Γεια χαρά σε όλους, μετά από καιρό!
Αγόρασα κάποτε ένα φτηνό πολύμετρο DT9205A από Κίνα, γιατί μετράει 20Α. Δεν έχει κάποια βλάβη, απλώς έκανα λάθος στην αποσυναρμολόγηση και θέλω βοήθεια. Το χρησιμοποίησα αρκετά, όλα ΟΚ. Αλλά ο επιλογέας του ήταν πολύ σκληρός, μέχρι που κάποτε σκάλωσε και γυρίζοντάς τον με δύναμη, έφυγε μία από τις δύο μπίλιες που συγκρατούν την περιστροφή και κουδούνιζε μέσα στο πολύμετρο, την βρήκα μόλις άνοιξα το καπάκι της μπαταρίας. Οπότε το άνοιξα για να λιπάνω την διαδρομή του επιλογέα και να ξαναβάλω την μπίλια στη θέση της. Με το γράσο γυρίζει πολύ άνετα και θα ήταν όλα καλά, μέχρι που έφυγαν από την θέση τους δύο από τα 5 ελάσματα-επαφές του περιστροφικού επιλογέα πριν το κλείσω. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν και κενές θέσεις ελασμάτων, με αποτέλεσμα να μην ξέρω από ποιες έφυγαν, αν και δοκίμασα σε κάποιες αλλά έδεινε λάθος και μεταβαλλόμενες μετρήσεις. Στις δοκιμές τα μπέρδεψα περισσότερο, αφού δεν σημείωσα/φωτογράφησα τα ελάσματα που έμειναν στη θέση τους.
Τώρα το ερώτημα είναι αν έχει κάποιος το ίδιο πολύμετρο και αν θέλει να βάλει κάποιο λιπαντικό στη διαδρομή του επιλογέα, ώστε να ανεβάσει κάποια φωτογραφία με τις θέσεις των ελασμάτων. Με προσοχή βέβαια να μην πάθει το ίδιο με εμένα. Δεν φεύγουν εύκολα τα ελάσματα, αρκεί να σηκωθεί η πλακέτα αφήνοντας τον επιλογέα στον πάγκο, μαζί με την πρόσοψη του πολύμετρου. Ούτε με τις επαφές τις οθόνης είχα πρόβλημα, όσες φορές κι αν αφαίρεσα και ξανατοποθέτησα την πλακέτα. Για να μπει κάποιο γράσο όμως πρέπει να γυρίσει ανάποδα ο επιλογέας, οπότε οποσδήποτε πριν από αυτό, να είναι με το βελάκι του προς τα επάνω για να μη γίνει μπέρδεμα και φωτογραφία, μόλις σηκωθεί η πλακέτα. Λίγη προσοχή με τις εμπρός εξόδους του πολύμετρου, γιατί είναι και της πλάκας και η εφαρμογή δεν είναι τέλεια στην επανασυναρμολόγηση.
Το έψαξα πριν ρωτήσω εδώ, το DT9205A βγήκε σε διάφορες εκδόσεις, πράγμα που δυσκολεύει την έρευνα, ούτε στο youtube δε βρήκα το δικό μου.
Περιμένω και απαντήσεις "πάρε άλλο, φτηνό είναι" κτλ. Έχω κι άλλα, χρειάζομαι όμως ταυτόχρονα περισότερα από 2-3, κάνοντας φορτίσεις μπαταριών για ώρες ή και μέρες, άρα δεν το πετάω. Προτιμώ αν δεν βρω τις σωστές θέσεις ελασμάτων να κάνω δοκιμές κι ας καεί τελικά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά, και για την ανάγνωση όποιος έφτασε μέχρι εδώ!
IMG_20240215_225806.jpgIMG_20240215_225940.jpgIMG_20240215_230033.jpgIMG_20240215_230307.jpgIMG_20240215_230434.jpg