Τι μαθαίνει κανείς... Δεν το γνώριζα πως η Shelly είναι στη Βουλγαρία. Μπράβο τους. Εμείς εδώ κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Δυστυχώς δεν έβγαλα φώτο από την επέμβαση που έκανα στο 1PM. Χρησιμοποίησα σαν αγωγούς ψηλά συρματάκια παρμένα από ένα πολύκλωνο καλώδιο. Αυτό το γνωστό λευκό πλακέ καλώδιο με τους 2 αγωγούς που το δουλεύουμε για μεταφορά τάσης σε συσκευές. Αφού τα κόλλησα στο esp (περιττό να πω ότι μου φύγανε τα μάτια για να καταφέρω να τα κολλήσω δίπλα-δίπλα στα pins 9 και 10), για να υπάρχει μόνωση και μεταξύ τους και με την πλακέτα, τους πέρασα την εξωτερική μόνωση που έβγαλα από ένα λίγο πιο χοντρό μονόκλωνο καλώδιο. Αφού το δοκίμασα και δούλεψε, τα στερέωσα με ένα άσπρο υλικό που έχω πάρει από το ebay, που είναι ρευστό στην αρχή και μετά από μερικές ώρες γίνεται σκληρό και ελαφρώς ελαστικό.

Δυστυχώς με τις συσκευές που τρέχουν tuya λογισμικό, το τελευταίο καιρό φοράνε δικό τους module, το οποίο δεν είναι συμβατό με το esp, οπότε η μόνη λύση είναι το ξήλωμα και στη θέση του να μπει ένα esp-12e ή esp-12f. Μου ήρθε πριν μερικές ημέρες ένα δεύτερο wifi ir blast, το οποίο αν και το παρήγγειλλα από τον ίδιο κινέζο με διαφορά ενός μηνός, η πλακέτα του μέσα ήταν διαφορετική από το πρώτο, με το wifi module να είναι της tuya. Ευτυχώς τα pins ήταν συμβατά με τα γνωστά μοντουλάκια του esp και έτσι το ξήλωσα και πέρασα δικό μου module. Επίσης tuya συνάντησα και σε ένα πολύμπριζο που είχε προσφορά το eshop πριν μία εβδομάδα, στο οποίο το module καθόταν κάθετα στη μητρική πλακέτα, και εκεί έπρεπε να βρώ που πήγαινε το κάθε pin, για να κάνω την ένωση με καλώδιο. Φυσικά στο τέλος πέρασα και σ' αυτό tasmota.

jampers v1.jpg

Την φώτο την πείρα από ένα forum και την είχα σαν οδηγό.