωστός, παρά με ακρίβεια λάθος

    Τα δοκίμασες όλα και δε γίνεται τίποτα; Ακόμα και Ultrex;... χμ... μικροελεγκτή χρησιμοποίησες;;;;;;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    www.tek.com
    η Διευθυνση της μαμάς εταιρείας

    http://www2.tek.com/wwwcontact/Conta...=23OCT06135706
    Οι συνεργάτες για την Ελλαδα


    Η γνώμη μου για τους Tektronix είναι πως είναι εργαλεία που μπορείς να τα έχεις μια ζωή
    Εχω το μοντέλο 2235 100MHz 2 καναλιών εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και δεν βλέπω και κάποιο λόγο να τον αντικαταστήσω με κάτι νεότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν πιστεύω οτι αν πρόκειται να αγοράσεις παλμογράφο θα πρέπει πάντα να απευθύνεσε σε έλληνα αντιπρόσωπο (κυρίως για το θέμα service).
    Ο αντιπρόσωπος της tektronix είναι ο Θεοδώρου τηλ:2106047000 και πιστεύω οτι είναι ο μόνος από τον οποίο θα μάθεις πόσο κοστίζει το μηχάνημα της Tek ενώ μπορεί να σου δώσει και πληροφορίες γι αυτό (ρώτα αν συνοδεύεται με probes και πόσο κοστίζουν)
    Όσο για τον παλμογράφο ISO-TECH που ανέφερες είναι ένα εντελώς διαφορετικό μηχάνημα και γι αυτό είναι και ποιο φθηνό.
    Όπως έγραψα σε προηγούμενο Post η Tektronix (όπως και η Αgilent φαντάζομαι) χρησιμοποιούν τεχνολογίες που δίνουν πολύ χαμηλή τιμή γι αυτά που προσφέρουν...και ας φαίνονται ακριβοί.
    Παράδειγμα: ο TDS1012 έχει συχνότητα δειγματοληψίας 1GSPS ενώ ο ISO-Tech που ανέφερες έχει μόλις 100MSPS.
    Όπως καταλαβένεις με 100MSPS πρακτικά μπορείς να δείς σήματα μέχρι 10-15 MHZ (πολύ λίγο)
    Απο κατασκευαστική απόψη, ένας ADC στα 100ΜSPS κοστίζει 4 ευρώ ενώ ένας (φθηνός) στο 1GSPS κοστίζει πάνω από 150 ενώ τα κυκλώματα που πρέπει να τον ακολουθήσουν έιναι επίσης ακριβά! (τεχνολογίες LVDS ή ECL) Απαιτούνται τεχνικές αποπολυπλεξίας δεδομένων για μείωση της συχνότητας του διαύλου δεδομένων και αρκετά άλλα κυκλώματα.....Αυτός είναι ο λόγος που δεν είναι εύκολο μικρές εταιρίες να παρουσιασουν φθηνά μοντέλα ανάλογων προδιαγραφών με αυτά της TEK.
    Ακόμα δεν γνωρίζω πόσο καλή απεικόνιση θα έχει ένα φθηνό μοντέλο....δεδομένου οτι για να μπορέσει ένας ψηφιακός παλμογράφος να τα απεικονίσει στην όθόνη του θα πρέπει να έχει ένα αρκετά καλο υποσήστημα γραφικών, διαφορετικά θα έχει αργή απόκριση είτε στην απευθείας απεικόνιση είτε όταν πέζεις με το time base.
    Μεγάλες εταιρίες όπως η tek έχουν μεγάλη εμπειρία σε αυτά τα θέματα και γι αυτό και ξέρουν να λίνουν τα προβλήματα αυτά με τον καλύτερο τρόπο.
    Άλλωστε μήπως γι αυτό καποιες εταιρίες συνεχίζουν να βάζουν την κλασική οθόνη παλμογραφου και στα ψηφιακά τους μοντέλα (και όχι LCD h CRT με ραστερ graphics)?.... αφού σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται επιταχυντής γραφικών.
    Τα λέω όλα αυτά για να εξηγίσω γιατί πληρώνει κανείς παραπάνω για έναν Tek αλλά στην πραγματικότητα πέρνει πολύ περισσότερα!

    Το τι συχνότητας σήματα θα μετράς έχει σχέση και με το εύρος ζωνης (τα 150 του iso-tech και τα 100 του tektronix) αλλά και με το ρυθμό δειγματοληψίας. Αυτό σημαίνει οτι ο iso -tech που έχει μεγαλύτερο εύρος ζώνης θεωρητικά θα παραμόρφωνε λιγότερο ένα τετραγωνικό σήμα των 10MHz, όμως με 100ΜS δεν θα μπορούσες να δείς κάτι παραπάνω. Αντίθετα με τον TEK θα έβλεπες ένα σήμα έως τα 100ΜΗZ (λόγω sample rate) αλλά θα το είχε στρογυλλέψει λόγο εύρους ζώνης.
    Όμως αν απλά ήθελες να δεις αν σου δουλεύει ένας ταλαντωτής στα 100Μ θα μπορούσες να τον δείς..(έστω και οχι πολύ σωστά)
    Προσοπικά θα προτιμούσα τον TEK με κλειστά μάτια.
    Τη κυκλώματα θα μετράς με τον παλμογράφο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τον chip. Το καλοκαιρι αγορασα τον ΤΕΚ 1002 και εχω παθει πλακα, τωρα η ΤΕΚ τους εχει βγαλει και με USB port ενσωματωμενη ειναι η εκδοση Β. Οσον αφορα τους Agilent δες ενα συγκριτικο που εχει η ΤΕΚ στο site της και θα φριξεις με την κοροιδια της agilent. Kριμα γιατι την ειχα σε υποληψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Εγώ αγόρασα έναν FLUKE 99B 100MHZ με 2,5GS με κόστος 1000 € από το
    e-bay τι να πω τώρα για έναν FLUKE !!!
    http://search.ebay.co.uk/fluke_W0QQf...fsooZ1QQfsopZ1


    link

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Μπράβο...πολυ καλή αγορά!
    Αλλά φαντάζομαι θα αναγνωρίζεις οτι πήρες ρίσκο να δώσεις 1000 ευρώ για κάτι που δεν μπορούσε κανείς να σου εγγυηθεί οτι ήταν αυτό που διαφήμιζαν στο ebay. Σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DT200
    Εγώ αγόρασα έναν FLUKE 99B 100MHZ με 2,5GS με κόστος 1000 € από το
    e-bay τι να πω τώρα για έναν FLUKE !!!
    http://search.ebay.co.uk/fluke_W0QQf...fsooZ1QQfsopZ1


    link

    Τον εχεις στα χέρια σου;

    Αν δεν κάνω λάθος πριν 2 εβδομάδες εκανα προσφορά για εναν αλλο FLUKE 150ΜHz απο τον ιδιο πωλητή στο ebay και μου έστειλε mail πως εχει κάποιο πρόβλημα στο Intensity και πως για φανεί το ίχνος στην οθόνη θα έπρεπε να είναι γυρισμένο τέρμα δεξια (πιθανή πεσμένη οθόνη υποθέτω) το αποτέλεσμα ηταν να αποσύρω την προσφορά μου.

    Για πρόσεξε μη την πατήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Παλμογράφου
    By bolsevikos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 10:50
  2. Αγορά Παλμογράφου
    By RulerL0rd in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 22:35
  3. Αγορά παλμογράφου και απορίες
    By agis68 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 18:55
  4. αγορά παλμογράφου
    By αντονιο in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 16:15
  5. Αγορά παλμογράφου - γνώμες
    By Tolaras in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-10, 00:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας