Έχει έρθει στα χέρια μου ένα Thecus N5500 Nas με πρόβλημα.Με το που πατάω το κουμπί να ανοίξει κολλάει στο Self Testing,,.

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο στο Internet βρήκα ότι το πιθανότερο πρόβλημα είναι η μητρική.

Έχω ελέγξει το τροφοδοτικό, τη CPU τη RAM καθώς και τη DOM (IDE 44 Pin Flash Module που περιέχει το λειτουργικό). Επίσης έχω δοκιμάσει να κάνω και Reset το Bios.

Ψάχνοντας βρήκα ότι δεν γυρνάει ο ανεμιστήρας της CPU ενώ αυτός της North Bridge γυρνάει κανονικά, συνεχίζοντας είδα ότι ο ανεμιστήρας της CPU είναι μια χαρά και δεν είναι καμένος, το πρόβλημα είναι στη μητρική, δεν του δίνει ρεύμα.

Μετά από όλα τα παραπάνω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν ανοίγει και κολλάει στο Self Testing,,, γιατί υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα τροφοδοσίας του ανεμιστήρα.

Υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να με βοηθήσει να το επισκευάσω ή να μου συστήσει που μπορούν να μου το επισκευάσουν;

Για να σας προλάβω, η μητρική δεν υπάρχει για να κάνω αντικατάσταση ούτε μπορεί να μπει κάποια άλλη. Έχω μιλήσει και με την κατασκευάστρια εταιρεία άλλα μετά από τόσα χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Λογικά αν επισκευαστεί και δουλέψει ο ανεμιστήρας θα προχωρήσει και στο Booting...

Κάθε βοήθεια δεκτή.