Αναμένεται να αγοράσω νέο πλυντήριο ρούχων καθώς το παλαιό παρουσίασε πρόβλημα που διορθώθηκε πριν 5 μήνες και λόγω παλαιότητας δεν έχει νόημα να πληρώνω πάλι επισκέψεις τεχνικών για εξεύρεση λύσης/επισκευής.

Το πλυντήριο ήτανε Siemens, είχαμε 3 τέτοια πλυντήρια στο παρελθόν, όλα αλλάχτηκαν σε 15 έτη περίπου αφού προηγουμένως είχαν έρθει τεχνικοί από 2 ως 4 φορές για επισκευή σε διάφορα θέματα.

Κοιτάω μάρκες πλυντηρίων και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει γενικά ποιες μάρκες έχουν την υψηλότερη αξιοπιστία όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τους όσο και την διάρκεια ζωής γενικότερα, αν και εμπειρικά πλέον ξέρω πως τα πρώτα 7 έτη είναι απροβλημάτιστα, μετά αρχίζουν τα προβλήματα μέχρι να είναι ασύμφορο να το επισκευάζεις.

Από μάρκες είμαι ανάμεσα σε Siemens, LG και Whirlpool, σκέφτομαι να πάρω ένα Whirlpool, διάβασα κριτικές για ορισμένα μοντέλα σε ξένες αλλά και σε ελληνικές ιστοσελίδες πως δεν είναι αποτελεσματικά στο πλύσιμο των ρούχων. Το βασικό που θέλω είναι το πλυντήριο να έχει χωρητικότητα 8 ή 9 κιλά.