Καλημέρα
Έχω αγοράσει ένα Alexa το echo dot 4th το πρόβλημα που έχω είναι το εξής:
Ενώ έχω σεταρει την συσκευή μου κανονικά έχω φτιάξει 2 γκρουπ ,ένα για το living room και ένα office .
Ψάχνω να βρω τα φώτα τις xiaomi τα βρίσκω βάζω το κάθε ένα σε ένα γκρουπ που θέλω όταν λοιπόν του πω Alexa turn on living room light η Alexa turn on office light είναι όλα καλά τα ανάβει όταν όμως πω Alexa turn off living room light η Alexa turn off office light μου απαντάει “ living room doesn’t support that η office doesn’t support that “ και τα φώτα είναι αναμμένα έχω ψάξει και στο ιντερνέτ διαφορά βίντεο και κάνω ότι κάνουν και αυτοί αλλά χωρίς αποτέλεσμα .
Αυτό είναι το ένα , το άλλο που μου κάνει είναι ότι ,όταν πάω να προσθέσω μια λάμπα της xiaomi ναι μεν την βρίσκει αλλά την βρίσκει σαν scenes δλδ…στην εφαρμογή της xiaomi έχω βάλει 2 λάμπες οι οποίες είναι πάνω σε ένα σενάριο ( scenes ) πάει λοιπόν η Alexa και μου τις βρίσκει από το σενάριο όταν κάνω διαγραφή του σεναρίου από την εφαρμογή της xiaomi η Alexa δεν βρίσκει καμία λάμπα .
Όταν λοιπόν τις βρει σαν scenes δεν που εμφανίζει εικονίδιο λάμπας απλά ένα τετραγωνάκι που μέσα βλέπω τις λάμπες …..
Κάθε βοήθεια δεκτή

Σας ευχαριστώ πολύ